Bolalar bog'chasi oziqlantiruvchisida qushni loyihalash. Katta guruhdagi qurilish, qo'l mehnati darsining konspekti: “Qushlar uchun oziqlantiruvchilar. Didaktik o'yin "Xaltada nima?"

Darsning maqsadi:

Bolalarni turli materiallardan qishlaydigan qushlar uchun oziqlantiruvchilar yasashni o'rgating.

Ijodiy tasavvurni, badiiy didni, ishda aniqlikni rivojlantirish.

Bolalarni yaxshi his-tuyg'ularga va tukli do'stlariga g'amxo'rlik qilish istagi bilan tarbiyalash.

Materiallar: plastik butilkalar, rangli qog'oz, paxta, daraxt shoxlari, qushlarning rasmlari, qaychi, elim, cho'tkalar.

Katta guruhdagi darsning borishi

O'qituvchi deraza oldiga borib, qishki manzaraning go'zalligiga qoyil qolishni taklif qiladi.

O'qituvchi she'r o'qiydi

Darsning ilovasiga qarang

Pedagog. - Nima uchun qushlar qishda yordam so'rashadi?

– Qishda oppoq qor yog‘ib, sovuq shamol esayotganda qushlarning omon qolishi juda qiyin. Bilasizmi, ba'zi qushlar issiqroq hududlarga uchib ketishadi, boshqalari, eng jasur, qishda qolishadi. Endi biz ular qanday qushlar ekanligini bilib olamiz.

Qishlaydigan qushlar haqida topishmoqlar yaratish (rasmlarni ko'rsatish bilan)

Kichkina qush

Oyoqlari bor

Ammo u yura olmaydi.

Kichkina qadam tashlamoqchi

- Bu sakrash bo'lib chiqdi.

(Chumchuq)

Doim taqillatish

Daraxtlar chuqur.

Ammo bu ularni buzmaydi,

Va faqat shifo beradi.

Qizil ko'krakli, qora qanotli,

Donalarni eyishni yaxshi ko'radi

Tog 'kulida birinchi qor bilan

U yana paydo bo'ladi.

(Buqoq)

Bu yirtqich suhbatdosh

O'g'rilar, shov-shuvli,

Oq tomonli chimer,

Va uning ismi ... (Magpie)

Kar-kar-kar! Kar-kar-kar!

Bu butun repertuar.

Chinorning tojini e'lon qiladi

Mening qo'shig'im bilan ...

Pedagog. - Yaxshi, siz barcha topishmoqlarni taxmin qildingiz!

- Saytimizda, qishda bog'da qanday qushlarni ko'rdingiz?

- Qishda qushlarga qanday yordam bera olamiz?

- Buning uchun nima qilishimiz mumkin?

- Qushlarga oziqlantiruvchilarni nimadan yasashimiz mumkin? (plastik butilkalar, qutilar, chelaklar va boshqalardan)

- Plastik butilkalardan oziqlantiruvchilar engil, qulay, ularni ishlab chiqarish uchun yaroqsiz materiallardan foydalanadi. E'tibor bering, oziqlantiruvchida teshiklar kesilgan. Ular nima uchun kerak? Oziqlantiruvchini jozibali qilish uchun bezashingiz mumkin.

Plastik shishadan namuna oziqlantiruvchini tekshirish. Ishning bajarilishini tushuntirish.

Bolalarning mustaqil ishi. O'qituvchi bolalarga kerak bo'lganda yordam beradi.

- Oziqlantiruvchilarimiz nimadan yasalgan? Bizning oziqlantiruvchilarimiz qanday shaklga ega? Qishda qushlarni qanday ovqatlantirishimiz mumkin?

Darsning oxiri

She'rlar o'qituvchi tomonidan o'qiladi (Ilova)

O'rta guruhda "Qushlar uyi" ni loyihalash
Tarbiyachi: Chebunina Tamara Vladimirovna
74-sonli umumiy rivojlanish tipidagi MBDOU bolalar bog'chasi

Maqsad: qog'oz varag'ini yarmiga katlama ko'nikmalarini rivojlantirish, ko'zni, ushbu material bilan ishlashda aniqlikni rivojlantirish.
Materiallar: Har bir bola uchun qalin qog'oz varag'i (to'rtdan bir varaq), tomonlari 11x15 sm bo'lgan rangli teng qirrali uchburchak, diametri 4 sm bo'lgan doira, 2 ta rangli to'rtburchaklar 4x4,5 sm, 3,5x10,5 sm Uyning tayyorlangan namunasi.
Darslar kursi:
Bolalar kutish xonasida, o'qituvchi shamollatishdan so'ng guruhdagi derazani yopadi va kutish xonasiga ikkita qushni (o'yinchoq yulduzcha va o'yinchoq qush - hushtak) olib keladi.
“Bolalar, hozir men derazani yopayotgan edim, ikkita qush bizga qarab uchib ketishdi, ular bizga nimadir demoqchi. Tezroq o'rindiqlarimizga boraylik, qushlar bizga nima demoqchi bo'lganini bilib olamiz (bolalar stollardan o'tishadi).
O'qituvchi hushtak chaladi, bosh irg'adi, so'ng aytadi: "Qushlar menga nima deyishganini bilasizmi?
Eshiting.
Ular issiq yerlardan uylariga uchib ketishdi, lekin ularning uylari yo'q, yashash uchun joylari yo'q. Qushlar bizning saytimiz ustidan uchib ketishdi va bizda oziqlantiruvchi borligini ko'rishdi. Shunday qilib, siz mehribon va g'amxo'r bolalarsiz, qushlarni sevasiz. Va qushlar sizdan ularga uy qurishingizni so'raydilar. Bolalar, biz qushlardan uy yasaymizmi? (Ha). Albatta, biz qushlarni qilamiz!
Bolalar, mening uyimga qarang. Bu qush uyi qushxona deb ataladi. Bugun biz qog'ozdan uy qutisini qurmoqchimiz."
O'qituvchi tayyor uyni ko'rsatadi - yarmiga o'ralgan zich choyshab va uning ustiga yarmiga katlanmış uchburchakdan yasalgan tom bor. Kvadratda aylana chizilgan. Qaychi bilan ehtiyotkorlik bilan chiziq bo'ylab doira kesib oling va uni uyga yopishtiring - bu qushxonaning kirish joyi va uning ostida yarmiga katlanmış kichik to'rtburchaklar, uni uyning ichiga yopishtiring - bu qush uyining tayoqchasi.
Jismoniy ta'lim-tarbiya
Qushlar uyidagi derazadan tashqarida
Kichkina terilar o'tirishibdi
Qushlar uyi derazasidan
Skvorushki qidirmoqda.
Va pastda va pastda
Ayyor mushuk o'tiribdi
Bizning mushuk o'zini shunday ko'rsatdi
Go'yo uxlayotgandek.
Bolalar o'tirib, qushxona yasashni boshlaydilar. O'qituvchi, agar kerak bo'lsa, bolalarga individual yordam beradi.
Dars oxirida qushlar uchib, qaysi qush uylari paydo bo'lganini ko'rishadi, bolalarga rahmat.

Adabiyot:
1. N.E.Veraksa, A.N.Varaksa. Maktabgacha yoshdagi bolalar uchun dizayn faoliyati. Maktabgacha tarbiyachilar uchun qo'llanma. - M .: Mosaika-Sintez, 2008 - 112 bet.
2. 5. L.A.Antipova, N.N.Korneeva. Loyihalar bolalar hayotini tashkil qilish usuli sifatida. - Xanti-Mansiysk: GUIPP "Poligrafist", 2002 - 97 p.
3. 6. Xoliqova V.V. Loyiha usuli mavzu yondashuvini amalga oshirish usuli sifatida. "Maktabgacha ta'lim muassasasi tarbiyachisi" jurnali №8 (2008).
4. 7. V.Yu.Dyachenko, O.V.Guzenko va boshqalar.Nutqning rivojlanishi. Darslarni tematik rejalashtirish.
5. 8. T.N.Tebeneva. Loyiha madaniyati maktabgacha ta'lim muassasalarining kasbiy mahoratining bir qismi sifatida. "Maktabgacha ta'lim muassasasi ofisi" jurnali №1 (2007).

Tatyana Shagaeva
"Qushlarni oziqlantiruvchi" dizayn darsining qisqacha mazmuni

Maqsadlar: dizaynni rag'batlantirish, qushlarga g'amxo'rlik qilish istagini rivojlantirish; ob'ektlarni o'lchamiga ko'ra farqlashga o'rgatish, aylana bo'ylab qurilishni bajarishga o'rgatish, o'qituvchi uchun harakatlarni bajarish.

Materiallar va jihozlar: qutilarda har xil turdagi don (tariq, urug' va boshqalar), 5 litrli shisha, bo'sh sut qutilari, qalam, qaychi, ov, 2 ta qop, qushlarning haykalchalari (chumchuq, ko'krak, qarg'a, magpi).

Darsning borishi

Org. moment.

Bolalar derazadan qushlarni tomosha qilishadi.

O'qituvchi qishda qushlarning hayoti haqida gapiradi - Qishda qushlarga g'amxo'rlik qilish kerak: ovqatlantirish, xafa qilmaslik.

Asosiy qism. Qurilish.

Tarbiyachi: Biz sut sumkasi va shishadan oziqlantiruvchi yasaymiz. Biz ularda qushlar uchib, donalarni o'rganishi uchun derazalar qilamiz.

O'qituvchi bolalar bilan birgalikda oziqlantiruvchi yasaydi.

Fizminutka

Tarbiyachi: Endi biz o'ynaymiz. Siz chumchuq bo'lasiz, men esa chumchuq onangiz bo'laman.

Chumchuq ona bolalarini chaqiradi

Tezroq menga uching

Bugun boshlaymiz

Uchishimizni o'rganing

Tezda aylanada turing

Boshlaylik

Doira bo'ylab yurish - bolalar "qanotlarini qoqishadi", onasi harakatni ko'rsatadi va ketadi. Onam bolalarning aylanada yurishini kuzatayotganda. Onam uxlab qoldi va chumchuqlar har tomonga tarqalib ketishdi. Onam uyg'onib:

Chick chirp qanday shovqin nima yig'lash

Ko'proq aylana bo'ling

Va yana uchishni o'rganing

Bolalar aylanada turishadi, o'yin takrorlanadi. Keyin onam yana otadi:

Bir daqiqa uxlab qoldi

Chumchuqlar qattiq yaramas bo'lib qolishdi

Men hozir sizni qattiq kuzatib boraman

Chumchuqday itoatkor bo'lib o'sishingiz uchun

Tarbiyachi: Bizning oziqlantiruvchilarimiz tayyor. Endi biz u erda donni to'kib tashlaymiz. Qaysilari? Katta va kichik. Endi qushlar mazali tushlik qilishlari uchun oziqlantiruvchini daraxtga osib qo'yishingiz kerak bo'ladi.

Tegishli nashrlar:

Kelgusi qishki sovuq nafaqat bolalarni qor bilan, kattalarni esa bayramona kayfiyat bilan quvontiradi, balki qushlarning hayotini murakkablashtiradi.

Maqsad: ekologik madaniyatni shakllantirish; hurmatli munosabatni, tabiatga muhabbatni tarbiyalash. Vazifalar: - qishlash haqidagi bilimlarni aniqlashtirish va kengaytirish.

Ximki shahar tumanidagi "Kalinka" bolalar bog'chasida ota-onalar bilan o'zaro munosabatlarning an'anaviy shakllari (uchrashuvlar, suhbatlar, .

Qushlar qayerda yashamasin: o'rmonlar va bog'larda, o'tloqlar va dalalarda, suv yaqinida - ularning ajoyib ovozlari hamma joyda eshitiladi. Ammo qish kelganda,

Ish uchun bizga kerak: har qanday sharbatdan 1 ta sumka, qalam, yopishtiruvchi tayoq, rangli qog'oz, rangli karton, qog'oz pichoq va albatta.

Shunday qilib, yoz uchib ketdi, "Hind yozi" yorqin ranglar bilan xursand bo'ldi, kech kuz vaqti keldi. Juda kamdan-kam hollarda quyosh paydo bo'ladi, sovuq,.

Qog'oz dizayni bo'yicha dars konspekti.

Mavzu: "Oziqlantiruvchi".

Maqsad: Bolalarni qog'oz oziqlantiruvchini loyihalashni o'rgating. Qaychi va qog'oz bilan ishlash qobiliyatini mustahkamlash. Ijodkorlikni rivojlantirish.

Uslubiy usullar:"Qishlaydigan qushlar" albomini ko'rib chiqish masalalari bo'yicha suhbat.

Uskunalar: Albom, qog'oz, qaychi, elim.

Darsning borishi:

1. Tashkiliy moment.

  1. Muammolar bo'yicha bolalar bilan suhbatlashish.
  • Yilning qaysi vaqti?
  • To'g'ri qish. Sovuq havoning boshlanishi bilan ko'plab qushlar janubga uchadi.

Qish uyqusida qoladigan qushlar qish uyqusidagi qushlar deyiladi. Qanday qishlaydigan qushlarni bilasiz?

  • Tit, bullfinch, chumchuq, rook, qarg'a, o'rmonchi.

O'qituvchi bolalarning qishlash qushlari haqidagi bilimlarini mustahkamlash uchun "Qishlaydigan qushlar" albomini ko'rsatadi. O'qituvchi bolalarga "Qushlar oziqlantiruvchida" syujetli rasmlarni ko'rsatadi.

  • To'g'ri. Qishda qushlar uchun qiyin. Ularning zich patlari ularni qattiq sovuqdan qutqarsa-da, ular ko'pincha juda och qoladilar. Shuning uchun qushlar qishda oziqlanishi kerak. Buning uchun odamlar daraxtlarga oziqlantiruvchilarni osib, ularga ovqat quyadilar.
  • Bugun biz bolalar, qushlarga oziqlantiruvchi yasaymiz.
  1. O'qituvchiga oziqlantiruvchi yasashni tushuntirish va ko'rsatish.

O'qituvchi tayyor oziqlantiruvchini ko'rsatadi va bolalarga undan qanday foydalanishni tushuntiradi.

Bolalar hunarmandchilikni diqqat bilan tekshiradilar. O'qituvchi pastki (kvadrat) shaklini, tomonlarning shaklini (to'rtburchaklar) aniqlashga yordam beradi. Keyin u bolalarning e'tiborini kesilgan (oldindan qilingan) kvadratga qaratadi. U quti bo'lib chiqishi uchun uni katlaydi - bu bizning oziqlantiruvchimiz bo'ladi. Bolalardan qutini qachon sekin ochishini, naqshning pastki qismi qayerda, yon tomonlari qayerda ekanligini ko'rishni so'raydi. (Naqsh doskaga mahkamlanadi.) U bolalarga naqsh ustidagi oziqlantiruvchining pastki qismini topishni taklif qiladi. Doskaga bola chaqiriladi, u pastki qismini ko'rsatadi. Keyin o'qituvchi rangli kvadratni pastki qismga yopishtiradi. Boshqa bola oziqlantiruvchining yon tomonlarini ko'rsatadi va undan keyin o'qituvchi ularga boshqa rangdagi to'rtburchaklar yopishtiriladi. Qolgan oq kvadratchalar oziqlantiruvchini naqshdan yopishtirish uchun kerakligini tushuntiradi.

Harakatlarni namoyish qilishda o'qituvchi bolalarning e'tiborini kesmalar aniq chiziq bo'ylab amalga oshirilishi kerakligiga qaratadi, elim bilan qanday surtish kerakligini tushuntiradi va ko'rsatadi - faqat ekstremal kvadratlar.

4. Jismoniy daqiqalar "SNOWGIRI". Nutqning tempi va ritmi ustida ishlash, nutqni harakat bilan muvofiqlashtirish.

5. Bolalar tomonidan topshiriqni bajarish.

6. Bolalar ishlarini tahlil qilish.

Yangi ovqat xonasi

Biz oziqlantiruvchi yasadik

Biz ovqat xonasini ochdik.

Chumchuq, buqa qo'shnisi,

Siz qishda tushlik qilasiz.

Haftaning birinchi kuni tashrif buyuring

Ko'kraklar bizga uchib ketishdi.

Va seshanba kuni qarang

Buqalar keldi.

Chorshanba kuni uchta qarg'a bor edi

Biz ularni kechki ovqatga kutmagan edik.

Va payshanba kuni butun dunyodan -

Ochko‘z chumchuqlar suruvi.

Juma kuni ovqat xonamizda

Kabutar bo‘tqa bilan ziyofat qildi.

Va shanba kuni pirog uchun

Yetti qirq uchib keldi.

Yakshanba yakshanba

Bizga bahor mehmoni keldi -

Yulduzli sayohatchi ...

Qo'shiq shu bilan tugadi.

7. Dars natijasi.


Elena Aleksandrovna Bezmaternyx

Maqsad sinflar:

Bolalarni bajarishga o'rgating oziqlantiruvchilar qog'ozdan tayyorlangan qushlarni qishlash uchun.

Ijodiy tasavvurni, badiiy didni, ishda aniqlikni rivojlantirish.

Bolalarni yaxshi his-tuyg'ularga va tukli do'stlariga g'amxo'rlik qilish istagi bilan tarbiyalash.

Material: rangli qog'oz, qushlarning rasmlari, trafaretlar, andozalar oziqlantiruvchi, elim, cho'tkalar, salfetkalar.

Dastlabki ish: kognitiv materialni tanlash, she'rlar, bilan ishlash ota-onalar: oziqlantiruvchilar dizayni, bo'sh qush yemi, ko'rgazma uchun kitoblar tanlovi, Oziqlantiruvchi dizayni sharbat qutisidan bolalar bilan birga guruh.

Darsning borishi:

Pedagog:Yigitlar, bizni ovqatlantirish vaqti keldi tinkering va patli do'stlarimiz tashrif buyurishini kutamiz.

Qushlar haqida gapiring.

Iltimos, ayting-chi, qishda biz bilan qoladigan qushlarning nomlari qanday? (bolalar javoblari)

Yaxshi, qishlash. Qanday qishlaydigan qushlarni bilasiz (Bolalarning javoblari)

To'g'ri.

Sizningcha, qushlar sovuq yoki och qolishi uchun nima dahshatliroq? (Bolalarning javoblari)

Ochlik, albatta. Qishda qushlarga kim yordam bera oladi? (Bolalarning javoblari)

To'g'ri, odam. Siz va men kichik do'stlarimizga yordam bera olamiz. Biz ularga qanday yordam bera olamiz? (Bolalarning javoblari)

Biz oziqlantiruvchilar yasash... Va menda bu bor oziqlantiruvchi.

(O'qituvchi bolalarga ko'rsatadi oziqlantiruvchi hurda materialdan qilingan.)

Va bugun biz qanday qilishni o'rganamiz qog'oz oziqlantiruvchi... Sizga jadvallar tayyorlangan qog'oz shablonlari oziqlantiruvchi.

Pedagog: Men sizga ko'rsataman va nima qilish kerakligini aytaman va siz mendan keyin takrorlaysiz. Agar e'tiborli bo'lsangiz, muvaffaqiyatga erishasiz oziqlantiruvchilar.

Pedagog: Lekin qushlar och qolmadi nima to'ldirish kerak? (makkajo'xori) To'g'ri, siz urug'larni plastilindan qilasiz.

Va bu erda birinchi qushlar ovqat xonamizga kelishdi!

Pedagog:

Biz oziqlantiruvchi yasadi.

Biz ovqat xonasi ochildi.

Chumchuq, bullfinch - qo'shni,

Siz qishda tushlik qilasiz!

Va endi biz sayrga boramiz va osamiz saytimizdagi oziqlantiruvchilar qaysi siz ota-onalar bilan tuzilgan... Bolalar saytga borib osadilar oziqlantiruvchilar.

O'yin o'ynalmoqda:

Qushlar sakrayapti, pashsha. (Qo'llarini silkitib, qushlarning parvoziga taqlid qilish)

Qushlar sakrayapti kuylash.

Chick-chirp, jo'ja-chirp.

Qushlar parchalarni yig'adi, (Oldinga egiladi, barmoqlar yig'iladi)

Donlar pishmoqda

Tuklar tozalandi (Torsoni chapga va o'ngga aylantiradi)

Tuklar tozalandi

Gagalar tozalandi (Boshni chapga va o'ngga aylantiradi)

Ular panjara ustiga o'tirishdi. (Ular o'z joylariga o'tirishdi)

Pedagog: Siz bugun ajoyibsiz, qanchadan-qancha xayrli ishlar qilganlar!

Tegishli nashrlar:

"Qushlar boqish joyiga uchib ketishdi" modellashtirish bo'yicha GCD (sinflar) haqida qisqacha ma'lumot Maqsad: Syujetli modellashtirish orqali plastik shakl tuyg'usini rivojlantirish. Maqsadlar: 1) Qushning ifodali tasvirini yaratishni o'rganishni davom eting. 2).

"Parranda go'shti". O'rta guruhdagi ochiq dizayn darsining konspekti O'rta guruhdagi ochiq dizayn darsining konspekti Mavzu: "Parrandachilik" Maqsadlar: 1. Bolalarni bino yaratishga o'rgatishda davom eting.

"Bizga bahor keldi" o'rta guruhdagi tematik darsning konspekti.“Bizga bahor keldi” o‘rta guruhidagi mavzuli darsning konspekti Dastur mazmuni: 1. Fasl almashishi haqidagi bilimlarni mustahkamlash, yordam berish.

Qog‘oz dizayni “Rassom shlyapasi” O‘rta guruhdagi qog‘oz dizayni darsining qisqacha mazmuni Darsning konspekti Mavzu: Dizayn.

"It kabinasi" o'rta guruhidagi qog'oz dizayni darsining qisqacha mazmuni Qog'oz dizayni bo'yicha darsning KO'RSATI O'rta guruhdagi "It kabinasi" mavzusi Tuzuvchi: Anna Ivanovna Gayazova.

Aqli zaif bolalar uchun bolalar bog'chasining o'rta guruhida dizayn darsining referati Mavzu: Geometrik shakllardan stol va stul loyihalash. Maqsad: nutq ko'rsatmalarini tinglashni va geometrik shakllardan qurishni o'rganish. Vazifalar:.