Õppetund koolieelikutele: linnuliha. Haridusvaldkonna avatud tund „Suhtlemine“ keskmises rühmas teemal „Linnuliha. Harjutus "Sööda parti"

Munitsipaalkool haridusasutus lasteaed №6

Teema:

Linnuliha

Logopeediline seanss

Keskmine rühm

Logopeed õpetaja: Avezova V.S.

2015. aasta

Sisu:

    Seletuskiri lk 3

    Tunni eesmärgid ja eesmärgid lk.3

    Eeltöö lk 4

    Varustus lk 5

    Õppetunni sammud lk 5

    Tunni käik lk 5-8

    Lisa lk 9-10

    Kasutatud kirjandus lk.11

Selgitav märkus

    Tunni teema: “Linnuliha”

Rühmas on 17 inimest, lapsed vanuses 4 - 5 aastat.

Tund viidi läbi laste alarühmaga (8 inimest).

Kasutatakse programmi “Keskkooliealiste laste arendamine ja kasvatus”. koolieelsete haridusasutuste rühmad» vastavalt föderaalsele osariigi haridusstandardile, toimetanud T.B. Filicheva.

Laste grammatiliselt õige sidusa kõne õpetamine koolieelne vanus- üks peamisi ülesandeid lasteaia logopeedi töösüsteemis. Seetõttu on esitatud tunni kokkuvõte kokkuvõte eesmise logopeedilise tunni kohta keskmine rühm sidusa kõne arendamise kohta.

Logopeedilised tunnid toimuvad 3 korda nädalas. Kokku 111 klassi aastas.

Tunni eesmärgid:

Tugevdada teadmisi kodulindude kohta.

Arendada laste sidusat kõnet.

Ülesanded:

Selgitage laste teadmisi sellel teemal.

Arendada foneemilist teadlikkust.

Laiendage laste sõnavara sellel teemal.

Tugevdada laste arusaamist välimus linnuliha.

Arendada deminutiivsete sufiksitega nimisõnade moodustamise oskust.

Õppige moodustama nimisõnu nimetava käände mitmuse numbriga.

Õppige numbreid nimisõnadega kokku leppima.

Õpetage lapsi moodustama omastavaid omadussõnu.

Arendage visuaalset tähelepanu ja mälu.

Arendada kõne ja liikumise koordinatsiooni.

Arendada peenmotoorikat.

Eeltöö:

Vaadates pilte kodulindudest ja nende beebidest.

Mõistatuste äraarvamine.

Didaktilised mängud: väljalõigatud pildid, pusled.

Õuemängud sõnadega.

Kõnemängud: “Näita ja nimeta”, “Peidus”, “Sööda linde”, “Arva ära”.

Materjal ja varustus:

Kaardid kodulindude ja nende poegade kujutistega.

Sülearvuti.

Pabersuled.

Käsiraamat "Sidusse kõne õpetamine 4-5-aastastele lastele". – M.: Scriptorium 2014.

Hoops.

Linnuliha mütsid.

Tunni käik:

    Aja organiseerimine.

Kõneterapeut: "Täna on meil ebatavaline tegevus. Sa muutud lindudeks. Kes mõistab linnu kohta esimesena ära, saab selleks linnuks.

Lapsed lahendavad mõistatusi. Logopeed paneb neile pähe kodulindude kujutistega mütsimaskid.

Mõistatused:

Ma olen pied, ma olen corydalis. Kus-kus! - hüüan lühidalt. Ma karjun ja tänav kuuleb: Ta munes muna... (Kana)

Ajab saba laiali nagu paabulind. Kõnnib nagu tähtis härrasmees, jalad maas – koputab, mis ta nimi on – (kalkun).

Valged suled, punane kamm, kes see pulgal on?... (Petya the Cockerel)

Pikk kael, punased käpad, kannad näpistavad, jookse tagasi vaatamata... (Hani)

Ta klobiseb, askeldab, kutsub lapsi, kogub kõik oma tiibade alla... (Kana)

Kõik on alati punnis nagu karusnahk. Haige kõnnib ringi, sisendades kõigisse hirmu... (Türgi)

Kõnnib aeglaselt kaluri poole, möllab: oma õng, kes see on?... (Part)

susiseb, kakerdab, tahab mind näppida. Ma lähen, ma kardan, kes see on?... (Hani)

2. Teema tugevdamine.

Kõneterapeut: "Mis linnud sa oled?" (Me oleme kodulinnud)

Kõneterapeut: "Miks nad kutsuvad neid lemmikloomadeks?" (Elavad inimese kõrval ja on kasulikud).

Kõneterapeut: "Kus linnud elavad?" (Linnud elavad linnuaias)

Kõneterapeut: “Täna saab meie rühmast linnuaed. Kes hoolitseb kodulindude eest? (Linnunaine) "Täna olen ma linnuvaatleja."

3. Didaktiline mäng"Tunnista linnud nende hääle järgi ära." Lapsed kuulavad helisalvestisi kodulindude häältega. Vasta logopeedi küsimustele.

4. Didaktiline mäng "Kes millise hääle annab?" Logopeed paneb linnule nime ja lapsed vastavad nii, nagu ta ütleb. Näide: kukk - "kook-ka-re-ku" - kraaksub. Kana - "kus-kus" - klõbiseb. Part - "vutt-vutt-vutt" - vutt. Hani – “ga-ha-ha” – kakerdab. Türgi - “bl-bl-bl” - soo.

5. Kehalise kasvatuse minut. Mäng "Kana ja tibud".

Vali rebane.

Kana läks välja jalutama,

Nokkige värsket rohtu,

Ja tema taga on kanad,

Tibulapsed.

Te olete minu kanad

Sõudke käppadega, otsige usse.

Ko-ko-ko! Ko-ko-ko!

Ära mine kaugele

Kavalale rebasele

See ei viinud sind auku.

Lapsed teevad liigutusi vastavalt tekstile. Pärast sõnu "ei võtnud ära" jookseb rebane lastele järele. Lapsed varjavad end rebase eest rõngastega seistes.

6. Loo “Linnuliha” koostamine (vt juhendit “Sidusse kõne õpetamine 4-5-aastastele lastele”).

Vaadake koos lastega lugu pilt üle. Esitage küsimus ja kuvage iga lause pilt-graafiline diagramm:

Keda ema toidab? (Ema toidab linnuliha).

Keda aitavad Tanya ja Vova (Tanya ja Vova aitavad oma ema).

Millega ema hane toidab? (ema toidab haneherneid).

Millega Tanya kana toidab? (Tanya toidab kana teri).

Millega Vova parti toidab? (Vova toidab pardiputru).

Millised abilised on emal? (Emal on head abilised).

Lausete kooriline lugemine diagrammide järgi:

Logopeed loeb kogu loo ette vastavalt plaanile. Kaks-kolm last jutustavad kogu teksti pilt-graafilise plaani järgi ümber. Mõelge loole pealkiri.

7. Sõrmevõimlemine. Lapsed panevad koos logopeediga näpud vastavalt etteantud linnule.

8. Didaktiline mäng “Lapsed on kadunud”.

Logopeed paneb tahvlile täiskasvanud lindude ja tibude pilte.

Kõneterapeut : “Aidake lapsi: lapsed on kaotanud oma ema. Ilma vanemateta, üksi, satuvad nad hätta. Aidake lapsi! Otsige oma ema kiiresti üles!"

Andke lastele objektipilte, millel on kujutatud tibusid, et kahel lapsel oleks samad pildid.

Logopeed: "Tanya (Vanya), kes teil on? Kelle tibu see on? (laps paneb pildi vastava linnu juurde) Kes on kana (part)? (Kanal on tibud).

9. Didaktiline mäng "Loendame tibusid." Logopeed: "Kes on kana vennad ja õed?" (kanad) Logopeed: "Loendame, mitu kana on pildil." Lapsed: "Üks kana, kaks kana, kolm kana, neli kana, viis kana"

10. Mäng "Kelle suled?" Logopeed: "Linnud läksid mängust nii ära, et kaotasid suled." "Las iga lind leiab oma sule jälgedest." Lapsed leiavad oma suled ja vastavad: "See on minu hanesulg." "See on minu kuke sulg." "See on minu kana sulg." "See on minu pardi sulg." "See on minu kalkuni sulg."

11. Tunni kokkuvõte. Logopeed: „Muutke nüüd tagasi lasteks. Räägi meile, kellest me tunnis rääkisime? (Rääkisime linnulihast).

Õpetaja logopeed:

Alexa Vera Nikolaevna

Kõne leksikogrammatilise struktuuri parandamise alarühma logopeedilise tunni kokkuvõte kooli ettevalmistava rühma lastega, kellel on kõne III taseme kõnearengu üldine alaareng.

Leksikaalne teema:"Linnuliha"

Sihtmärk: kõne grammatilise struktuuri parandamine

Ülesanded:

  1. Laste ideede süstematiseerimine kodulindude kohta: nende elupaigad, kuidas nad kutsuvad, nende toitumine, linnuperekonna liikmed, kasu inimestele ();
  2. Teema sõnavara täpsustamine ja aktiveerimine, üldkontseptsiooni “Linnuliha” kinnistamine (vestlus teemadel, d/mäng “Kes kuidas räägib?”, “Kellel on kes peres?”);
  3. Parandada laste võimet moodustada ainsuse ja mitmuse nimisõnu (d/mäng “Üks-mitu”);
  4. Omastavate omadussõnade moodustamise oskuse parandamine (d/mäng “Kelle, kelle, kelle?”);
  5. Deminutiivsete järelliidetega nimisõnade moodustamise võime tugevdamine (d/mäng "Helista mulle sõbralikult");
  6. Suurendava sufiksiga –ishe- nimisõnade moodustamise võime parandamine (d/mäng "Boasters");
  7. R.p. nimisõnade moodustamise võime parandamine (d/i "Kes on kadunud?").
  8. Loogilise mõtlemise arendamine (mõistatusi mõistatades);
  9. Visuaalse tähelepanu ja mälu arendamine (d/mäng "Kes on puudu?");
  10. peenmotoorika arendamine (näpuvõimlemine “Pardipojad”, mäng “Kogu pilt”)
  11. Üldmotoorika arendamine (pallimäng "Üks-mitu")
  12. Koostööoskuste ja iseseisvuse arendamine klassiruumis;
  13. Armastuse ja lugupidamise edendamine kodulindude vastu;
  14. Õige heli häälduse juhtimine.

Varustus: teemapildid, mis kujutavad linnuliha (part, hani, kukk, kana, kalkun), teemapildid, mis kujutavad iga kodulinnu perekonda (hani, hani, hanepojad; part, drake, pardipojad; kalkun, kalkuni kana, kalkuni kana kukk, kana, kanad); teemapildid, mis kujutavad kanapead, hanesulge, kukesaba, pardi jalajälge; kummist pall; Väljalõigatud pildid linnulihast

Sõnavara:

Nimisõnad:hani, haned, hani, hani, haned, hanepoeg, hanepojad, part, pardid, pardipoeg, drake, drakes, pardipoeg, pardipojad, kukk, kuked, kukk, kana, kanad, kana, kanad, corydalis, tibu, kanad, tibu, kalkun, kalkunid, kalkun, kalkunid, kalkun, kalkuni tibu, kalkuni tibud, kalkuni tibu, kanakull, ahven, pesa, kamm, kannus, muna, tibu, tibu, joogikauss, söötja, toit, hirss, teravili, leivapuru, ussid, kääbused, putukad, röövikud, linnuaed, hääl, käpad, kaelad, tiivad, silmad, nokk, suled;

Tegusõnad: varesed, klõbisevad, klõbisevad, vuhisevad, susisevad, lobisevad, toidavad, sulgevad, avavad, lamavad, luubuvad, luugivad, toidavad;

Omadussõnad: pika kaelaga, punase nokaga, punase habemega, väike, abitu, kollane, lärmakas, rahulolematu, krapsakas, kana, hall, part, tuvi, kalkun, kukk, hani, kana.

Eeltöö:kodulindude vaatamine ainepiltidel, nendest rääkimine, selleteemalise sõnavara laiendamine.

Plaan:

  1. Organisatsioonimoment (mõistatuste äraarvamine, teema tutvustamine)
  2. Vestlus uuritava teema küsimuste üle.
  3. D/mäng "Kes niimoodi räägib?"
  4. D/mäng "Kellel on kes peres?"
  5. Sõrmevõimlemine "Pardipojad"
  6. D/mäng "Kelle, kelle, kelle?"
  7. D/mäng “Üks-mitu” (pallimäng)
  8. D / mäng "Boasters"
  9. D/mäng "Kes on puudu?"
  10. D/mäng "Helista mulle sõbralikult"
  11. D/mäng “Koosta puslesid”*
  12. Tunni kokkuvõtte tegemine (laste hindamine, nende töö analüüsimine)

Tunni käik:

1. Organisatsioonimoment(laste tervitamine, mõistatuste nuputamine, teema tutvustamine, tunni teema väljakuulutamine). - Tere kutid! Nüüd istub esimesena see, kelle nimi algab heliga C, teiseks istub see, kelle nimi algab heliga K, ülejäänud istuvad need, kelle nimi algab heliga D. Nüüd kuulake mind tähelepanelikult . Nüüd ma küsin sinult mõistatusi ja sa pead ütlema, kellest ma räägin. Vastake täislausetega ja tagage õige hääldus. (Logopeed loeb mõistatusi ja kuvab linnuliha pilte)

Ma söön ussi ja joon vett.

Ma otsin leivapuru,

Ja siis ma munen -

Ma toidan lapsi... (Kana)

Kellaaeg märgitakse valjult.

Päike tervitab sind hommikul.

Viimane kiir on kustunud.

Aeg magada!" - laulab... (Kukk)

Ta kõnnib tähtsalt läbi heinamaa,

See tuleb kuivana veest välja.

Kannab punaseid kingi.

Annab pehmed sulgvoodid... (Hani)

Pirukas sinikaelpart

Püüab konni.

Vantsib ja komistab (part)

Keha on kaetud sulgedega.

Habe ripub vihaselt.

Saba on peaaegu nagu paabulinnul

Küünised on teravad, jalad pikad.

Ajan kõik ümberringi laiali.

Ja minu nimi on... (Türgi)

See on õige, poisid! Sa arvasid õigesti! Mis te arvate, kellest me täna räägime? (Räägime linnulihast). Õige! Meie tänase tunni teemaks on linnuliha.

2. Vestlus uuritava teema küsimuste üle. -Nüüd lähme teiega linnuaeda. Ütle veel, kes siin elab? Vastake täislausetega ja hääldage kõik helid selgelt. (Linnuaias elavad kodulinnud).

– Mis on maja nimi, kus linnud elavad? (Maja, kus linnud elavad, nimetatakse linnumajaks). Õige!

Miks neid linde teie arvates kodulindudeks nimetatakse? (Neid linde kutsutakse kodulindudeks, kuna nad elavad inimese lähedal.)

Hästi tehtud! Kuidas inimene kodulindude eest hoolitseb? Mida ta nende heaks teeb? (Inimene toidab neid, annab neile vett, koristab nende kodu)

- Mida linnuliha sööb? (Linnuliha sööb eritoitu, teravilja, leivapuru, putukaid, usse)

Hästi! Kes teist oskab mulle öelda, millist kasu linnud inimestele toovad? Mida nad meile annavad? (Linnuliha annab meile mune, liha, kohevust, sulgi)

Ütle mulle, millised linnud välja näevad? Mis neil on? Millega on nende keha kaetud? (Kodulindudel on keha, pea, käpad, tiivad ja saba. Nende keha on kaetud sulgedega). Hästi tehtud! Vastasite kõik õigesti!

3. Didaktiline mäng "Kes niimoodi räägib?"- Poisid, linnud oskavad ka omavahel rääkida. Ütleme, kes neist oma hääle annab.Näidis: kukk laulab.

kana - kaagutab

part - vutid

hani - susiseb, kakerdab

kalkun – lobiseb

kana - kriuksub

Hästi tehtud! Sa said ka selle ülesandega väga hästi hakkama!

4. Didaktiline mäng “Kellel on kes perekonnas?”

Näidis:

kukk - kana - kana.

hani - hani - hanepoeg;

part – drake – pardipoeg;

kalkun - kalkun - väike kalkun

5. – Nüüd lähme pardipoegadega jõkke vett otsima. (Lapsed teevad koos logopeediga sõrmeharjutusi)

Esiteks, teiseks – pardipojad kõndisid.
Kolmas, neljas - vee jaoks.
Ja viies trügis nende taga,
Kuues mees jooksis tagant,
Ja seitsmes jäi neist maha,
Ja kaheksas on juba väsinud.
Ja üheksas jõudis kõigile järele,
Ja kümnes oli hirmul.
Ta kilkas valjult:
- Piss-piss-piss!
- Mitte süüa, vaata!

6. Didaktiline mäng "Kelle, kelle, kelle?"- Oh, poisid, kelle saba see on? Vastake täislausetega ja hääldage sõnu kindlasti õigesti. - See on kuke saba.

Kelle pastakas? - See on hane sulg.
Kelle jälg? - See on pardi rada

Kelle pea? - See on kana pea.

Hästi tehtud! Sa ütlesid kõik õigesti.

7. Pallimäng “Üks-mitu”,- Nüüd lähme välja lagendikule ja mängime palliga. Nüüd viskan ma sulle palli ja nimetan ühe linnuliha ning sina püüad selle kinni ja annad talle nime, kui linde on palju. Näiteks part - pardid (Seejärel viskab logopeed kordamööda palli igale lapsele ja helistab erinevad linnud, tagastab laps palli, vastates)

kana - kanad, kanad,
kukk - kuked,
hani - haned,

part - pardid,

kalkun - kalkunid,
hanepoeg - hanepojad,
pardipoeg - pardipojad,
kalkuni kanaliha - kalkuni kanaliha,

kana - kanad

Hästi tehtud! Istu nüüd oma toolidele tagasi!

8. Didaktiline mäng "Boasters".- Poisid, vaadake, kui tähtsad need linnud on. Nad uhkeldavad millegi üle. Vaatame? Näidis: Kukk ei räägi minu häält, vaid minu väikest häält,

Türgi - mul pole saba, vaid saba,
Part - mul pole käppasid, vaid käpad,
Hani - mul pole kaela, vaid kaelad,
Kana - mul pole tiiba, vaid tiib,
Drake - mul pole nokk, vaid nokk,

Hani - mul pole sulgi, vaid sulg.

9. Didaktiline mäng "Kes on puudu?"- Ja nüüd mängivad linnud teiega peitust. Nad peidavad end nüüd teie eest ja te peate teatama, kes on kadunud. Vastake sõnadega "See on läinud..." (part on kadunud, kukk on kadunud, kana on kadunud jne)

10 . Didaktiline pallimäng "Nimeta hellalt."- Poisid, näitame lindudele, kui lahked te olete – pöördugem nende poole sõbralikult. Näiteks, Kuidas te tibu poole pöördute? Mida sa talle ütled? - sa ütle talle tibu (siis küsib logopeed iga linnuliha kohta eraldi)

kukk - kukk,
kana - kana,
hani - hani,
part - part,
kana - kana,
kalkun - kalkun,
väike kalkun - väike kalkun.

11. Didaktiline mäng “Koosta puslesid”*- Poisid, vaadake, keegi rebis pildid; need tuleb kokku korjata. Kas sa aitad mind? (logopeed jagab linnuliha kujutavaid väljalõigatud pilte, lapsed koguvad). Ütle mulle, keda sa kogusid? (Lapsed vastavad kordamööda "Ma kogusin ....").

12. Tunni lõpp. –Meie ekskursioon on nüüdseks lõppenud. Ja peame lahku minema linnuaia elanikest. Jätame nendega hüvasti.Ütle mulle, kellest me täna rääkisime? (Rääkisime linnulihast). Mida sa nende kohta teada said? Mida sa õppisid? (lapsed vastavad logopeedi küsimustele). Vastasite kõik minu küsimustele väga hästi ja kuulasite mind tähelepanelikult. Mul on väga hea meel, et õppisite palju. Jätame nüüd midagi mälestuseks meie ekskursioonist. Nüüd proovite teie ja Vera Ivanovna teha väikseid kanu.

Detsembri 1. ja 2. nädala kodutöö.

Lastele vanuses 4-5 aastat

Teema "Linnuliha"

  • Kukk-kana-tibu
  • Hani-hane-hane
  • Drake-part-pardipoeg
  • Türgi-kalkun-kalkun.
  1. Selgitage lapsele, et neid linde kutsutakse kodulindudeks ja miks neid nii kutsutakse. Aidake teil teavet meelde jätta.
  2. Mõelge lindude kehaehitusele: pea, saba, keha, käpad, nokk, kannused, kamm, habe. Pöörake tähelepanu sellele, millega lindude kehad on kaetud.
  3. Rääkige, kus linnud elavad, mida nad söövad, kuidas inimesed nende eest hoolitsevad ja millist kasu nad inimestele toovad.
  • Part - "vutt-vutt" - vutt
  • Hani – “ga-ga” – kakerdamine jne.
  • Pardil on pardipoeg (pardipojad)
  • Kukk, kukk,
  • Part-part jne.
  • Üks part – palju parte
  • 1 part, 2 parti, 3..., 4..., 5...
  • 1 pardipoeg, 2…, 3…, 4…, 5…
  • Part (mida ta teeb?) - ujub, kõnnib, lendab
  • Türgi (mida ta teeb?) -...
  • Kana (mida see teeb?) -…
  • Kukk (mida ta teeb?) -...
  1. Loogilise mõtlemise arendamine. Harjutus "Paranda viga"
  • Pardil on hanepojad
  • Kalkunil on pardipojad
  • Kanal on tibud
  • Hannel on kalkunikanad.
  1. Peenmotoorika arendamine. Harjutused sõrmedele
    Esiteks, teiseks – pardipojad kõndisid
    Kolmas, neljas - vee jaoks.
    Ja viies trügis nende taga,
    Kuues mees jooksis tagant.
    Ja seitsmes jäi neist maha,
    Ja kaheksas on juba väsinud.
    Ja üheksas jõudis kõigile järele,
    Ja kümnes oli hirmul
    Ta kiljus valjult:
    "Pi-pi-pi!" -
    "Ei süüa, me oleme lähedal, vaata!"
    (vaheldumisi painutage sõrmi, alustades pöidlast, ja sõnadega "piss-piss" mõlema käe sõrmi rütmiliselt painutada ja sirutada)
  2. Kuulmis tähelepanu ja mälu arendamine.
    Õppige luuletus:
    Kanad tänaval
    A. Prokofjev
    Ku-ka-re-ku! kana,
    Kas väljas on mõnus?
    Ku-ka-re-ku! Kümnendat korda
    Ma olen sinu pärast mures.
    Muretsen, pabistan, löön kõvasti tiibu.
    Ma karjun täiest kõrist
    Sest ma olen kukk.
    Lõpeta röökimine! Ko-ko-ko….
    Oleme kõik siin...pole kaugel...
  3. Tutvumine ilukirjandus. Lugege oma lapsele muinasjutte:
  • "Luigehaned"

Lastele vanuses 5-7 aastat

Teema "Linnuliha"

  1. Kaaluge oma lapsega illustratsioone, mis kujutavad kodulinde ja nende peresid:
  • Kukk-kana-tibu
  • Hani-hane-hane
  • Drake-part-pardipoeg
  • Türgi-kalkun-kalkun.
  1. Küsige oma lapselt, kuidas neid linde nimetatakse kodustatud ja miks neid nii kutsutakse.
  2. Küsige oma lapselt lindude kehaehitust: pea, saba, keha, käpad, nokk, kannused, kamm, habe. Uurige, millega linnu keha on kaetud.
  3. Uurige, kus kodulinnud elavad, mida nad söövad, kuidas inimesed nende eest hoolitsevad ja millist kasu nad inimestele toovad.
  4. Räägi meile linnukasvatustöötaja elukutsest.
  5. Parandage lapse sõnastikku lindude nimed ja sõnad, mis tähistavad ja määratlevad nende välimust ja harjumusi.
  6. Sõnamoodustuse harjutus (onomatopoeetilistest kompleksidest verbide moodustamine). "Kes niimoodi räägib?"
  • Part - "vutt-vutt" - vutt
  • Hani - "ga-ha" - kakerdab jne.
  1. Harjutus nimisõna suppletiivivormi moodustamiseks. ühikutes ja paljud teised number. "Kellel on keda?"
  • Pardil on pardipoeg (pardipojad)
  • Hannel on hanepoeg (hanepojad) jne.
  1. Nimisõna Haridusharjutus järelliiteid kasutades. "Helista mulle sõbralikult"
  • Kukk - kukk,
  • Part - part jne.
  1. Harjutus nimisõnade kasutamise kohta. perekond. pad. mitmuses number "üks - mitu"
  • Üks part – palju parte
  • Üks drake - palju drakke
  • Üks pardipoeg - palju pardipoegi jne.
  1. Harjutus numbrite koordineerimiseks olenditega. "count"
  • 1 part, 2 parti, 3..., 4..., 5...
  • 1 pardipoeg, 2…, 3…, 4…, 5…
  • 1 drake, 2..., 3..., 4..., 5... jne.
  1. Harjutage nimisõnade jaoks tegusõnade valimist. "Kes kuidas liigub?"
  • Part (mida ta teeb?) - ujub, kõnnib, lendab
  • Türgi (mida ta teeb?) -...
  • Kana (mida see teeb?) -…
  • Kukk (mida ta teeb?) -...
  1. Harjutage omastavate omadussõnade moodustamist "Kelle nokk, kelle käpad?"
  • Pardinokk - pardinokk
  • Pardi jalad - pardi jalad jne.
  1. Harjutage antonüümide valimist "Ütle vastupidist"
  • Part on suur ja pardipoeg väike
  • Kana on noor ja kukk on...
  • Hanel on pikk kael ja kanal...
  • Kana jalgadel on membraanid ja pardil...
  1. Jätkake oma lapsele populaarsete väljendite tutvustamist. (Vaata algust teemast “Lemmikloomad”)
    Tutvustage oma lapsele lööklauseid, aidake neil meeles pidada ja aktiveerige need sõnastikus.
  • Nagu vesi pardi seljast (teda ei huvita)
  • Kanad naeravad (miski ei saaks olla naljakam)
  1. Loogilise mõtlemise arendamine. Harjutus "Arva ära mõistatus"
    Pied Quack
    Püüab konni.
    Vangutab ja komistab
    (
    Part )
    Ta rändab tähtsalt läbi heinamaa,
    Tuleb kuivana veest välja,
    Kannab punaseid kingi
    Annab pehmed sulgvoodid
    (
    Hani )
    Ta on heledas mundris,
    Kannused ilu jaoks.
    Päeval on ta kiusaja
    Hommikul - tundi
    (
    Kukk )
  2. Kuulmis tähelepanu arendamine.
    Lugu loen vaid korra ja siis pean küsimustele vastama. Ole ettevaatlik.
    “Peate sisenema maja nr 16 sisehoovi, mööda maja vasakult ümber, minge lauta, loendage paremalt 4. kamber. Selles istub must kukk nimega "Roger". Te peaksite talle tere ütlema tema teise nõbu valge kukk Rexi poolt."
    Küsimused:
  • Anna maja number
  • Kummalt poolt maja ümber tuleks minna?
  • Kas loendate vasakul või paremal küljel olevad rakud?
  • Kas vajate kolmandat või viiendat rakku?
  • Mis värvi on Roger?
  • Mis on Rogeri teise nõbu nimi?
  1. Peenmotoorika arendamine. Harjutused sõrmedele.
    Part kõndis mööda kallast,
    Hall kõndis mööda järsku rada.
    ("Kõnni" kahe sõrmega laual, kahlades)
    Juhtis lapsed kaasa
    Nii väikesed kui suured
    (
    Painutage sõrmusesõrm, pöial)
    Nii keskmised kui väiksemad
    (Painutage keskmist sõrme, väikest sõrm)
    Ja kõige armastatum
    (Painutage nimetissõrme)
  2. Ilukirjandusega tutvumine.
    Lugege oma lapsele muinasjutte:
  • "Luigehaned"
  • "Inetu pardipoeg" G.H. Andersen
  • "Hall kael" Sokolov-Mikitov

Kui teie laps on nende teostega tuttav, pakkuge talle väike viktoriin.
"Ma loen teile katkendit ja te arvate, millisest teosest see pärit on."

  • -Ma ei suuda siiani oma õnne uskuda: muutusin selliseks ilus luik
    (Luik H.H. Anderseni muinasjutust “Inetu pardipoeg”)
  • -Baba Yaga saatis meid tüdrukut ja tema venda jälitama. Tegime tiiru üle jõe, õunapuu ja ahju, aga kedagi ei leidnud.
    (Haned on luiged samanimelisest muinasjutust)

Üldtund kõnearenduse ettevalmistavas logopeedirühmas teemal "Linnuliha"

1. Jätkake põskede, huulte ja keele liikuvuse arendamist.
2. Koondada tööd kõnehingamise arendamisel.
3. Jätkata tööd õige hääleedastuse ja kõne ladususe arendamisega.
4. Arenda peen- ja jämedat motoorseid oskusi.
5. Kinnitage teemakohane sõnavara.
6. Süstematiseerige laste ideid kodulindudest, nende elupaikadest, nende hüüdviisist, toitumisest, linnupere liikmetest ja kasust inimesele.
7. Parandage laste oskust moodustada ainsuse ja mitmuse nimisõnu.
8. Arendada laste oskust omadussõnu nimisõnadega kokku leppida, relatiivseid ja omastavaid omadussõnu moodustada.
9. Tugevdada lihtsate eessõnade õige kasutamise oskust kõnes.
10. Täienda oskust kooskõlastada arvnimesid nimisõnadega.
11. Tugevdada laste oskust moodustada deminutiivsete järelliidetega nimisõnu.
12. Jätkake lastega tööd tegusõnade moodustamise viisidega.
13. Jätkata tööd erinevate eesliidetega tegusõnade moodustamise ja kasutamisega kõnes.
14. Jätkata laste võimet moodustada mõõtmeid hindavate järelliidetega nimisõnu.
15. Korrake loendamist kuni 10-ni.
16. Arenda mälu, tähelepanu, mõtlemist, kõnet.
17. Kasvatada lastes head suhtumist lindudesse ja inimeste töösse linnufarmis.

Varustus.

1. Igale lapsele väikesed peeglid alusel.
2. Flannelograaf.
3. Nukk sallis ja ämbriga.
4. Pall.
5. Mänguasjadest linnuaed.
6. Teemakohased pildid ja illustratsioonid.
7. Numbrid kaartidel.
8. Osuti.

Sõnastik.

Nimisõnad:hani, haned, hani, hani, haned, hanepoeg, hanepojad, part, pardid, pardipoeg, drake, drakes, pardipoeg, pardipojad, kukk, kuked, kukk, kana, kanad, kana, kanad, corydalis, tibu, kanad, tibu, kalkun, kalkunid, kalkun, kalkunid, kalkun, kalkuni tibu, kalkunipoults, väike kalkun, tuvi, tuvid, tuvi, tuvi, tuvid, tuvid, tuvid, kanakuut, ahven, pesa, kamm, kannused, tuvipuu, muna, tibu, tibu, joogikauss, söötja, sööt, hirss, teravili, leivapuru, ussid, kääbused, putukad, röövikud, linnuaed, linnufarm, linnumaja, linnumaja, hääl, käpad, kaelad, tiivad, silmad, nokk, suled;

Tegusõnad: varesed, klõbisevad, klõbisevad, vuhisevad, susisevad, lobisevad, müksab, toidab, toidab, toidab, toidab üle, sulgeb, avab, katab, katab, ehitab, laseb, haudub, koorub, toidab;

Omadussõnad: pika kaelaga, punase nokaga, punase habemega, väike, abitu, kollane, valjuhäälne, rahulolematu, krapsakas, kana, hall, part, tuvi, kalkun, kukk, hani, kana.

I. Organisatsioonimoment.

- Täna, poisid, läheme sina ja mina linnuaeda ja kohtume veel kord kuke perega, kalkunit, hanesid, parte, vaatame tuviaedikusse tuvi juurde, koos kanapidajaga toidame kõiki linnuliha, me mäletame, milline hääl kellelgi on ja millega linnuliha meid aitab.

- Ja nüüd - külastage linnuaeda!

II. Artikulatoorne võimlemine õige heli [r] arendamiseks.

- Poisid, kas te naeratate, kui kohtute oma sõprade ja tuttavatega?

– Kohtumisel naeratame kodulindudele. Aga kõigepealt peseme hambaid, et meie naeratused oleksid ilusad. Mängime mängu “Kelle hambad on puhtamad?”: ava suu, siruta huuled naeratades välja ja kasuta laia keeleotsa ülemiste hammaste “puhastamiseks” seestpoolt, liigutades keelt üles-alla. Jälgi, et huuled ei kataks hambaid ja alalõug ei liiguks (lapsed teevad harjutust koos logopeediga, igaüks oma peegli ees).

"Ja nüüd naeratagem üksteisele ja linnukasvatustöölisele Varjale, kes töötab linnuaias ja tervitab meid."

III. Kõnehingamise kallal töötamine.

– Ja ma tean üht luuletust Varyast:

"Tara-baarid, rastabarid,
Varvara kanad on vanad.»

- Räägime teile ka sellest.(lapsed räägivad kooris). Seda luuletust võib rääkida väga vaikselt(lapsed räägivad vaikselt kooris); Ma võin teile midagi kurba öelda(lapsed räägivad kurvalt eest).

IV. Õpitu kinnistamine.

1. Vestlus uuritava teema küsimuste üle.

- Noh, siin me oleme linnuaias. Kelle oma see maja on?(linnuliha)

- Kuidas nende kodu veel nimetatakse?(linnufarm)

– Kes siin kodulindude eest hoolitseb?(Linnunaine)

- Kas keegi teine ​​saab sellega hakkama?(Linnumaja)

– Mida linnumaja ja linnumaja teevad?(Nad toidavad, joodavad, puhastavad, hoolitsevad)

– Mida linnud siin söövad?(Sööturist)

- Millest nad joovad? (Joogikausist)

– Mida linnuliha sööb?(Eritoit, teravili, hirss, leivapuru, ussid, kääbused, putukad, röövikud)

2. Didaktiline mäng “Vaata ja nimeta”.

– Millist kodulindu me siin kohtasime?(Logopeed näitab pilte: kukk, kana, hani, part, kalkun, tuvi)

- Tuletame meelde, mis kukel on.(Logopeed näitab pildil osutiga välja kuke kehaosad ja lapsed nimetavad: pea, torso, saba, käpad, kannused, küünised, nokk, suled, tiib, silmad, kamm, habe)

3. Didaktiline mäng "Kes niimoodi räägib?"

- Poisid, kuidas linnud omavahel räägivad?

Näidis:

kukk laulab,
kana - kaagutab, klõbiseb,
kana - kriuksub,
part - vutid,
hani susiseb,
kalkun lobiseb,
tuvi mühiseb.

4. Didaktiline mäng "Kellel on kes peres?"

– Nüüd meenutagem iga kodulinnu pereliikmeid.(Logopeed näitab pilte ja laste nimesid)

Näidis:

kukk - kana - kana. Kus nad elavad?(Kanakuudis)
hani - hani - hanepoeg;
part – drake – pardipoeg;
kalkun - kalkun - väike kalkun;
tuvi - tuvi - tuvi. Kus nad elavad?
(Tuvilaudas)

Sõrmevõimlemine "Pardipojad".(Vaheldumisi painutage sõrmi, alustades pöidlast, ja sõnadega "pi-pi-pi" mõlema käe sõrmi rütmiliselt painutada ja sirutada)

Esiteks, teiseks – pardipojad kõndisid.
Kolmas, neljas - vee jaoks.
Ja viies trügis nende taga,
Kuues mees jooksis tagant,
Ja seitsmes jäi neist maha,
Ja kaheksas on juba väsinud.
Ja üheksas jõudis kõigile järele,
Ja kümnes oli hirmul.
Ta kilkas valjult:
- Piss-piss-piss!
- Mitte süüa, vaata!

5. Didaktiline mäng "Üks - mitu."(Logopeed viskab sõnaga palli, laps annab palli tagasi, vastates)

– Ma nägin linnuaias kana, aga kui neid on rohkem kui üks, siis kuidas me ütleme?

Näidis:

kana - kanad, kanad,
kukk - kuked,
kana - kanad,
hani - haned,
hani - haned,
hanepoeg - hanepojad,
part - pardid,
drake - drakes,
pardipoeg - pardipojad,
kalkun - kalkunid,
kalkun - kalkunid,
kalkuni kanaliha - kalkuni kanaliha,
tuvid - tuvid,
tuvi - tuvid,
tuvi - tuvipojad.

6. Didaktiline mäng “Mis enne, mis siis?”

- Poisid, vaatame kanakuudi sisse ja vaatame, kuidas kanad saavad lapsi.. (Logopeed kutsub lapsi üles järjestikku pilte laduma, nad teevad seda ühiselt ja tulemus räägitakse välja)

Näidis: roost – pesa – muna – tibu.

– Mida kana esimesena teeb?(muneb)

- Ja siis? (Tibud kooruvad, tibud kooruvad)

- Ja siis? (Toidab tibusid)

7. Didaktiline mäng palliga “Võtke märk üles”.

– Vaata, kui ilusad linnud tibudest kasvavad.

Näidis:

kukk (milline? ) – punase habemega, valjuhäälne,
hani - pika kaelaga,
tibu - abitu,
kalkun - rahulolematu,
part (
milline? ) – punase nokaga,
tuvi - väike, kiire,
pardipojad
(milline?) - krapsakas,
tuvid on hallid.

8. Didaktiline mäng "Kellel mis on?"

- Vaatame oma linde lähemalt. Millega nad kiidelda saavad?(Lapsed vaatavad mänguasju või pilte)

Näidis:

kukk (mis sellel on? ) – punane kammkarp,
kalkunil on ilus saba,
kanal on värvilised suled,
hanel on pikk kael,
tuvil on väike nokk,
Pardil on laiad jalad.

9. Didaktiline pallimäng “Nimeta seda hellitavalt”.

- Poisid, näitame lindudele, kui lahked te olete – pöördugem nende poole sõbralikult.

Näidis:

tibu - tibu,
kukk - kukk,
kana - kana,
hani - hani,
part - part,
kana - kana,
tuvi - väike tuvi,
kalkun - kalkun,
väike kalkun - väike kalkun.

10. Didaktiline mäng "Count":

Näidis: üks kukk – kaks kukke – kolm kukke – neli kukke – viis kukke,

üks tuvi -
üks part -
üks kana -
üks hani -
üks pesa -

- Loendame linnud järjekorras.

Näidis: esimene hani - teine ​​hani - kolmas hani - neljas hani - viies hani,

esimene tibu -
esimene kalkun -
esimene muna -

V. Füüsiline harjutus.

KORISTEERITUD KANA

Harjane kana tuli välja,
(lapsed järgivad logopeedi ringis)
Temaga on kollased kanad.
Kana klõbiseb: “Ko-ko!
Ära mine kaugele!
Tee ääres pingil
(lapsed kükitavad maha,
käed asetatakse põsele,
silmad kinni)

Kass on end sisse seadnud ja uinub.
Kass avab silmad
(siis avanevad silmad,
püsti, sõrmed kokku hoides)

Ja kanad jõuavad järele."

VII. Kaetava koondamine(jätk).

11. Didaktiline mäng "Kelle, kelle, kelle?"

- Oh, poisid, kelle saba see on? - kukk.(Logopeed näitab pilti)

kelle sulg? - kana,
kelle jälg? - part,
kelle kohev? - hani,
kelle kaagutab? - tuvi,
kelle kriuks? - kana,
kelle söötja? - kalkun.

12. Didaktiline mäng "Abitajad":

- Poisid, kuidas saame aidata linnukasvatustöötajal Varjal linde toita? Meenutagem kõiki toiminguid sõnaga "sööt":

Näidis: toita, sööda, üle toita.

– Kuidas on lood sõnaga "lähedane"?

Näidis: avaneb, katab, katab.

13. Didaktiline mäng "Sõnad on kadunud".

- Ja nüüd peate aitama linnupidaja Varal leida vajalikud vabandused, et meile kodulindude kohta luuletusi rääkida.(Logopeed kasutab lastele vastuse ütlemiseks piltidel või mängulindude õues kursorit)

Kollased kanad
Otsin teravilja... ( Maapinnal )
Kalkun näitas kalkunit
Palju teravilja...
(sööturis)
– Homme tuleb päike jälle välja! –
Kukk laulis...
(aia juurest)
Pardipojad magavad soojalt,
Kui part neid peidab...
(TIIVA ALL)
Minu väike tuvi
Lendas mööda...
(ÜLE oma pea)
Tibud ei saa olla ulakad -
Sa võid välja kukkuda...
(PESAST)
Ilus kalkuni sulg
Linnuproua sai selle...
(PADJA ALAST)
Kui otsustasite kõndida paljajalu,
Pole vaja seista...
(ENNE kalkunit)
Pardipojad kõnnivad rõõmsalt ühes failis
Kaugele tiigile...
(ussi taga)
Tibude väike salk
Vigade otsimine...
(harjade VAHEL)
Niipea kui terad sööturisse asetatakse,
Kukk tuleb välja...
(nurgast)

14. Didaktiline mäng "Helitsejad".

- Oh, poisid, vaadake, kui uhked linnud on. Nad uhkeldavad millegi üle.(Logopeed näitab pildil või mänguasjal kursorit kasutades linnu kehaosa, mida ta kutsub)

Näidis: kuke juures (mida? ) – mitte hääl, vaid hääl,

kalkunil pole saba, vaid saba,
pardil on käpad, mitte käpad,
hanel pole kaela, vaid kaelad,
kanal ei ole tiiba, vaid tiivavõsa,
tuvil pole silmi, vaid väikesed silmad,
draekil ei ole nokk, vaid nokk,
hanel pole sulgi, vaid sulg.

VIII. Alumine joon.

- Noh, on aeg lindudega hüvasti jätta. Öelgem aitäh ja hüvasti neile ja linnupidaja Varale.(Lapsed räägivad kooris, logopeed eemaldab flanelograafilt pildid, eemaldab mängulindude õue)
- Poisid, milliseid linde me täna külastasime?
— Keda sa aitasid?
– Milliseid kodulinde olete kohanud?
– Kas linnuliha on inimestele tervislik?
- Kuidas?
(Nad annavad liha, mune, sulgi, kohevust)
– Kas inimene peab lindude eest hoolitsema?
- Miks?
– Me mäletasime ja kordasime täna palju. Hästi tehtud.


Svetlana Nikiticheva
Keskmise rühma lastele mõeldud õppetunni kokkuvõte kognitiivsest arengust “Linnuliha”

Tunni kokkuvõte keskmise rühma lastele kognitiivsest arengust

« Linnuliha» .

Sihtmärk:

Kujundage idee kohta linnuliha;

Laiendage oma silmaringi, täiendage ja aktiveerige oma sõnavara, arendada tähelepanu, käe peenmotoorika;

Kasvatada hoolivat ja hoolivat suhtumist linnud.

Rääkige lastele eelistest linnuliha inimestele.

Varustus: pildid piltidega linnuliha, maskid kanade ja pardipoegade kujutisega, pildid kana ja pardi kujutisega. Helisalvestised linnuliha.

Tunni käik:

1. Organisatsioonimoment.

2. Teema väljakuulutamine klassid

Tere, kallid lapsed, te olete maailma kõige ilusamad. Need on head ja nägusad, keda ma reisile kutsun. Tahtma (jah). Mõelge ja öelge mulle, millega saate reisida? Täna läheme linnuaeda. Selleks soovitan teil minna rattamatkale. (Lapsed heidavad vaibale pikali ja teesklevad, et sõidavad jalgrattaga).

Siin on linnuaed. Ma küsin mõistatusi ja teie proovite neid ära arvata. Mõistatusi mõistatades saad teada, kes linnuaias elab. (Näita pilte linnuliha)

Ta rändab tähtsalt läbi heinamaa

Tuleb kuivana veest välja,

Kannab punaseid kingi

Annab pehmed sulgvoodid. (Hani).

Ma söön ussi, joon vett,

Ma otsin leivapuru,

Ja siis ma munen muna,

Ma ravin lapsi. (kana).

Ta koputab oma nina vastu maad

Ta lehvitab tiiba ja karjub:

Isegi uniselt ta karjub,

Karjuja on rahutu. (Kukk).

Pied Shrieker

Püüab konni

kõnnib kahlata

Komistas pulga otsa (part)

Hästi tehtud, arvasite kõik mõistatused ära. Poisid, öelge mulle, millised linnud, sa just helistasid mulle?

- Omatehtud.

Aga kõik panid linnulihale nimeks miks neid kutsutakse isetehtud?

3. Õpetaja lugu, sõnavaratöö sõnad: taltsas, kodustama.

Lind inimesed taltsutasid umbes 5 tuhat aastat tagasi, see oli väga kaua aega tagasi. Laiast sordist linde kodustada või ainult mõned liigid on kodustatud. Need sisaldavad (Näitan lastele pilte)- kanad, pardid, haned, kalkunid.

Kõik kordavad sõnu kooris kodustama, taltsutama.

Ja mis kasu need toovad? linnuliha inimestele? Millist kasu kana toob?

Muneb mune.

Suled, kohev, millega pehmeid patju topitakse.

Ja kukk?

Ta äratab kõik hommikul üles.

Kuidas inimene hoolib linnuliha? (Mees annab linnutoit, vesi, ehitab neile kanakuurid ja linnumajad.)

Hästi tehtud! - Olete väsinud, puhkame.

3. Kehalise kasvatuse minut.

Pardid tulid heinamaale,

Vutti - vutti - vutti! (Me kõnnime).

Mööda lendas rõõmsameelne mardikas

F – f – z1 (vehime kätega - tiivad).

Haned kõverdavad oma kaela,

Ha - ha - ha! (kaela ümmargused pöörded).

Nokk ajab suled sirgu (kere pöörab vasakule-paremale).

Tuul raputas oksi (raputame käed üles).

Pall mürises ka

R-r-r (käed vöökohal, ette kummardus, enda ette vaatamine).

Pilliroog sosistas vees,

Sh-sh-sh! (käed üles tõstetud, sirutatud).

Ja taas oli vaikus,

Sh - sh -. (istu maha).

4. Didaktiline mäng "Kes karjub?"

Lastele näidatakse järjestikuseid pilte linnuliha ja küsimusi esitada.

Kuidas kukk laulab?

Kas saab öelda teisiti? (kukk laulab)

Kuidas kana karjub?

Kas saab öelda teisiti? (kana klõbiseb)

Kuidas part karjub?

Kas saab öelda teisiti? (part vutitab).

Ja kõik tibud – nii tibud kui pardipojad – nutavad ühtemoodi. Kuidas nad karjuvad?

Pärast küsimuste esitamist lülitab õpetaja kuulamiseks hääle sisse linnud ja lapsed arvavad, kelle hääl see on.

5. Didaktiline mäng "Valed vastused"

Õpetaja loeb teksti, milles on segunenud ekslikud ja õiged hinnangud, ja tema lapsed õige:

– Kukk elab metsas ja laulab "ku-ku-ku-ku". (Ei, see on vale! Kukk elab linnuaias ja laulab "kägu".)

– Kukel on lame nokk, roheline kamm ja pikk kael. (Ei, see on vale! Kukel on terav nokk, punane kamm, pikk habe ja lühike kael.)

– Kuke suled on mitmevärvilised. (See on õige. Kuke suled on mitmevärvilised.)

– Kukel on kaks punast membraaniga jalga. (Ei, vale. Kukedel on kaks teravate küüniste ja kannudega jalga.)

- Kukel on neli tiiba ja ta lendab kõrgel. (Ei, kukel on kaks tiiba, kuid ta lendab halvasti.)

– Kukk tõmbab piima ja otsib usse. (Ei, kukk nokib vilja ja otsib maast usse.)

– Kukel ja kanal on palju kollaseid kohevaid pardipoegi. (Ei. Kukedel ja kanadel on palju kohevust

- Kuke eest hoolitseb õmbleja. On see nii? (Ei, see on vale. Kuke eest hoolitseb kananaine.)

- Kuidas ta tema eest hoolitseb? (Ta annab talle süüa, laseb välja jalutama, koristab kanakuuti.)

– Kuke käest saab inimene mune ja villa. (Ei, see pole tõsi. Kukest saab inimene maitsva liha ja pehme

"Kui suurepärane mees sa oled, ma ei suutnud teid segadusse ajada."

6. Kokkuvõte klassid

Teemakohased väljaanded:

GCD kokkuvõte kognitiivse arengu (FEMP) kohta keskmise rühma vaimse alaarenguga lastele Programmi eesmärgid: kujundada lastes ettekujutusi spektri põhivärvidest (punane, kollane, roheline, sinine, valge); võimaluse kohta.

Keskrühma laste kognitiivse arengu korraldatud õppetegevuste kokkuvõte Programmi sisu: Tutvustage lastele mõningaid õhu omadusi (me ei näe seda, kuid saame seda kuulda, tunda, jälgida.

Keskmise rühma laste kognitiivse arengu avatud tunni kokkuvõte “Külaskäigul heinamaa perenaise juurde” Eesmärk: rikastada ja kinnistada laste teadmisi putukatest. Kasvatuslikud eesmärgid: laiendada laste arusaamist putukate (ämblik,...

Kognitiivse arengu õppetunni kokkuvõte 3–4-aastastele lastele Teema: “Linnuliha” Kognitiivse arengu õppetunni kokkuvõte 3-4-aastastele lastele Teema: “Linnuliha” Eesmärgid: luua tingimused teadmiste kujunemiseks.

Kognitiivse arengu õppetunni kokkuvõte noorema rühma lastele “Koduloomad ja nende pojad” Kui kohtate lehma, ärge kartke.

Teema: “Teekond elukutsete maailma”. Eesmärk: laiendada ja konkretiseerida laste ideid inimeste elukutsete kohta 1) Tutvustage neile mõistet.

Teise varajase rühma laste kognitiivse arengu õppetunni kokkuvõte “Linnud kevadel” Vallaeelarveline koolieelne õppeasutus lasteaed kombineeritud tüüp nr 114 “Tšeburaška”, Brjansk.

Programmi sisu. Kasvatuslikud eesmärgid: Õpetada lapsi kirjutama kirjeldavaid lugusid; Tugevdada laste teadmisi majapidamisest ja...

"Lemmikloomad". Keskmise rühma kõnearenduse õppetunni kokkuvõte “Ümbritseva reaalsuse helid” Eesmärgid: Õppida eristama ümbritseva reaalsuse helisid “Lemmikloomad”; Kuulmis tähelepanu, mälu arendamine; Kõne arendamine edasi.

Korraldatud hariduslikud tegevused kognitiivse arengu teemal teise rühma "Lemmikloomad" jaoks Eesmärgid: 1. Arendada mälu, loogilist mõtlemist, vabatahtlikku tähelepanu, aktiveerida laste sõnavara. 2. Tugevdada eelnevalt uuritud materjali.

Pildikogu:

Õppetund sisse vanem rühm kompenseeriv orientatsioon

Teema: "Linnuliha"

Logopeed: Kuznetsova M.Yu.

Sihtmärk : kujundada laste ideid kodulindude kohta, arendada loovaid kognitiivseid võimeid määratud probleemide lahendamise protsessis.

Ülesanded:

1. Täiendage selle teema sõnavara.

2. Süstematiseerige laste ideid kodulindude, nende elupaikade, kutsumisviisi, toitumise, pereliikmete ja inimeste jaoks kasuliku kohta.

3. Arendada vaatlusvõimet, loovat kujutlusvõimet, kognitiivset huvi kodulindude elu vastu, mälu ja sidusat kõnet.

4. Õppige võrdlema, analüüsima, põhjus-tagajärg seoseid looma.

5. Edendada hoolivat ja tähelepanelikku suhtumist kodulindudesse.

Varustus: teemakohased pildid ja illustratsioonid, magnettahvel, suled, toorikud aplikatsiooniks, liim.

Tunni edenemine.

I. Org. hetk.

Täna on meil külaline. Arva ära, kes see on.

Ta on valjuhäälne

Hommikul hüüab ta: "Tere!"

Tema jalas on saapad,

Tema kõrvades on kõrvarõngad,

Peas on kamm,

Seda ta on...!

Vaata, milline ebatavaline kukk meile külla tuli. Mis meie kukel viga on? (kunstnik ei värvinud kuke saba) Kas me saame teda aidata?

Muidugi aitame teda! See muutub värviliseks, kui täidame erinevaid ülesandeid. Peale iga ülesande täitmist anname kukele ühe värvi.

II. Põhiosa.

1. - Vaata kukke.Mis kukel on? (pea, keha, saba, käpad, kannused, küünised, nokk, suled, tiib, silmad, kamm, habe)

Lõpeta laused:

Kukedel on üks...

Kukedel on üks...

Kukel on üks asi...

Kukesel on kaks...

Kukel on kaks...

2. Harjutus "Linnu hääled"

Kus kukk elab? Kes veel temaga koos elab? Kuulake ja arvake ära, kes linnuaias elab.

Kukk laulab

Kana – kloksub

Hani kakerdab

Part - vutid

Türgi rabab

Hästi tehtud, täitsite ülesande hästi ja õigesti. Anname kukele värvi.

3. Vestlus maalist “Linnuhoov”

Vaata, kuhu me välja jõudsime. Siin on suur elevus – erineva sulestikuga linnud. Mis linnud need on? Miks neid lemmikloomadeks kutsutakse? Kes lindude eest hoolitseb? Mida nad söövad? Mis kasu on lindudest?

Kukk võib kiidelda kauni kammiga, aga millega saavad kiidelda teised linnud?

Ilusa sabaga kalkun

Kana - värvilised suled

Hani - pikk kael

Pardil on laiad jalad.

Hästi tehtud! Anname kukevärvi.

4 . Füüsiline treening. Foneetiline rütm koos helidega.

5 . Uurimistegevus pastakaga.

Pöörake tähelepanu laual olevatele sulgedele.

Mis see on? Milline see on? (värv, kaal) Mille jaoks pliiats on? Kuidas inimene seda kasutab?

Hästi tehtud, anname kukele veel värvi.

6 . Mäng "See juhtub - seda ei juhtu"

Juhised: kui see juhtub, plaksutage, kui ei juhtu, siis trampige.

Kana lendas minema soojematesse piirkondadesse.

Kana munes muna.

Kukk sukeldus jõkke.

Kana lendas aia peale.

Kukk leidis tera.

Part kires valjult.

Haned kolistasid valjult tiigil.

Kukk ajas saba laiali nagu lehvik.

Kalkun koorub linnupoegi.

Hästi tehtud, täitsite ülesande hästi ja õigesti. Anname kukele värvi.

7 . Mäng "Ütle sõna"

Hanepoeg sirutas kaela

Vaatab uniselt ringi,

Ma suudan vaevu magada, mu poeg

Leiti tiiva alt... (hani)

Kes on hanepoegade isa? (gander) (pilt “Haned” on postitatud)

Hei pardipojad, kuhu te lähete?

Siin on koerakuut!

Ootan teid tiigi lähedal

Sinu ema... (part)

Kes on pardipoegade isa? (drake) (pilt “Pardid” on riputatud)

Mis juhtus kalkunilindudega? Miks neil on kiire?

Leidsin aidast vanni tagant ussi... (kalkun)

Kes on kalkuni isa? (kalkun) (pilt “Kalkunid” on postitatud)

Tulge, marsige tagasi, kanad.

Sa ei saa voodisse ronida!

Su ema otsib sind, mures... (kana)

Kes on kanade issi? (kukk) (pilt “Kanad” on riputatud)

Hästi tehtud, anname kukele veel värvi.

III. Õppetunni kokkuvõte.

Poisid, keda me täna aitasime? Kas sa arvad, et kukk oli õnnelik?

Millistest lindudest me täna rääkisime?

Kas linnuliha on inimestele kasulik? Kuidas?

Kas inimene peab lindude eest hoolitsema? Miks?

Meenutasime ja kordasime täna palju. Hästi tehtud!

Iskhakova Svetlana Minnullovna, õpetaja
MADOOU nr 106 "ZABAVA" Naberežnõje Tšelnõi

Teema: Linnuliha.

Programmi sisu:

- arendada laste kõnet, suhtlemisoskust, rikastada leksikon;

Arendada laste oskusi väljendada oma teadmisi kodulindude, kodulindude välimuse kohta; arendada sõnavara, auditoorset tähelepanu, silmaringi, mõtlemist, mälu; kujundada lindudesse hooliv suhtumine .

Eeltöö. Õppida laulu “Kana läks välja jalutama”, vaadata linnuliharaamatute illustratsioone, lugeda muinasjuttu “Kana - Ryaba”, vaadata maali “Kana tibudega”, hirsikauss, muru.

Materjalid ja seadmed. lauamänguasjade komplekt - Kodulind;, perekonnapildid: haned, pardid, kanad, pabertara laual ja üllatusmomendiks pilt “linnuaiast”, kott; paberkanade figuurid magnetitel, 2 molbertit, interaktiivne tahvel, (kui teil seda pole, võite kasutada külapildiga plakatit).

Individuaalne töö: Matvey, Amilia nimed ja heliimitatsioonid lindudele.

Sõnavaratöö: Drake, hane, linnuaed

Integreerimine: sotsiaalne ja kommunikatiivne areng, kognitiivne areng, kõne areng, kunstiline ja esteetiline areng.

1. Organisatsioonimoment.

Poisid, kus me täna oleme? (külla). (Liumägi ja küla helid.) Kas kuulete küla hääli? Istume toolidele. (Magnetahvlil Tara) Mis see pildil on? (See on tara) ja aia taga (linnuaed). Vaatame, kes seal aia taga elab. Ela siin (linnuliha). Miks neid nii kutsutakse? (neid nimetatakse nii, sest nad elavad inimese kõrval ja inimene hoolitseb nende eest ja toidab neid).

2. Põhiosa.

Poisid, kes see on? (kukk). Õige. Mis suled, saba, kamm on kukel Loeme kukele luuletust (lapsed omaette):

Kukk, kukk, kuldne kamm, võipea, siidhabe. Miks sa ärkad vara ja ei lase lastel magada?

Poisid, kuidas kukk laulab? (ku-ka-re-ku!) Oh, kes kuulis kukke? (pannatud on kana pilt)Ütle mulle, mis suled on kanal? (kirju) Ja saba?

Müsteerium

Valge kivi purunes

Kangelane sündis

Kangelane kanajalgadel

Punastes nahksaabastes. (muna, kana).

Kana muneb (munad), ja nendest munadest kooruvad... (kanad)Õige! (Jagan lastele paberist kanad).

Kollased kanad, toredad poisid.

Nad magavad oma ema tiiva all,

Selles majas on nii hubane.

Poisid, mis värvi on kanad? (kollane). Kuidas kanad siplevad? (Piis-piss-piss) Kanad armastavad teravilja nokitseda.

Esitame muusikalisi ja rütmilisi liigutusi laulule “Kanad”, muusika. A. Filippenko, sõn. T. Volgina

Kogume kanad oma kana lähedale. (Kinnitage kanad tahvli külge)Üks laps on kadunud. (pardipoeg). Kas see on tema ema? Ei. Muidugi pole see kana. See on pardipoeg. Mis on pardipoja ema nimi? (part), pardipoja isa nimi on Drake

Kohev meremees, labidas nina. - Säärtes on lühikesed punased saapad.

Räägi mulle pardist. Kuidas part vutitab? (Vuti vuti) Milline nina on pardil? (suur, spaatliga). Millised on tema käpad? (lühike). Mis värvi? (Punane) Käppadel on võrgud. Partidele meeldib tiigis või jões ujuda ja neile meeldib rohtu näksida.

Hanedele meeldib ka ujuda. Mis on hanede poegade nimed? (Hanepojad) Emme on hani ja issi on hani. Kuidas haned karjuvad? "Ga-ga-ha"

3. Mäng “Imeline kott” Vastavalt loendusriimile valime osaleja, võtame mänguasjad kotist välja, teeme hääli ja nimetame. “Ko-ko-ko, klõbin... “Ku-ka-re-ku!” - hüüab... "Ga-ha-ha, go-go-go," - kakerdab... "Kuk-vutt-vutt," - vutt...

Kehalise kasvatuse minut

4. Sõrmevõimlemine.

Meie parmud “Kuk-vutt-vutt” hommikul (kõik sõrmed on ümardatud näputäis)

Meie haned Ga-ga-ga tiigi ääres (tõmbame sõrmed kokku näpuotsaga ettepoole)

Meie kanad läbi akna “Ko-ko-ko”. (Tee sõrmedega kana kammkarp)

Ja kuidas kukk Petya varahommikul on. (Kasutame pöidla ja nimetissõrme. Nokk laulab meile “Ku-ka-riku” ja ülejäänud ajame sirgu)

5. Kokkuvõte: Kellest me täna rääkisime? Mängisime ja tantsisime. Kodulinde on vaja kaitsta ja nende eest hoolitseda.

Linnuliha on inimestele kasulik. Kes teab milline?

Linnuliha annab meile liha, mune ja kohevust.

Aga nende udusulgedest tehakse patju, millel magusalt magad, nende udusulgedest tehakse ka tekke ja osa sulejopesid.

Need linnulihad on nii imelised ja kasulikud.

Ja lõpetame oma tunni lõbusa tantsuga "Pardipoegade tants".