Eelkooliealiste kodulindude tegevus. Avatud tund hariduspiirkonnas "Suhtlus" keskmises rühmas teemal: "Linnuliha. Harjutus "Pardi söötmine"

Munitsipaal-eelkool haridusasutus lasteaed №6

Teema:

Kodulinnud

Logopeediline tund

Keskmine rühm

Logopeed: V. S. Avezova

2015 aasta

Sisu:

    Selgitav märkus lk 3

    Tunni eesmärgid ja eesmärgid lk 3

    Eeltöö lk 4

    Varustuse lehekülg 5

    Tunni sammud lk 5

    Tunni edenemine lk 5–8

    Lisa lk 9-10

    Kasutatud kirjandus lk 11

Selgitav märkus

    Tunni teema: "Linnuliha"

Rühma kuulub 17 inimest, 4–5-aastased lapsed.

Tund viidi läbi koos laste alarühmaga (8 inimest).

Programm "Keskhariduse laste arendamine ja harimine dOW rühmad"Vastavalt föderaalriigi haridusstandarditele, toimetanud T.B. Filitševa.

Laste grammatiliselt õige sidusa kõne harimine koolieelne vanus - lasteaia logopeedi süsteemi üks peamisi ülesandeid. Seetõttu on esitatud tunni kokkuvõte kokkuvõte eesmisest logopeedilisest õppetunnist aastal keskmine rühm sidusa kõne arendamise kohta.

Logopeedilised tunnid toimuvad 3 korda nädalas. Aastas kokku 111 õppetundi.

Tunni eesmärgid:

Kindlustage teadmisi kodulindude kohta.

Arendage laste sidusat kõnet.

Ülesanded:

Selgitage teadmisi, mis lastel sellel teemal on.

Arendada foneemilist taju.

Laiendage sellel teemal laste verbi sõnastikku.

Tugevdage lastel ideed välimus kodulinnud.

Kujundada osast moodustada substantiive deminutiivsete sufiksidega.

Õpi moodustama nimetavas käändes mitmuse nimisõnu.

Õppige numbrit ühildama nimisõnaga.

Õpetage lapsi moodustama omastavaid omadussõnu.

Arendage visuaalset tähelepanu ja mälu.

Arendada kõne koos liikumisega kooskõlastamist.

Arenda peenmotoorikat.

Eeltöö:

Kodulindude ja nende poegade piltide uurimine.

Mõistatuste arvamine.

Didaktilised mängud: lõigatud pildid, mõistatused.

Õues mängud sõnadega.

Kõnemängud: "Näita ja nime", "Peida ja otsi", "Toida linde", "Arva ära".

Materjal ja varustus:

Kodulindude ja nende poegade piltidega kaardid.

Märkmik.

Paberist suled.

Käsiraamat "Ühtlase kõne õpetamine 4-5-aastastele lastele" - M.: Scriptorium 2014.

Hoopid.

Linnumütsid.

Tunni käik:

    Aja korraldamine.

Kõneterapeut: "Täna on meil harjumatu amet. Sinust saavad linnud. Kes lindude mõistatuse esimesena ära arvab, saab sellest linnust. "

Lapsed arvavad mõistatusi. Logopeed paneb kodulindude kujutisega peamaskid-mütsid selga.

Mõistatused:

Olen pestil, olen harjas. Kus-kus! Hüüan lühidalt. Ma karjun ja tänav kuuleb: panin munandi ... (kana)

See ajab saba laiali nagu paabulind. Tähtis härra kõnnib, jalgadega maa peal - koputus, mis ta nimi on (kalkun).

Väikesed valged suled, punane kamm, kes on see pulk? ... (Petya-Cockerel)

Pikk kael, punased jalad, kintsude pigistamine, jookse tagasi vaatamata ... (hani)

Ta köhib, sebib, kutsub lapsi, kogub kõiki oma tiibade alla ... (Kana)

Nad on alati kõigile pumbatud nagu karusnahk. Raba kõnnib, kardab kõiki ... (Türgi)

Ta läheb kaluri juurde aeglaselt, kahlates: oma varras, kes see on? ... (Part)

Sisistab, kähiseb, tahab mind näpistada. Ma kardan, kes see on? ... (hani)

2. Teema fikseerimine.

Kõneterapeut: "Millised linnud sa oled?" (Oleme kodulinnud)

Kõneterapeut: "Miks nad neid koju kutsuvad?" (Nad elavad inimese kõrval ja on kasulikud).

Kõneterapeut: "Kus linnud elavad?" (Kodulinnud elavad kodulindude hoovis)

Kõneterapeut: “Täna saab meie rühm kodulindude hooviks. Kes hoolitseb kodulindude eest? " (Linnunaine) "Täna minust saab linnunaine."

3. Didaktiline mäng "Tundke linnud hääle järgi ära." Lapsed kuulavad kodulindude häälega helisalvestisi. Vasta logopeedi küsimustele.

4. Didaktiline mäng "Kes annab hääle". Logopeed helistab linnule ja lapsed vastavad, kui ta räägib. Näide: Kukk - "ku-ka-re-ku" - varesed. Kana - "kud-kuda" - klatsib. Part - "vutt-vutt-vutt" - vutt. Hani - "ha-ha-ha" - tagumine. Türgi - "bl-bl-bl" - soo.

5. Kehaline kasvatus. Mäng "Kana ja kanad".

Valige rebane.

Kana läks välja jalutama

Nokitse värsket rohtu

Ja tema taga on kanad

Beebitibud.

Te olete minu kanad

Sõudke käppadega, otsige Wormsi üles.

Ko-ko-ko! Ko-ko-ko!

Ära mine kaugele

Kavalale rebasele

See ei viinud teid auku.

Lapsed teevad liigutusi vastavalt tekstile. Pärast sõnu "ei võtnud ära" jookseb rebane lastele järele. Lapsed peituvad rebase eest - nad seisavad rõngastes.

6. Loo "Linnuliha" koostamine (vt juhendit "Ühtlase kõne õpetamine 4-5-aastastele lastele").

Mõelge koos lastega süžee pildile. Esitage küsimus ja kuvage iga lause pilt-graafiline diagramm:

Kes ema toidab? (Ema toidab kodulinde).

Keda aitavad Tanya ja Vova (Tanya ja Vova aitavad oma ema).

Kuidas ema hane toidab? (ema toidab hane hernestega).

Kuidas Tanya kana toidab? (Tanya toidab kana teraga).

Millega Vova pardi toidab? (Vova toidab parti pudruga).

Millised abilised on emal? (Emal on häid abilisi).

Lausete koorilugemine skeemide järgi:

Logopeed loeb kogu loo plaanipäraselt läbi. Kaks või kolm last jutustavad kogu teksti ümber vastavalt pildigraafilisele plaanile. Mõtle välja loo pealkiri.

7. Näpuvõimlemine. Lapsed voldivad koos logopeediga sõrmed vastavalt antud linnule.

8. Didaktiline mäng "Lapsed on kadunud".

Logopeed paneb tahvlile täiskasvanud lindude ja tibude pilte.

Kõneterapeut : „Aidake lapsi: nende emade lapsed on kaotanud. Ilma vanemateta, üksi, satuvad nad hätta. Aidake väikseid! Leidke varsti ema! "

Andke lastele tibude kujutisega esemepildid, nii et kahel lapsel oleksid ühesugused pildid.

Logopeed: „Tanya (Vanya), kes teil on? Kelle tibu see on? (laps paneb pildi vastava linnu kõrvale) Kes on kana (part)? (Kanal on kanad).

9. Didaktiline mäng "Loeme tibusid". Logopeed: "Kes on kana vennad ja õed?" (kanad) Logopeed: "Loeme kokku, mitu kana on pildil." Lapsed: "Üks kana, kaks kana, kolm kana, neli kana, viis kana"

10. Mäng "Kelle suled?" Logopeed: "Linnud olid uluki poolt nii ära kantud, et nad kaotasid suled." "Las iga lind leiab oma jälgi oma sulest." Lapsed leiavad oma suled ja vastavad: "See on minu sulg." "See on minu sulg - kukesulg." "See on minu sulgkana." "See on minu sulepart." "See on minu sulg - kalkun."

11. Tunni kokkuvõte. Logopeed: „Muutke nüüd jälle lapsed. Ütle meile, kellest me tunnis rääkisime? " (Me rääkisime kodulindudest.)

Õpetaja logopeed:

Alexa Vera Nikolaevna

Alarühma logopeedilise tunni kokkuvõte kõne leksikaalse ja grammatilise struktuuri korrigeerimisest kõne III astme üldise alaarenguga kooli ettevalmistava rühma lastega.

Leksikaalne teema:"Kodulinnud"

Eesmärk: kõne grammatilise struktuuri parandamine

Ülesanded:

  1. Laste kodulindude ideede süstematiseerimine: nende elupaigad, kuidas nad häält annavad, toitumisest, linnuperekondadest, kasu inimesele ();
  2. Teemakohase sõnastiku selgitamine ja aktiveerimine, üldise kontseptsiooni "Linnuliha" konsolideerimine (vestlus küsimustega, d / mäng "Kes kuidas räägib?", "Kellel on kes peres?");
  3. Laste võime parandamine ainsuse ja mitmuse nimisõnade moodustamisel (d / mäng "Üks-palju");
  4. Omandisõnade moodustamise võime parandamine (d / mäng "Kelle, kelle, kelle?");
  5. Väiksemate järelliidetega nimisõnade moodustamise võime konsolideerimine (d / mäng "Nimetage hellitavalt");
  6. Nime moodustamise võime parandamine suurendava järelliitega -ishe- (d / mäng "Bouncers");
  7. R.p-s nimisõnade moodustamise võime parandamine (d / ja "Kes on kadunud?").
  8. Loogilise mõtlemise arendamine (mõistatuste äraarvamine);
  9. Visuaalse tähelepanu ja mälu arendamine (d / mäng "Kes on kadunud?");
  10. Peenmotoorika arendamine (sõrmevõimlemine "pardipojad", mäng "pildi kogumine")
  11. Üldise motoorika arendamine (pallimäng "Üks-palju")
  12. Koostööoskuste, iseseisvuse arendamine klassiruumis;
  13. Kodulindude armastuse ja austuse suurendamine;
  14. Kontroll heli korrektse taasesituse üle.

Varustus: teemapildid, mis kujutavad kodulinde (pardi, hane, kukk, kana, kalkun), teemapildid, mis kujutavad iga kodulinnu perekonda (hani, hani, hanepojad; part, draakon, pardipojad; kalkun, kalkun, kalkun; kukk; kukk) , kana, kanad); objektipildid, mis kujutavad kana pead, hanesulge, kuke saba, pardi jalajälge; kummist pall; linnuliha lõigatud pildid

Sõnavara:

Nimisõnad: hani, haned, hane, hani, haned, hanepoeg, hanepojad, pardi, pardid, part, draakon, draakonid, pardipoeg, pardipojad, kukk, kuked, kukeseen, kana, kana, kanad, harjaskana, kana, kanad, kanad, kalkun, kalkunid, kalkun, kalkunid, kalkun, kalkun, kalkun, kalkun, kanakuut, kukk, pesa, kammkarp, kannused, muna, tibu, tibu, jootja, söötja, sööt, hirss, teravili, leivaküpsised, ussid, linnud, putukad , röövikud, kodulindude õu, õõnes, jalad, kael, tiib, silmad, nokk, sulg;

Tegusõnad: varesed, klakid, klapid, vutid, siblivad, lobisevad, toidavad, sulgevad, avavad, lebavad, inkubeerivad, kuvavad, toidavad;

Omadussõnad: pika kaelaga, punase arve, punase habemega, väike, abitu, kollane, lärmakas, rahulolematu, krapsakas, kana, hall, part, tuvi, kalkun, kukk, hani, kana.

Eeltöö:kodulindude vaatamine objektipiltides, nendest rääkimine, selle teema sõnavara laiendamine.

Plaan:

  1. Organisatsiooniline hetk (mõistatuste äraarvamine, teema sissejuhatus)
  2. Vestlus uuritud teema küsimustega.
  3. D / mäng "Kes kuidas räägib?"
  4. D / mäng "Kellel on kes peres?"
  5. Näpuvõimlemine "pardipojad"
  6. D / mäng "Kelle, kelle, kelle?"
  7. D / mäng "Üks-palju" (pallimäng)
  8. D / mäng "Bouncers"
  9. D / mäng "Kes on kadunud?"
  10. D / mäng "Nimi hellitavalt"
  11. D / mäng "Koguge mõistatusi"*
  12. Tunni tulemuste kokkuvõte (laste hindamine, nende töö analüüs)

Tunni käik:

1. Organisatsiooniline hetk(laste tervitamine, mõistatuste äraarvamine, teema sissejuhatus, tunni teema väljakuulutamine). - Tere kutid! Nüüd istub esimene, kelle nimi algab heliga C, teine \u200b\u200bistub see, kelle nimi algab heliga K, ülejäänud, need, kelle nimi algab heliga D. Nüüd kuulake mind tähelepanelikult. Nüüd teen teile mõistatusi ja peate rääkima, kellest ma räägin. Vastake kogu lausega ja hankige kindlasti õige hääldus. (logopeed loeb mõistatusi ja kuvab kodulindude pilte)

Söö ussi, joo natuke vett.

Ma otsin leivapuru,

Ja siis ma panen munandit -

Ma söödan lapsi ... (kana)

Ajakirjad märgivad helinaid.

Hommikul kohtub päike.

Nüüd on viimane kiir kustunud.

Aeg magada!" - laulab ... (Kukk)

Ta kõnnib tähtsalt heinamaal,

Tuleb veest välja kuivana.

Seljas punased kingad.

Annab pehmed sulevoodid ... (hani)

Kirju part

Püüab konni.

Kõnnib komistades (part)

Keha on kaetud sulgedega.

Habe ripub vihaselt.

Saba on peaaegu nagu paabulind

Küünised on teravad, jalad pikad.

Hajutan kõik ümberringi.

Ja minu nimi on ... (Türgi)

Just, kutid! Arvasite kõik õigesti! Mis te arvate, kellest me täna räägime? (Me räägime kodulindudest). Õige! Meie tänase tunni teema on linnuliha.

2. Vestlus uuritava teema küsimustega. -Nüüd läheme koos teiega kodulindude õue. Ütle mulle veel, kes siin elab? Vastake kogu lausega ja selgelt väljendage kõiki helisid. (Linnulinnud elavad linnulihas).

- Mis on maja nimi, kus linnud elavad? (Maja, kus elavad linnud, nimetatakse linnumajaks). Õige!

Mis te arvate, miks neid linde nimetatakse "kodumaisteks"? (Neid linde nimetatakse lemmikloomadeks, kuna nad elavad inimeste kõrval.)

Hästi tehtud! Kuidas inimene kodulindudest hoolib? Mida ta nende heaks teeb? (Mees toidab neid, annab neile vett, koristab nende kodu)

- Mida kodulinnud söövad? (Linnuliha sööb spetsiaalset toitu, teravilja, leivapuru, putukaid, usse)

Hea! Ja kes teist ütleb mulle, mis kasu linnud inimesele toovad? Mida nad meile annavad? (Linnuliha annab meile mune, liha, kohevust, sulgi)

Öelge mulle, kuidas linnud välja näevad? Mis neil on? Millega on nende keha kaetud? (Kodulindudel on kere, pea, jalad, tiivad, saba. Nende keha on kaetud sulgedega). Hästi tehtud! Vastasite kõik õigesti!

3. Didaktiline mäng "Kes kuidas räägib?" - Poisid, linnud oskavad ka omavahel rääkida. Ütleme, kumb neist häält annab.Näide: kukevaresed.

kana - klapid

pardi - vutid

hani - susiseb, kähiseb

kalkun - lobisemine

kana - kriuksub

Hästi tehtud! Ka selle ülesandega said sa väga hästi hakkama!

4. Didaktiline mäng "Kellel on kes peres?"

Näide:

kukk - kana - kana.

hani - hani - gosling;

part - drake - pardipoeg;

kalkun - kalkun - kalkun

5. - Nüüd lähme pardipoegadega jõe äärde vee järele. (lapsed teevad koos logopeediga sõrmevõimlemist)

Esimene, teine \u200b\u200b- pardipojad kõndisid.
Kolmas, neljas - vee jaoks.
Ja nende taga oli viies,
Kuues jooksis taga,
Ja seitsmes jäi neist maha,
Ja kaheksas oli juba väsinud.
Ja üheksas jõudis kõigile järele,
Ja kümnes oli hirmul.
Kõva häälega:
- piss-piss-piss!
- Mitte toit, vaata!

6. Didaktiline mäng "Kelle, Kelle, Kelle?"- Oh, poisid, ja kelle saba see on? Vastake kogu lausega ja hääldage kindlasti sõnad õigesti. - See on kuke saba.

Kelle pliiats? - See on sulg.
Kelle jälg? - See on pardirada

Kelle pea? - See on kana pea.

Hästi tehtud! Sa ütlesid kõik õigesti.

7. Pallimäng "Üks-palju",- Nüüd lähme teiega lagendikule ja mängime palliga. Viskan teile nüüd palli ja nimetan ühe kodulinnu ning haarate selle kinni ja nimetate, kui linde on palju. Näiteks pardi - pardid (siis viskab logopeed kordamööda igale lapsele palli ja helistab erinevad linnud, tagastab laps palli vastates)

kana - kanad, kanad,
kukk - kuked,
hani - haned,

pardi - pardid,

kalkun - kalkunid,
gosling - hanepojad,
pardipoeg - pardipojad
kalkun - kalkunid,

kana - tibud

Hästi tehtud! Istu nüüd toolidele tagasi!

8. Didaktiline mäng "Bouncers".- Poisid, vaadake, kuidas kodulinnud said väga oluliseks. Nad praalivad millegi üle. Vaatame järele?Näide: Kukk ei räägi mitte minu, vaid häälega,

Türgi - mul pole saba, vaid saba,
Part - mul pole käppa, aga käpad,
Hani - mul pole kaela, vaid kael,
Kana - mul pole tiibu, vaid tiib,
Drake - mul pole nokka, vaid nokk,

Hani pole sulg, vaid sulg.

9. Didaktiline mäng "Kes on kadunud?"- Ja nüüd mängib kodulind teiega peitust. Nad varjavad nüüd teie eest ja peate ütlema, kes on kadunud. Vastake sõnadega "See ei olnud ..." (ei pardi, ei kukke ega kana jne)

10 . Didaktiline pallimäng "Helista hellitavalt".- Poisid, näitame lindudele, kui lahked te olete - pöördume nende poole hellitavalt.Näiteks, Kuidas viite tibule? Mida sa talle ütled? - Sa ütled talle tibu (siis küsib logopeed iga linnuliha kohta eraldi)

kukk - kukk,
kana - kana,
hani - hani,
part - part,
kana - kana,
kalkun - kalkun,
kalkun - kalkun.

11. Didaktiline mäng "Koguge mõistatusi" *- Poisid, vaadake, keegi rebis pilte, need tuleb kokku korjata. Kas sa aitad mind? (logopeed jagab kodulinde kujutavaid lõigatud pilte, lapsed koguvad). Ütle mulle, keda sa oled kogunud? (lapsed vastavad kordamööda "ma kogusin ...").

12. Tunni lõpp. -Meie ekskursioon on läbi saanud. Ja peame lahku minema kodulindude õue elanikest. Jätame nendega hüvasti.Ütle mulle, kellest me täna rääkisime? (Rääkisime kodulindudest). Mida olete nende kohta õppinud? Mida olete õppinud? (lapsed vastavad logopeedi küsimustele). Te vastasite kõik väga hästi minu küsimustele, kuulasite mind tähelepanelikult. Mul on väga hea meel, et olete palju õppinud. Jätkem nüüd midagi meie ekskursiooni mälestuseks. Nüüd proovite teie ja Vera Ivanovna väikseid kanu teha.

Kodutööd 1. ja 2. nädalaks detsembris.

4-5-aastastele lastele

Linnuliha teema

  • Kukk-kana-kana
  • Hani-hani-hane
  • Drake-pardi-pardipoeg
  • Türgi-kalkun-kalkun.
  1. Selgitage lapsele, et neid linde nimetatakse lemmikloomadeks, miks neid nii nimetatakse. Aidake teavet meelde jätta.
  2. Mõelge lindude keha struktuurile: pea, saba, kere, käpad, nokk, kannused, kammkarp, habe. Pöörake tähelepanu sellele, millega lindude keha on kaetud.
  3. Öelge, kus kodulinnud elavad, mida nad söövad, kuidas inimene neist hoolib ja millist kasu nad inimesele toovad.
  • Part - "quack-quack" - vutid
  • Hani - "ha-ha" - kakutab jne.
  • Pardil on pardipoeg (pardipojad)
  • Kukk - kukk,
  • Part - part jne.
  • Üks part - palju parte
  • 1 part, 2 parti, 3 ..., 4 ..., 5 ...
  • 1 pardipoeg, 2 ..., 3 ..., 4 ..., 5 ...
  • Part (mida see teeb?) - ujub, kõnnib, lendab
  • Türgi (mida ta teeb?) - ...
  • Kana (mida see teeb?) - ...
  • Kukk (mida ta teeb?) - ...
  1. Loogilise mõtlemise arendamine. Harjutus "Vea parandamine"
  • Pardil on hanepojad
  • Kalkunil on pardipojad
  • Kanal on kanad
  • Hanel on kalkunilinnud.
  1. Peenmotoorika arendamine. Sõrmeharjutused
    Esimene, teine \u200b\u200b- pardipojad kõndisid
    Kolmas, neljas - vee jaoks.
    Ja nende taga oli viies,
    Kuues jooksis taga.
    Ja seitsmes jäi neist maha,
    Ja kaheksas oli juba väsinud.
    Ja üheksas jõudis kõigile järele,
    Ja kümnes oli hirmul
    Valjult - kõva häälega:
    "Piss-piss-piss!" -
    "Mitte toit, me oleme siin, vaata!"
    (painutage vaheldumisi sõrmi, alustades pöidlast, ning painutage ja vabastage mõlema käe sõrmed sõnadest "piss-piss")
  2. Kuulmisfookuse, mälu arendamine.
    Õpi luuletus:
    Kanad tänaval
    A. Prokofjev
    Ku-ka-re-ku! Kana,
    Kas väljas on hea?
    Ku-ka-re-ku! Kümnes kord -
    Olen teie pärast mures.
    Olen mures, tülitan, kõvasti kõvasti tiibu löömas.
    Ma karjun kogu jõust
    Sest ma olen kukk.
    Lõpeta hämamine! To-to-to….
    Oleme kõik siin ... pole kaugel ...
  3. Tutvumine ilukirjandus... Loe lapsele muinasjutte:
  • "Luigehaned"

5-7-aastastele lastele

Linnuliha teema

  1. Kaaluge koos lapsega illustratsioone, mis kujutavad kodulinde ja nende perekondi:
  • Kukk-kana-kana
  • Hani-hani-hane
  • Drake-pardi-pardipoeg
  • Türgi-kalkun-kalkun.
  1. Küsige beebilt, kuidas neid linde lemmikloomadeks nimetatakse, miks neid nii nimetatakse.
  2. Küsige lapselt lindude keha struktuuri: pea, saba, kere, käpad, nokk, kannused, kammkarp, habe. Selgitage, millega lindude keha on kaetud.
  3. Selgitage, kus kodulinnud elavad, mida nad söövad, kuidas inimene neist hoolib ja milliseid eeliseid nad inimesele toovad.
  4. Räägi kodulinnunaise elukutsest.
  5. Parandage lapse sõnastikku lindude nimed ja sõnad, mis tähistavad ja määravad nende välimust, harjumusi.
  6. Harjutus sõnamoodustusel (verbide moodustamine onomatopoeetilistest kompleksidest). "Kes kuidas räägib?"
  • Part - "quack-quack" - vutid
  • Hani - "ha-ha" - kakutab jne.
  1. Harjutus lisavormi n moodustamiseks. ühikutes ja paljud teised number. "Kellel on kes?"
  • Pardil on pardipoeg (pardipojad)
  • Hanel on hanepojad (hanepojad) jne.
  1. Haridusharjutuse nimisõna sufikside kasutamine. "Nimetage seda hellitavalt"
  • Kukk - kukeseen
  • Part - part jne.
  1. Harjutus n kasutamiseks. perekond. padi. pl. number "Üks - palju"
  • Üks part - palju parte
  • Üks drake - palju drake
  • Üks pardipoeg - palju pardipoegi jne.
  1. Harjutus arvude ühtlustamiseks olenditega. "Count"
  • 1 part, 2 parti, 3 ..., 4 ..., 5 ...
  • 1 pardipoeg, 2 ..., 3 ..., 4 ..., 5 ...
  • 1 draak, 2 ..., 3 ..., 4 ..., 5 ... jne
  1. Harjutus n-i tegusõnade valikul. "Kuidas kes liigub?"
  • Part (mida see teeb?) - ujub, kõnnib, lendab
  • Türgi (mida ta teeb?) - ...
  • Kana (mida see teeb?) - ...
  • Kukk (mida ta teeb?) - ...
  1. Harjutus omastavate omadussõnade moodustamisel "Kelle nokk, kelle käpad?"
  • Pardinokk - pardinokk
  • Pardijalad - pardijalad jne.
  1. Harjutus antonüümide valikul "Öelge vastupidist"
  • Part on suur ja part on väike
  • Kana on noor ja kukk on ...
  • Hanel on pikk kael, kanal aga ...
  • Kanal on membraanipõhjad käpad ja pardil ...
  1. Jätkake lapsele fraaside tutvustamist. (Vt algust teemast "Lemmikloomad")
    Lapse tabamislausetega tutvustamiseks aidake tal neid sõnastikus meelde jätta ja aktiveerida.
  • Nagu vesi pardi seljast (ta ei hooli millestki)
  • Kanad naeravad (miski ei saa olla naljakam)
  1. Loogilise mõtlemise arendamine. Harjutus "Mõista mõistatust"
    Kirju sinikaelpart
    Püüab konni.
    Kõnnib müttama, komistama
    (
    Pardi )
    Ta rändab tähtsalt heinamaal,
    Tuleb veest välja kuivana,
    Seljas punased kingad
    Annab pehmed sulevoodid
    (
    Hani )
    Ta on heledas vormiriietuses,
    Spurs ilu jaoks.
    Päeval on ta kiusaja
    Hommikul - tunnid
    (
    Kukk)
  2. Kuulmistähelepanu arendamine.
    Ma loen lugu ainult üks kord ja siis pean vastama küsimustele. Pane tähele.
    “Peate sisenema maja number 16 sisehoovi, mööda vasakut maja ringi minema, aita sisse minema, loendama paremal olev 4. kamber. Selles on must kukk nimega "Roger". Sa pead talle tere ütlema tema teise nõbu, valge kuke, Rexi poolt. "
    Küsimused:
  • Andke maja number
  • Kummal küljel peaksite maja ümber käima?
  • Kas loete lahtrid vasakul või paremal küljel?
  • Kas vajate kolmandat või viiendat lahtrit?
  • Mis värvi on Roger?
  • Mis on Rogeri teise nõbu nimi?
  1. Peenmotoorika arendamine. Sõrmeharjutused.
    Part kõndis mööda panka,
    See kõndis mööda järsku halli.
    ("Nad kõnnivad" kahe sõrmega laual kahlates)
    Juhatas lapsi
    Nii väikesed kui suured
    (
    Keerake sõrm, pöial üles)
    Nii keskmise kui ka väiksema
    (Keerake üles keskmine sõrm, väike sõrm)
    Ja kõige armsam
    (Keerake nimetissõrm üles)
  2. Ilukirjandusega tutvumine.
    Loe lapsele muinasjutte:
  • "Luigehaned"
  • Inetu pardipoeg, autor G.Kh. Andersen
  • "Hall kael" Sokolov-Mikitov

Kui teie laps on nende töödega tuttav, pakkuge talle väike viktoriin.
"Ma loen teile väljavõtet ja te arvate, millise teose põhjal"

  • - Ma ei suuda siiani oma õnne uskuda: minust sai ilus luik ...
    (Luik G. H. Anderseni jutust "Kole pardipoeg")
  • - Baba-Yaga saatis meid tüdruku ja tema venna jälile. Tiirutasime üle jõe, õunapuu ja pliidi, kuid kedagi ei leidnud.
    (Haned on luiged samanimelisest muinasjutust)

Ettevalmistava logopeedilise rühma üldtund kõne arendamise teemal "Linnuliha"

1. Jätkake põskede, huulte, keele liikuvuse arendamist.
2. Kõnehingamise arendamise töö konsolideerimine.
3. Jätkake õiget hääle edastamist ja kõne sujuvust.
4. Arenda peen- ja üldmotoorikat.
5. Parandage sõnastik selle teema jaoks.
6. Süstematiseerida laste ideid kodulindude, nende elupaikade, hääle andmise, toitumise, linnuperekonna liikmete, inimeste jaoks kasulikkuse kohta.
7. Parandada laste võimet moodustada nimisõnu ainsuses ja mitmuses.
8. Töötada lastes välja omadus omadussõnade koosmõjuks kooskõlastada, moodustada suhtelisi ja omastavaid omadussõnu.
9. Kindlustamaks oskust õigesti kasutada kõnes lihtsaid eessõnu.
10. Parandage arvu kooskõlastamist nimisõnadega.
11. Tugevdada laste võimet moodustada deminutiivsete sufiksidega nimisõnu.
12. Jätkake lastega verbide sõnade moodustamise viiside harjutamist.
13. Jätkake tööd mitmesuguste eesliidetega verbide harimise ja kasutamisega kõnes.
14. Jätkake laste võime kujundada suurust hindavate sufiksitega nimisõnu.
15. Korda loendust 10-ni.
16. Arenda mälu, tähelepanu, mõtlemist, kõnet.
17. Edendada laste lahket suhtumist lindudesse, linnutalu inimeste tööd.

Varustus.

1. Väikesed peeglid alusel igale lapsele.
2. Flanelegraph.
3. Taskurätiku ja ämbriga nukk.
4. Pall.
5. Mänguasjade kodulindude hoov.
6. Teema pildid ja illustratsioonid.
7. Kaartidel olevad numbrid.
8. Kursor.

Sõnavara.

Nimisõnad: hani, haned, hane, hani, haned, hanepoeg, hanepojad, pardi, pardid, pardi, draake, draake, pardipoeg, pardipojad, kukk, kuked, kukeseen, kana, kana, kanad, harjaskana, kana, kanad, kanad, kalkun, kalkunid, kalkun, kalkunid, kalkun, kalkun, kalkun, kalkun, tuvi, tuvid, tuvid, tuvi, tuvid, tuvid, tuvid, kanakuut, kull, pesa, kammkarp, kannused, tuvi, muna, tibu, tibu, joodik, söötja, sööt, hirss, teravili, leivapuru, ussid, kääbused, putukad, röövikud, linnuhoov, linnukasvatus, linnumaja, linnumaja, golosische, käpad, kael, tiib, silmad, nokk, suled;

Tegusõnad: varesed, klakid, klakid, vutid, siblimised, klapid, koogid, söödad, söödad, söödad, üle söötmine, sulgemine, avamine, katmine, katmine, ehitamine, lamamine, haudumine, kuvamine, söötmine;

Omadussõnad: pika kaelaga, punase arve, punase habemega, väike, abitu, kollane, lärmakas, rahulolematu, vilgas, kana, hall, part, tuvi, kalkun, kukk, hani, kana.

I. Organisatsiooniline hetk.

- Täna, poisid, läheme kodulindude õue ja kohtume veel kord kukega oma perega, kalkuni, hanede, partidega, uurime tuvi tuvi, koos kanaga söödame kõiki kodulinde, mäletame, milline hääl ja mis kodulinnud aitavad meid.

- Ja nüüd - külastage kodulindude hoovi!

II. Liigendusvõimlemine õige heli arendamiseks [p].

- Poisid, kui kohtute oma sõprade, tuttavatega, kas naeratate?

- Naerame kodulindudele, kui kohtume. Kuid kõigepealt peseme hambaid, et meil oleks ilusaid naeratusi. Mängime mängu „Kelle hambad on puhtamad?“: Avage suu, sirutage naeratades huuli, „harjake“ laia keeleotsaga seestpoolt ülemisi hambaid, pannes keele üles-alla liikuma. Veenduge, et huuled ei kataks hambaid ja alumine lõualuu ei liiguks (lapsed teevad harjutust koos logopeediga, kumbki oma peegli ees).

- Ja naeratagem nüüd üksteisele ja linnuõuel töötavale kananaisele Varyale, kes kohtub meiega.

III. Töö kõne hingamisega.

- Ja ma tean riimi Varya kohta:

"Konteinerid, baarid,
Barbara kanad on vanad. "

- Tule ja ütle seda (lapsed räägivad kooris). Seda riimi saab väga vaikselt ette lugeda. (lapsed räägivad vaikselt kooris); võite öelda kurb(lapsed räägivad kurvalt otsast).

IV. Läbitud konsolideerimine.

1. Vestlus uuritava teema küsimustega.

- Noh, siin me oleme linnulihas. Kelle see maja on?(Kodulinnud)

- Mida veel nimetatakse nende koduks?(Linnukasvatus)

- Kes siin kodulinde hoolitseb?(Linnunaine)

- Kas keegi teine \u200b\u200bsaab? (Linnumaja)

- Ja mida teevad kana ja linnumaja?(Toidetud, joota, puhastada, hoolitseda)

- Mida linnud siit söövad? (Sööturist)

- Mida nad joovad? (Joogikausist)

- Mida kodulinnud söövad?(Spetsiaalne sööt, teravili, hirss, leivapuru, ussid, kääbus, putukad, röövikud)

2. Didaktiline mäng "Ilme ja nimi".

- Millist kodulindu me siin kohanud oleme?(Logopeed näitab pilte: kukk, kana, hani, part, kalkun, tuvi)

- Tuletame meelde, mis kukel on.(Logopeed näitab pildil osutiga kuke kehaosi ja lapsed kutsuvad: pea, torso, saba, käpad, kannused, küünised, nokk, suled, tiib, silmad, kamm, habe)

3. Didaktiline mäng "Kes kuidas räägib?"

- Poisid, kuidas linnud omavahel räägivad?

Näide:

kukevaresed,
kana - klapid, klapid,
kana - kriuksub,
pardi - vutid,
hani - susiseb,
kalkun - lobisemine,
tuvi - kähvab.

4. Didaktiline mäng "Kellel on kes peres?"

- Meenutagem nüüd iga kodulinnu pereliikmeid.(Logopeed näitab pilte ja lapsed helistavad)

Näide:

kukk - kana - kana. Kus nad elavad?(Kanakuudis)
hani - hani - gosling;
part - drake - pardipoeg;
kalkun - kalkun - kalkun;
tuvi - tuvi - tuvi. Kus nad elavad?
(Tuvi)

Näpuvõimlemine "Pardid".(Vaheldumisi painutage sõrmi, alustades pöidlast, ning painutage ja vabastage mõlema käe sõrmed sõnadest "piss-piss")

Esimene, teine \u200b\u200b- pardipojad kõndisid.
Kolmas, neljas - vee jaoks.
Ja nende taga oli viies,
Kuues jooksis taga,
Ja seitsmes jäi neist maha,
Ja kaheksas oli juba väsinud.
Ja üheksas jõudis kõigile järele,
Ja kümnes oli hirmul.
Kõva häälega:
- piss-piss-piss!
- Mitte toit, vaata!

5. Didaktiline mäng "Üks - palju".(Logopeed viskab palli sõnaga, laps tagastab palli, vastates)

- Kodulindude hoovis nägin kana ja kuidas me siis ütleme, kui nad pole üksi?

Näide:

kana - kanad, kanad,
kukk - kuked,
kana - kanad,
hani - haned,
hani - haned,
gosling - hanepojad,
pardi - pardid,
drake - drake,
pardipoeg - pardipojad
kalkun - kalkunid,
kalkun - kalkunid,
kalkun - kalkunilinnud,
tuvi - tuvid,
tuvi - tuvid,
tuvi - tuvid.

6. Didaktiline mäng "Mis kõigepealt, mis siis?"

- Poisid, vaatame kanalasse ja vaatame, kuidas imikud kanadel ilmuvad... (Logopeed kutsub lapsi üles järjestikku pilte paigutama, kollektiivselt esinema, tulemust hääldama)

Näide: roost - pesa - muna - tibu.

- Mida teeb kana kõigepealt?(Muneb)

- Ja siis? (Luuk, tibud kooruvad)

- Ja siis? (Toidab tibusid)

7. Didaktiline pallimäng "Märgi võtmine".

- Vaadake, millised kaunid linnulinnud tibudest kasvavad.

Näide:

kukk (mis? ) - punahabe, vali,
hani - pika kaelaga,
tibu on abitu
kalkun - rahulolematu,
pardi (
mida? ) - punase arve,
tuvi - väike, kiire,
pardipojad
(milline?) - vilgas,
tuvid on hallid.

8. Didaktiline mäng "Kellel mis on?"

- Vaatame oma linde lähemalt. Millega nad saavad kiidelda?(Lapsed vaatavad mänguasju või pilte)

Näide:

kukk (mis seal on? ) - punane kammkarp,
kalkunil on ilus saba,
kanal on kirjud suled,
hanel on pikk kael,
tuvil on väike nokk,
pardil on laiad käpad.

9. Didaktiline pallimäng "Helista hellitavalt".

- Poisid, näitame lindudele, kui lahked te olete - me pöördume nende poole lahkesti.

Näide:

tibu - tibu,
kukk - kukk,
kana - kana,
hani - hani,
part - part,
kana - kana,
tuvi - tuvi,
kalkun - kalkun,
kalkun - kalkun.

10. Didaktiline mäng "Chyvayka":

Näide: üks kukk - kaks kukke - kolm kukke - neli kukke - viis kukke,

üks tuvi -
üks part -
üks kana -
üks hani -
üks pesa -

- Loeme linnud järjekorras.

Näide: esimene hani - teine \u200b\u200bhani - kolmas hani - neljas hani - viies hani,

esimene tibu -
esimene kalkun -
esimene muna -

V. Füüsilised minutid.

KANA-JAHUTAJA

Harjas kana tuli välja,
(lapsed järgivad logopeedi ringis)
Kollased kanad temaga.
Kana köhib: "Ko-ko!
Ära mine kaugele!
Tee ääres pingil
(lapsed kükitavad pikali,
käed kantakse põsele,
silmad kinni)

Kass lamab ja tukastab.
Kass avab silmad
(siis avanevad silmad,
tõuse püsti, sõrmed lukus kinni)

Ja kanad jõuavad järele. "

Vii. Läbitud konsolideerimine (jätkub).

11. Didaktiline mäng "Kelle, kelle, kelle?"

- Oh kutid, kelle saba see on? - kukeseen.(Logopeed näitab pilti)

kelle sulepea? - kana,
kelle jälg? - part,
kelle kohevus? - hani,
kelle kähisemine? - tuvi,
kelle kriuksumine? - kanad,
kelle söötja? - kalkun.

12. Didaktiline mäng "Abistajad":

- Poisid, kuidas saaksime aidata kana-naisel Varyal linde toita? Meenutame kõiki toiminguid sõnaga „voog”:

Näide: sööda, sööda, üle anda.

- Ja sõnaga "lähedal"?

Näide: avaneb, kate, kate.

13. Didaktiline mäng "Sõnad on kadunud".

- Ja nüüd, kutid, peate aitama linnutüdrukul Varyal leida vajalikke ettekäändeid, et meile kodulindudest luuletusi rääkida.(Logopeed, kellel on osuti piltidel või mängulinnuõuel, annab lastele vihje)

Kanakollased lapsed
Terade otsimine ... (Maapinnal )
Näitas kalkunit kalkunini
Palju teri ...
(Söötjas)
- Homme tuleb päike jälle välja! -
Kukk kukkus ...
(Aiast)
Pardipojad magavad soojalt
Kui part neid peidab ...
(Tiiva all)
Minu hall tuvi
Lendas ...
(ÜLAL pea)
Sa ei saa tibude suhtes ulakas olla -
Võite välja kukkuda ...
(Pesast)
Ilus kalkunisulg
Kana naine sai selle ...
(Padja alt)
Kui otsustasite kõndida paljajalu,
Pole vaja seista ...
(ENNE kalkunit)
Pardipojad kõnnivad rõõmsalt ühe failina
Kaugele tiigile ...
(Ussi taga)
Kanad väike salk
Viga otsib ...
(Seljandike vahel)
Niipea kui nad vilja sööturisse panevad,
Kukk tuleb välja ...
(Nurgast)

14. Didaktiline mäng "Põrgatajad".

- Oh, poisid, vaadake, kuidas kodulinnud said väga oluliseks. Nad kiidlevad millegi üle.(Logopeed, kellel on osuti pildil või mänguasjal, näitab tema kutsutud linnu kehaosa)

Näide: kukk (mis? ) - mitte hääl, vaid hääl,

kalkunil pole saba, vaid saba,
pardil on käpad, mitte käpad,
hanel pole kaela, vaid kael,
kanal pole tiib, vaid tiib,
tuvil pole silmi, vaid silmi,
drake'il on nokk, mitte nokk,
hanel pole sulgi, vaid sulge.

VIII. Alumine rida.

- Noh, on aeg lindudega hüvasti jätta. Ütleme aitäh neile ja kanaema Varale ja hüvasti.(Lapsed räägivad kooris, logopeed eemaldab flanellegraafilt pildid, eemaldab mänguasja kodulindude hoovi)
- Poisid, milliseid linde me täna külastasime?
- Keda sa aitasid?
- Millist kodulindu olete kohanud?
- Kas linnuliha on inimestele kasulik?
- Mida?
(Nad annavad liha, mune, sulgi, kohevust)
- Kas inimene peab lindude eest hoolitsema?
- Miks?
- Meile meenus ja kordus täna palju. Hästi tehtud.


Svetlana Nikiticheva
Keskmise rühma lastele mõeldud tunde kokkuvõte kognitiivsest arengust "Linnuliha"

Keskmise rühma lastele mõeldud tunnide kokkuvõte kognitiivse arengu kohta

« Kodulinnud» .

eesmärk:

Kujunda idee kodulinnud;

Laiendage silmaringi, täiendage ja aktiveerige sõnastik, arendada tähelepanu, käe peenmotoorika;

Edendada ettevaatlikku ja hoolivat suhtumist linnud.

Rääkige lastele selle eelistest kodulinnud inimestele.

Varustus: pildid koos pildiga kodulinnud, kanade ja pardipoegade kujutisega maskid, kana ja pardi kujutisega pildid. Helisalvestised kodulinnud.

Tunni käik:

1. Organisatsiooniline hetk.

2. Teema väljakuulutamine õppetunnid

Tere, kallid lapsed, olete maailma kõige ilusam. Need on head, mida reisile kutsun. Tahtma (Jah)... Mõelge ja öelge mulle, mida saate reisida? Täna läheme linnulihale. Selleks soovitan teil rattaga teele asuda. (Lapsed heidavad vaibale pikali ja teesklevad, et sõidavad rattaga).

Siin on kodulindude hoov. Ma teen mõistatusi ja te proovite neid ära arvata. Mõistatused lahendanud, saate teada, kes elavad linnulihas. (Piltide kuvamine kodulinnud)

Ta rändab tähtsalt heinamaal

Tuleb veest välja kuivana,

Seljas punased kingad

Annab pehmed sulevoodid. (Hani).

Söö ussi, joo vett,

Ma otsin leivapuru,

Ja siis panen munandit

Ma ravin lapsi. (Kana).

Ta koputab ninaga vastu maad

Tiibu lehvitamas ja karjumas

Ta isegi karjub uniselt

Karjur on rahutu. (Kukk).

Kirev kisa

Püüab konni

Jalutuskäigud kahlama

Vapotalka (part)

Hästi tehtud, arvasite ära kõik mõistatused. Poisid, öelge, millised linnud, sina, lihtsalt helistasid mulle?

- Kodu.

Kas kõik teie nimetatud kodulindmiks neid kutsutakse kodu?

3. Õpetaja lugu, sõnavaratöö edasi sõnades: taltsutama, kodustada.

Lind oli mees taltsutanud umbes 5 tuhat aastat tagasi, see oli väga ammu. Väga erinevaid kodustada linde või taltsutati vaid väheseid liike. Need sisaldavad (lastele piltide näitamine) - kanad, pardid, haned, kalkunid.

Kõik korravad sõnu kooris kodustada, taltsutama.

Ja mis kasu on linnuliha inimesele? Mis on kana eelised?

Muneb mune.

Pehmete patjadega täidetud suled.

Ja kukk?

Ta äratab kõik hommikul üles.

- Kuidas inimene hoolib kodulinnud? (Inimene annab lindude sööt, vesi, ehitab neile kanakuudid, linnumaja.)

Hästi tehtud! - Te olete väsinud, laske meil puhata.

3. Kehaline kasvatus.

Pardid läksid välja heinamaale,

Vutt - vutt - vutt! (Kõndimine).

Mööda lendas rõõmsameelne mardikas

F - f - f1 (lehvitame kätega - tiivad).

Haned kaarduvad kaela

Ha - ha - ha! (kaela ümmargune pöörlemine).

Suled levivad nokaga (keha pöörded vasakule - paremale).

Tuul kõigutas oksi (kätlevad käed üles tõstetud).

Ka pall urises

P - p - lk (käed rihmal, ettepoole kallutades).

Pilliroog sosistas vees,

Sh - sh - sh! (käed üles, sirutades käe).

Ja jälle oli vaikne

W - w -. (istus maha).

4. Didaktiline mäng "Kes kuidas karjub?"

Lastele näidatakse järjestikku pilte koos pildiga kodulinde ja küsida küsimusi.

Kuidas kukk variseb?

Kas oskate öelda muud moodi? (kukevaresed)

Kuidas kana nutab?

Kas oskate öelda teisiti? (kana klapid)

Kuidas part nutab?

Kas oskate öelda teisiti? (pardi vutid).

Ja kõik tibud - nii kanad kui pardipojad nutavad ühtemoodi. Kuidas nad karjuvad?

Pärast küsimusi lülitub õpetaja hääle kuulamiseks sisse linnudja lapsed arvavad ära, kelle hääl see on.

5. Didaktiline mäng "Vale vastus"

Õpetaja loeb teksti, milles on segatud ekslikud ja õiged hinnangud, ning tema lapsed õige:

- Cockerel elab metsas ja laulab "Ku-ku-ku-ku"... (Ei, vale! Kukk elab linnuhoovis ja laulab "Ku-kareku".)

- Kukel on lame nokk, roheline kamm ja pikk kael. (Ei, vale! Kukel on terav nokk, punane kamm, pikk habe ja lühike kael.)

- Kukeseene suled on mitmevärvilised. (Täpselt nii. Kukeseene suled on mitmevärvilised.)

- Kukel on kaks punast käpa. (Ei, ei ole. Kukel on kaks teravate küüniste ja kannustega jalga.)

- Kukel on neli tiiba ja ta lendab kõrgel. (Ei, kukel on kaks tiiba, kuid see lendab halvasti.)

- Kukk laksutab piima ja otsib usse. (Ei, kukk nokib vilja ja otsib usse maast.)

- Kukel ja kanal on palju kollaseid kohevaid pardipoegi. (Ei. Kukel ja kanal on palju vähe kohevaid

- Õmbleja hoolitseb kukekese eest. On see nii? (Ei, see pole tõsi. Kana vaatab kukekest.)

- Kuidas ta teda hoiab? (Ta annab talle süüa, laseb tal jalutama minna, koristab kanakuudi ära.)

- Kukelt saab mees mune ja villa. (Ei, see pole tõsi. Kukeseenest saab mees maitsvat liha ja pehmet

- Kui head stipendiaatid sa oled, ei õnnestunud mul sind segadusse ajada.

6. Kokkuvõte õppetunnid

Seotud väljaanded:

Kokkuvõte kognitiivse arengu GCD-st (FEMP) vaimse alaarenguga lastele keskmises rühmas Programmi ülesanded: kujundada lastele ideid spektri põhivärvide kohta (punane, kollane, roheline, sinine, valge); võimaluse kohta.

Keskmise rühma laste kognitiivse arengu alaste korraldatud haridustegevuste kokkuvõte Saate sisu: Laste tutvustamine õhu mõningate omadustega (me ei näe seda, kuid võime seda kuulda, tunda, jälgida.

Keskmise rühma laste kognitiivse arengu avatud tunni kokkuvõte "Visiidil heinamaa armukese juurde" Eesmärk: rikastada ja kinnistada laste teadmisi putukatest. Hariduslikud ülesanded: laiendage laste ideid putukate (ämblik,.

Kognitiivse arengu õppetunni kokkuvõte 3-4-aastastele lastele Teema: "Linnuliha" Kokkuvõte tunnist, mis käsitleb kognitiivset arengut 3-4-aastastele lastele Teema: "Linnuliha" Ülesanded: luua tingimused teadmiste kujunemiseks.

Kokkuvõte noorema rühma "Lemmikloomad ja nende pojad" lastele mõeldud kognitiivse arengu õppetunnist. Kui kohtate lehma, ärge kartke.

Teema: "Reisimine elukutsete maailma". Eesmärk: laiendada ja konkretiseerida laste ideid inimeste elukutsete kohta 1) Tutvustada mõistega.

Varase vanuse teise rühma laste kognitiivse arengu tunde "Linnud kevadel" kokkuvõte Valla eelarveline koolieelse lasteasutuse lasteaed kombineeritud tüübiga nr 114 "Tšeburaška" Brjanskis.

Tarkvara sisu. Hariduslikud eesmärgid: õpetage lapsi koostama kirjeldavaid lugusid; Tugevdada laste teadmisi kodust ja.

"Lemmikloomad". Keskmise rühma "Ümbritseva reaalsuse helid" kõne arendamise tunni kokkuvõte Eesmärgid: õpetada eristama ümbritseva reaalsuse "Lemmikloomad" helisid; Kuulmisfookuse, mälu arendamine; Kõne arendamine.

Keskmise rühma "Lemmikloomad" kognitiivse arengu jaoks korraldatud haridustegevused Ülesanded: 1. Arendada mälu, loogilist mõtlemist, vabatahtlikku tähelepanu, aktiveerida laste sõnavara. 2. Varem uuritud materjali konsolideerimiseks.

Pilditeek:

Õppetund sisse vanem rühm kompenseeriv suunavus

Teema: "Linnuliha"

Logopeed: Kuznetsova M.Yu.

eesmärk : Kujundada lastes ideid kodulindude kohta, arendada ülesannete lahendamise käigus loovaid kognitiivseid võimeid.

Ülesanded:

1. Parandage sõnastik sellel teemal.

2. Süstematiseerida laste ideid kodulindude, nende elupaikade, hääle andmise, toitumise, pereliikmete ja inimeste kasulikkuse kohta.

3. Arendage vaatlust, loovat kujutlusvõimet, tunnetuslikku huvi kodulindude elu vastu, mälu, sidusat kõnet.

4. Õppige võrdlema, analüüsima, looma põhjus-tagajärg seoseid.

5. Edendada kodulindudesse hoolivat ja tähelepanelikku suhtumist.

Varustus: pildid ja illustratsioonid teemal, magnetplaat, suled, toorikud aplikatsiooniks, liim.

Tunni käik.

Mina Org. hetk.

Täna tuli meie juurde külaline. Arva ära, kes see on.

Ta on meiega valju,

Hommikul hüüab ta: "Tere!"

Tema jalgadel on saapad

Tema kõrvadel on kõrvarõngad

Peas - kamm,

Just see ta on ...!

Vaadake, milline ebatavaline kukeke meile külla tuli. Mis on meie kukel valesti? (kunstnik ei maalinud kukesaba) Kas saame teda aidata?

Muidugi aitame teda! See muutub mitmevärviliseks, kui täidame erinevaid ülesandeid. Pärast iga ülesande täitmist anname kukele ühe värvi.

II. Põhiosa.

1. - Vaata kukk.Mis kukel on? (pea, kere, saba, käpad, kannused, küünised, nokk, suled, tiib, silmad, kamm, habe)

Lõpeta laused:

Kukel on üks ...

Kukel on üks ...

Kukel on üks asi ...

Kukel on kaks ...

Kukel on kaks ...

2. Harjutus "Lindude hääled"

Kus kukk elab? Kes veel elab koos temaga? Kuulake ja arvake ära, kes kodulindude hoovis elab.

Kukk varesed

Kana - klapid

Hani - kakutab

Part - vutid

Türgi - soo

Hästi tehtud, tegite seda tööd hästi ja õigesti. Andke kukele värv.

3. Vestlus maalil "Kodulindude õu"

Vaadake, kuhu me sattusime. Siin on palju põnevust - linnud erinevas sulestikus. Millised linnud need on? Miks neid koju kutsutakse? Kes linde hoolitseb? Mida nad söövad? Mis kasu on lindudest?

Kukk võib kiidelda ilusa kammiga ja millised teised linnud saavad kiidelda?

Türgi - ilusa sabaga

Kana - kirjud suled

Hani - pikk kael

Pardil on laiad jalad.

Hästi tehtud! Anname kukeseenevärvi.

4 . Füüsiline minut. Foneetiline rütm koos helidega.

5 . Uurimistegevus sulega.

Pöörake tähelepanu laual asuvatele sulgedele.

Mis see on? Milline see on? (värv, kaal) Milleks pliiats on? Kuidas inimene kasutab?

Hästi tehtud, anname kukele veel ühe värvi.

6 . Mäng "See juhtub - seda ei juhtu"

Juhised: kui see juhtub, siis plaksutame, kui seda ei juhtu, trambime.

Kana lendas soojale maale.

Kana munes muna.

Kukk sukeldus jõkke.

Kana lendas üles aia.

Kukk leidis seemne.

Part kõmises kõvasti.

Haned kõmisesid tiigi peal valjult.

Kukk lehvitas saba.

Kalkun koorub kalkunilinde.

Hästi tehtud, tegite seda tööd hästi ja õigesti. Andke kukele värv.

7 . Mäng "Ütle sõna"

Gosling sirutas kaela,

Vaatab uniselt ringi

Vaevalt unine poeg

Leitud tiiva alt ... (hani)

Ja kes on hanekeste isa? (gander) (pilt "Haned" on postitatud)

Kuule, pardipojad, kuhu sa lähed?

Siin on koerakuut!

Ootab teid tiigi lähedal

Su ema ... (part)

Kes on pardipoegade isa? (drake) (pilt "Pardid" on postitatud)

Mis juhtus kalkunitega. Miks neil on kiire?

Vanni tagusest laudast leidsin ussi ... (kalkun)

Kes on kodulindude isa? (kalkun) (pilt "Kalkunid" on postitatud)

Tulge kanad tagasi marssima.

Peenardesse ei saa ronida!

Su ema otsib sind ... (kana)

Kes on kanade isa? (kukk) (pilt "Kanad" on riputatud)

Hästi tehtud, anname kukele veel ühe värvi.

III. Tunni kokkuvõte.

Poisid, keda me täna aitasime? Kas sa arvad, et kukk jäi rahule?

Millistest lindudest sa täna rääkisid?

Kas kodulinnud on inimestele kasulikud? Kui?

Kas inimene peab lindude eest hoolitsema? Miks?

Meile meenus ja kordus täna palju. Hästi tehtud!

Iskhakova Svetlana Minnullovna, koolitaja
MADOU nr 106 "FUN", Naberezhnye Chelny

Teema: Kodulinnud.

Tarkvara sisu:

- arendada laste kõnet, suhtlemisoskust, rikastada sõnavara;

Arendada laste võimet väljendada oma teadmisi kodulindude, kodulindude välimuse kohta; arendada sõnavara, auditiivset tähelepanu, väljavaadet, mõtlemist, mälu; kasvatada austust lindude vastu .

Eeltööd. Laulu "Kana läks välja jalutama" õppimine, linnuliharaamatute illustratsioonide vaatamine, muinasjutu "Kana - Ryaba" lugemine, maali "Kana kanadega" vaatamine, kaussi hirss, rohi.

Materjalid ja seadmed. Lauamänguasjade komplekt - kodulind;, perekonnapildid: haned, pardid, kanad, pabertaed tahvlil ja üllatushetkeks pilt "linnuhoovist", kott; kanade paberkujud magnetitel, 2 molbertit, interaktiivne tahvel, (kui ei, siis võite kasutada küla pildiga plakatit).

Individuaalne töö: Matvey, Amilia lindudele nime andmine ja hääldamine

Sõnavara töö: Drake, hani, kodulindude hoov

Integreerimine: sotsiaalne ja kommunikatiivne areng, kognitiivne areng, kõne areng, kunstiline ja esteetiline areng.

1. Organisatsiooniline hetk.

Poisid, kus me täna swami oleme? (külla). (Slaid ja küla helid.)Kuulete küla hääli? Istume toolidele. (Magnettahvli piirdeaed) Mis on pildil? (See on tara)ja aia taga (kodulindude hoov)... Vaatame, kes aia taga elab. Ela siin (kodulinnud)... Miks neid nii kutsutakse? (neid kutsutakse nii, kuna nad elavad inimese kõrval ja inimene hoolitseb tema eest, toidab teda).

2. Põhiosa.

Poisid, kes see on? (kukk)... Õige. Ja mis on kuke suled, saba, kamm? Loeme kukele luuletuse. (lapsed iseseisvalt):

Cockerel, cockerel, kuldne kamm, võipea, siid habe. Miks sa ärkad vara, ei lase lastel magada?

Poisid, kuidas kukk laulab? (ku-ka-re-ku!) Oh, kes kukke kuulis? (pilt kana on paigutatud) Mis suled on kana? (kirju) Ja saba?

Mõistatamine

Valge kivike purunes

Kangelane sündis

Bogatyr kanajalgadel

Punastes nahast saabastes. (muna, kana).

Kana kannab (munad){!LANG-02cc0354cd19e225bf072627de8ce368!} {!LANG-860eee68c801b81cdbaffce2a532b5c7!}{!LANG-1312b866cfcdadaa19bd5cc0be5e8044!} {!LANG-2d2389ecee5b09103d36684da29ebe69!}.

{!LANG-1eba1f402dba28875e5ef6ad0c4a6842!}

{!LANG-ccf276cb4eb72af481260d0f71d845a7!}

{!LANG-10f2b3ca1c2b998fa58a594a4f857d44!}

{!LANG-9883db54a11cf17188ccad1be07d5950!} {!LANG-90f30588224d8c126a3ac600d849ba62!}{!LANG-9e447e513bb331899ca704ffef9b3835!} {!LANG-67a3e52d8d6a89c937a10f95718a24ab!}{!LANG-f0ef2677db8088bf971ee8e7d4b001ee!}

{!LANG-09a94999f89c4ca448a5114870d2119f!}

{!LANG-3fcf84e0846b6588993d7632c754b72b!} {!LANG-18eaf67289b2b7e2dad524a6c6d83caf!}{!LANG-39944d268b530d4924bb23d0e5e6fcfe!} {!LANG-39dc266805628b194c16e46c7ca9aab5!}{!LANG-73d3b008ada2b45466111b0ceff172e5!} (part){!LANG-cab316ab48bb9c5709ea3edd36596f68!}

{!LANG-6e65420cb918ac58dc8203bf24b7b225!}

{!LANG-e31731c6c851c04b2202ca26a46b5aec!} {!LANG-7b6e9fcc3ff5d128844f2db50aafc4fc!}{!LANG-6d35e6d49cb87bc58b4476e99377f495!} {!LANG-a4b435244d72c53e600d9d963434883a!}{!LANG-9ca3df463831707a6da4120ec7498b59!} {!LANG-1d8f9ad9ae63337b44b7e8256b7aea5d!}{!LANG-a4e363556280998af827ccf12eb35de2!} {!LANG-9460c5f480e211612f8856e048a15dad!}{!LANG-861f121c5f5266e24bc2bc438e2acf9e!}

{!LANG-7e17d1f720580afaf8da31ebb5763d13!} {!LANG-55ebef0d11bacf19f79070e2bc96ae0d!}{!LANG-d5b69021f1221d24c64c86167b67074f!}

{!LANG-175808bb89a3cd4e41453b8bed6240ea!}{!LANG-9e9341fda622b7c4f1366ea0e8e62d25!}

{!LANG-66894fa7bc2955b8e6cc892c5c2cc7ba!}

{!LANG-dcae59a374719e2f23d6291117079b8c!}

{!LANG-b3611b6c6c481922b6055adbd5a66a34!} {!LANG-4c469eb3366a19037fe95906a935dd24!}

{!LANG-4e1272e43a1e774e52f44962ea3f5ae6!} {!LANG-ff1f234679089e6d4d5c202b314b3f28!}

{!LANG-ece21f4bb748f0a4988bc4640d1fb0ff!} {!LANG-4cb47911fc77d0f5129d65bb9d857f21!}

{!LANG-29759832c923ecacab979c85db6a3570!} {!LANG-662676b33fb6a081ee4aa6fa41746c1f!}

{!LANG-4e4ce28f60b5ee7fbe49daa57d9675f8!}{!LANG-8979adab5a60e0085e1657faa507b24c!}

{!LANG-3c1c66e854814664aba3fa1d29ac6492!}

{!LANG-f20a9438dcbd2141056a52a0efffd4fa!}

{!LANG-6305e8e08b26e1d4231e3ea29ccd330a!}

{!LANG-338103fb0a901f79b99807f8c9d4117f!}

{!LANG-a42c1c0865009e095cd254b8462aca34!} {!LANG-034e2857455a76502336cd1d2e2fef6d!}.