Bolalar bog'chasi uchun oziqlantiruvchi ustidagi qushni loyihalash. Katta guruhdagi dizayn va qo'l mehnati bo'yicha darsning qisqacha mazmuni: "Qushlarni oziqlantiruvchilar. Didaktik o'yin "Xaltada nima bor?"

Darsning maqsadi:

Bolalarni turli materiallardan qishlaydigan qushlar uchun oziqlantiruvchilar yasashni o'rgating.

Rivojlantiring ijodiy tasavvur, badiiy did, ishda aniqlik.

Bolalarda yaxshi his-tuyg'ularni va ularning patli do'stlariga g'amxo'rlik qilish istagini uyg'otish.

Materiallar: plastik butilkalar, rangli qog'oz, paxta, daraxt shoxlari, qushlarning rasmlari, qaychi, elim, cho'tkalar.

Katta guruhdagi darslarning borishi

O'qituvchi deraza oldiga borib, qishki manzaraning go'zalligiga qoyil qolishni taklif qiladi.

O'qituvchi she'r o'qiydi

Dars ilovasiga qarang

O'qituvchi. - Nima uchun qushlar qishda yordam so'rashadi?

— Oppoq qor yog‘ib, sovuq shamol esayotgan qishda qushlarning omon qolishi juda qiyin. Bilasizmi, ba'zi qushlar issiqroq iqlimga uchib ketishadi, boshqalari, eng jasurlari esa qishlash uchun qoladilar. Endi biz bu qanday qushlar ekanligini bilib olamiz.

Qishlaydigan qushlar haqida topishmoqlar yasash (rasmlar bilan)

Kichik qush

Oyoqlari bor

Ammo u yura olmaydi.

Bir qadam tashlamoqchi

- Bu sakrash bo'lib chiqdi.

(Chumchuq)

Har doim taqillatadi

Daraxtlar o'yib tashlanmoqda.

Lekin bu ularga zarar keltirmaydi

Ammo bu faqat shifo beradi.

Qizil ko'krakli, qora qanotli,

Donalarni eyishni yaxshi ko'radi

Tog 'kulida birinchi qor bilan

U yana paydo bo'ladi.

(Buqoq)

Bu yirtqich gapga moyil

O'g'ri, shov-shuvli,

Oq qirrali chiyillash,

Va uning ismi ... (Magpie)

Kar-kar-kar! Kar-kar-kar!

Bu butun repertuar.

Chinor tojini e'lon qiladi

Sizning qo'shiqlaringiz bilan ...

O'qituvchi. - Yaxshi, siz barcha topishmoqlarni taxmin qildingiz!

— Saytimizda, qishda bog'da qanday qushlarni ko'rdingiz?

- Qishda qushlarga qanday yordam berishimiz mumkin?

- Bu haqda nima qilishimiz mumkin?

— Qushlarga oziqlantiruvchilarni nimadan yasashimiz mumkin? (plastik butilkalar, qutilar, chelaklar va boshqalardan)

— Plastik butilkalardan tayyorlangan oziqlantiruvchilar yengil, qulay va ularni ishlab chiqarish uchun yaroqsiz material ishlatiladi. E'tibor bering, oziqlantiruvchida teshiklar kesilgan. Ular nima uchun kerak? Oziqlantiruvchini jozibali qilish uchun uni bezashingiz mumkin.

dan namuna oziqlantiruvchi tekshirilmoqda plastik shisha. Ishni tushuntirish.

Bolalarning mustaqil ishi. O'qituvchi bolalarga kerak bo'lganda yordam beradi.

- Oziqlantiruvchilarimiz nimadan yasalgan? Bizning oziqlantiruvchilarimiz qanday shaklga ega? Qishda qushlarni qanday ovqatlantirishimiz mumkin?

Darsning oxiri

O‘qituvchi o‘qigan she’rlar (Ilova)

"Qushlar uyi" qurilishi o'rta guruh
Tarbiyachi: Chebunina Tamara Vladimirovna
MBDOU bolalar uchun 74-sonli umumiy rivojlanish bog'i

Maqsad: qog'oz varag'ini yarmiga katlama ko'nikmalarini rivojlantirish, ushbu material bilan ishlashda ko'z va aniqlikni rivojlantirish.
Materiallar: Har bir bola uchun qalin qog'oz varag'i (yozuv qog'ozining chorak varag'i), tomonlari 11x15 sm bo'lgan teng qirrali rangli uchburchak, diametri 4 sm bo'lgan doira, 2 ta rangli to'rtburchaklar 4x4,5 sm, 3,5x 10,5 sm Tayyor namunali uy.
Darslarning borishi:
Bolalar qabulxonada, o'qituvchi shamollatishdan so'ng guruhdagi derazani yopadi va qabulxonaga ikkita qushni (o'yinchoq starling va o'yinchoq hushtak qushi) olib keladi.
“Bolalar, hozir men derazani yopayotgan edim, ikkita qush bizga qarab uchib ketishdi, ular bizga nimadir demoqchi. Keling, tezda joylarimizga boraylik va qushlar bizga nima demoqchi ekanligini bilib olaylik (bolalar stollarga boradi).
O'qituvchi hushtak chaladi, bosh irg'adi, so'ng aytadi: "Qushlar menga nima deyishganini bilasizmi?
Eshiting.
Ular issiq hududlardan uylariga uchib ketishdi, lekin ularning uylari, yashash joylari yo'q. Qushlar bizning saytimiz ustidan uchib ketishdi va bizda oziqlantiruvchi borligini ko'rishdi. Shunday qilib, siz mehribon va g'amxo'r bolalarsiz, siz qushlarni yaxshi ko'rasiz. Qushlar esa sendan ularga uy yasashingni so'raydilar. Bolalar, biz qushlar uchun uy quramizmi? (Ha). Albatta, biz qushlar qilamiz!
Bolalar, mening uyimga qarang. Ushbu turdagi qush uyi qushxona deb ataladi. Bugun qog'ozdan qushxona quramiz."
O'qituvchi tayyor uyni ko'rsatadi - yarmiga katlanmış qalin qog'oz varag'i va uning ustiga yarmiga katlanmış uchburchakdan yasalgan tom. Kvadratda aylana chizilgan. Qaychidan foydalanib, chiziq bo'ylab ehtiyotkorlik bilan doira kesib oling va uni uyga yopishtiring - bu qush uyining kirish joyi va uning ostida yarmiga katlanmış kichik to'rtburchaklar uyning ichiga yopishtiring - bu qushxona tayoqchasi.
Jismoniy tarbiya daqiqa
Qushlar uyidagi derazadan tashqarida
Sincaplar o'tirishibdi
Qushlar uyi derazasidan
Yulduzlar tomosha qilishmoqda.
Va pastda va pastda
Ayyor mushuk o'tiribdi
Bizning mushuk o'zini ko'rsatdi
Go'yo u qattiq uxlab yotgandek.
Bolalar o'z joylarini egallab, qush uyini yasay boshlaydilar. Agar kerak bo'lsa, o'qituvchi bolalarga individual yordam beradi.
Dars oxirida qushlar uchib, qanday qush uylari paydo bo'lganini ko'rishadi va bolalarga rahmat.

Adabiyot:
1. N.E.Veraksa, A.N.Veraksa. Loyiha faoliyati maktabgacha yoshdagi bolalar. Maktabgacha ta'lim muassasalari o'qituvchilari uchun qo'llanma. – M.: Mosaika-Sintez, 2008 - 112 pp.
2. 5. L.A.Antipova, N.N.Korneeva. Loyihalar bolalar hayotini tashkil qilish usuli sifatida. - Xanti-Mansiysk: GUIPP "Poligrafist", 2002 - 97 pp.
3. 6. Xoliqova V.V. Loyiha usuli sub'ektiv yondashuvni amalga oshirish usuli sifatida. "Maktabgacha tarbiyachi" jurnali 8-son (2008).
4. 7. V.Yu.Dyachenko, O.V.Guzenko va boshqalar.Nutqni rivojlantirish. Tematik rejalashtirish sinflar.
5. 8. T.N.Tebeneva. Loyiha madaniyati maktabgacha tarbiyachilarning kasbiy mahoratining bir qismi sifatida. "Maktabgacha ta'limni boshqarish" jurnali 1-son (2007).

Tatyana Shagaeva
"Qushlarni oziqlantiruvchi" ni loyihalash bo'yicha darsning qisqacha mazmuni

Maqsadlar: dizaynni rag'batlantirish, qushlarga g'amxo'rlik qilish istagini rivojlantirish; ob'ektlarni o'lchamiga ko'ra farqlashni o'rganing, aylanada shakllantirishni o'rganing, o'qituvchining harakatlarini kuzatib boring.

Materiallar va jihozlar: turli xil turlari qutilarda donlar (tariq, urug'lar va boshqalar), 5 litrli shisha, bo'sh sut qutilari, qalam, qaychi, avl, 2 ta qop, qush haykalchalari (chumchuq, tit, qarg'a, magpie).

Darsning borishi

Org. moment.

Bolalar derazadan qushlarni tomosha qilishadi.

O'qituvchi qishda qushlarning hayoti haqida gapiradi - Qishda qushlarga g'amxo'rlik qilish kerak: ularni boqing, ularni xafa qilmang.

Asosiy qism. Qurilish.

Tarbiyachi: Biz sut qutisi va shishadan oziqlantiruvchi yasaymiz. Biz ularda qushlar uchib, donalarni eyishi uchun derazalar qilamiz.

O'qituvchi va bolalar oziqlantiruvchi yasaydilar.

Fizminutka

Tarbiyachi: Endi biz o'ynaymiz. Siz chumchuq bo'lasiz, men esa chumchuq onangiz bo'laman.

Ona chumchuq bolalarini chaqiradi

Tezroq menga uchib ket

Bugun boshlaymiz

Biz uchishni o'rganamiz

Shoshiling va aylanada turing

Boshlaylik

Doira bo'ylab yurish - bolalar "qanotlarini qoqib", onasi harakatni ko'rsatadi va uzoqlashadi. Onam tomosha qilayotganda, bolalar aylanada yurishadi. Onam uxlab qoldi va chumchuqlar har tomonga tarqalib ketishdi. Onam uyg'onib:

Chick tweet qanday shovqin bu qanday qichqiriq

Tezda davraga kiring

Va yana uchishni o'rganing

Bolalar aylanada turishadi va o'yin takrorlanadi. Keyin onam yana hayajonlanib:

Bir daqiqa uxlab qoldi

Chumchuqlar juda yaramas bo'lib qolishdi

Men bundan buyon sizni qattiq kuzataman

Shunday qilib, siz itoatkor chumchuqlarni o'stirasiz

Tarbiyachi: Shunday qilib, bizning oziqlantiruvchilarimiz tayyor. Endi donlarni u erga to'kib tashlaymiz. Qaysilari? Katta va kichik. Endi qushlar mazali tushlik qilishlari uchun oziqlantiruvchini daraxtga osib qo'yishingiz kerak bo'ladi.

Mavzu bo'yicha nashrlar:

Kelgusi qishki sovuq nafaqat qorli bolalarni, kattalarni bayramona kayfiyat bilan quvontiradi, balki qushlarning hayotini yanada qiyinlashtiradi ...

Maqsad: ekologik madaniyatni shakllantirish; tabiatga ehtiyotkorona munosabat va muhabbatni tarbiyalash. Maqsadlar: - qishchilar haqidagi bilimlarni aniqlashtirish va kengaytirish.

Ximki shahar tumanidagi "Kalinka" bolalar bog'chasida ota-onalar bilan o'zaro munosabatlarning an'anaviy shakllari (uchrashuvlar, suhbatlar,...

Qushlar qaerda yashamasin: o'rmonlar va bog'larda, o'tloqlar va dalalarda, suv yaqinida - ularning ajoyib ovozlari hamma joyda eshitiladi. Ammo qish kelganda ...

Ish uchun bizga kerak: 1 ta har qanday sharbat, qalam, yopishtiruvchi tayoq, rangli qog'oz, rangli karton, qog'oz pichoq va albatta.

Shunday qilib, "Hind yozi" ning yorqin ranglaridan mamnun bo'lgan yoz o'tib ketdi va kech kuz vaqti keldi. Quyosh kamdan-kam ko'rinadi, sovuq.

Qog'oz qurilishi bo'yicha darsliklar.

Mavzu: "Oziqlantiruvchi".

Maqsad: Bolalarga qog'oz oziqlantiruvchi yasashni o'rgating. Qaychi va qog'oz bilan ishlash qobiliyatini mustahkamlash. Ijodkorlikni rivojlantirish.

Metodik texnikalar:Muammolar bo'yicha suhbat, "Qishlaydigan qushlar" albomini tekshirish.

Uskunalar: Albom, qog'oz, qaychi, elim.

Darsning borishi:

1.Tashkiliy moment.

  1. Muammolar bo'yicha bolalar bilan suhbat.
  • Hozir yilning qaysi vaqti?
  • To'g'ri qish. Sovuq havoning boshlanishi bilan ko'plab qushlar janubga uchadi.

Qish uchun qolgan qushlar qishki deb ataladi. Qanday qishlaydigan qushlarni bilasiz?

  • Tit, bullfinch, chumchuq, rook, qarg'a, o'rmonchi.

O'qituvchi bolalarning qishlash qushlari haqidagi bilimlarini mustahkamlash uchun "Qishlaydigan qushlar" albomini ko'rsatadi. O'qituvchi bolalarga "Qushlar oziqlantiruvchi" syujetli rasmlarini ko'rsatadi.

  • To'g'ri. Qishda qushlar uchun qiyin. Ularning zich patlari ularni qattiq sovuqdan qutqarsa-da, ular ko'pincha juda och. Shuning uchun qushlarni qishda boqish kerak. Buning uchun odamlar oziqlantiruvchilarni daraxtlarga osib, ularga ovqat quyadilar.
  • Bugun siz va men qushlarga oziqlantiruvchi yasaymiz.
  1. O'qituvchi tomonidan oziqlantiruvchi yasashni tushuntirish va ko'rsatish.

O'qituvchi tayyor oziqlantiruvchini ko'rsatadi va bolalarga undan qanday foydalanishni tushuntiradi.

Bolalar hunarmandchilikni diqqat bilan tekshiradilar. O'qituvchi pastki (kvadrat) shaklini va tomonlarning shaklini (to'rtburchaklar) aniqlashga yordam beradi. Keyin u bolalarning e'tiborini kesilgan kvadratga qaratadi (oldindan qilingan). U qutichani hosil qiladigan tarzda katlaydi - bu bizning oziqlantiruvchimiz bo'ladi. U bolalardan qutichani sekin ochganda, pastki qismi qayerda va naqshning yon tomonlari qayerda ekanligini kuzatishni so'raydi. (Naqsh doskaga mahkamlanadi.) Bolalardan naqsh ustidagi oziqlantiruvchining pastki qismini topishni so'rang. Bir bola doskaga chaqiriladi va pastki qismini ko'rsatadi. Keyin o'qituvchi rangli kvadratni pastki qismga yopishtiradi. Yana bir bola oziqlantiruvchining yon tomonlarini ko'rsatadi va o'qituvchi ularga boshqa rangdagi to'rtburchaklar yopishtirib, unga ergashadi. U qolgan oq kvadratchalar naqshdan oziqlantiruvchini yopishtirish uchun kerakligini tushuntiradi.

Harakatlarni namoyish etayotganda, o'qituvchi bolalarning e'tiborini kesmalar aniq chiziq bo'ylab amalga oshirilishi kerakligiga qaratadi, elimni qanday qo'llashni tushuntiradi va ko'rsatadi - faqat tashqi kvadratlar.

4. Jismoniy mashqlar "BUNFINCHERS". Nutqning tempi va ritmi ustida ishlash, nutqni harakat bilan muvofiqlashtirish.

5.Bolalar tomonidan topshiriqni bajarish.

6.Bolalar ishini tahlil qilish.

Yangi ovqat xonasi

Biz oziqlantiruvchi yasadik

Oshxona ochdik.

Chumchuq, buqa qo'shnisi,

Qishda siz uchun tushlik bo'ladi.

Haftaning birinchi kuni tashrif buyuring

Titmice biz tomon uchib ketdi.

Va seshanba kuni, qarang,

Buqalar yetib keldi.

Chorshanba kuni uchta qarg'a bor edi

Biz ularni tushlik qilishlarini kutmagan edik.

Va payshanba kuni butun dunyodan -

Ochko‘z chumchuqlar suruvi.

Juma kuni ovqat xonamizda

Kabutar bo‘tqa yeyayotgan edi.

Va shanba kuni pirog uchun

Yetti qirq uchib keldi.

Yakshanba kuni, yakshanba kuni

Bizga bahor mehmoni keldi -

Yulduzli sayohatchi...

Qo'shiq shu bilan tugadi.

7. Dars natijasi.


Elena Aleksandrovna Bezmaternyx

Maqsad sinflar:

Bolalarni bajarishga o'rgating oziqlantiruvchilar qog'ozdan tayyorlangan qushlarni qishlash uchun.

Ijodiy tasavvurni, badiiy didni, ishda aniqlikni rivojlantiring.

Bolalarda yaxshi his-tuyg'ularni va ularning patli do'stlariga g'amxo'rlik qilish istagini uyg'otish.

Material: rangli qog'oz, qushlarning rasmlari, trafaretlar - shablonlar oziqlantiruvchilar, elim, cho'tkalar, salfetkalar.

Dastlabki ish: o'quv materialini tanlash, she'rlar, bilan ishlash ota-onalar: oziqlantiruvchilarni loyihalash, ish qismi qushlarning ozuqasi, ko'rgazma uchun kitoblar tanlovi, oziqlantiruvchini loyihalash bolalari bor sharbat qutisidan guruh.

Darsning borishi:

O'qituvchi:Yigitlar, bizni ovqatlantirish vaqti keldi hunarmandchilik qiling va patli do'stlarimiz tashrif buyurishini kuting.

Qushlar haqida suhbat.

Iltimos, qishda biz bilan qoladigan qushlarning nomlarini ayting (bolalar javoblari)

Yaxshi, qishchilar. Qanday qishlaydigan qushlarni bilasiz? (Bolalarning javoblari)

To'g'ri.

Sizningcha, qushlar uchun nima yomonroq: sovuqmi yoki ochlikmi? (Bolalarning javoblari)

Albatta, ochlik. Qishda qushlarga kim yordam bera oladi? (Bolalarning javoblari)

To'g'ri, odam. Siz va men kichik do'stlarimizga yordam bera olamiz. Biz ularga qanday yordam bera olamiz? (Bolalarning javoblari)

Biz oziqlantiruvchi yasaymiz. Va menda bu bor oziqlantiruvchi.

(O'qituvchi bolalarga ko'rsatadi oziqlantiruvchi, hurda materialdan qilingan.)

Va bugun biz qanday qilishni o'rganamiz qog'oz oziqlantiruvchi. Sizning jadvallar tayyorlangan qog'oz shablonlari oziqlantiruvchilar.

O'qituvchi: Men sizga ko'rsataman va nima qilish kerakligini aytaman va siz mendan keyin takrorlaysiz. Agar ehtiyot bo'lsangiz, muvaffaqiyatga erishasiz oziqlantiruvchilar.

O'qituvchi: Lekin qushlar och qolmadi, nima quyish kerak? (makkajo'xori) To'g'ri, siz donalarni plastilindan tayyorlaysiz.

Va bu erda birinchilar qushlar ovqat xonamizga kelishdi!

O'qituvchi:

Biz oziqlantiruvchi yasadi.

Biz ovqat xonasi ochildi.

Chumchuq, bullfinch - qo'shni,

Bu sizning qishki tushlik bo'ladi!

Endi esa siz va men sayrga chiqamiz va dam olamiz saytimizdagi oziqlantiruvchilar qaysi siz ota-onalar bilan tuzilgan. Bolalar saytga borib, osadilar oziqlantiruvchilar.

O'yin o'ynalmoqda:

Qushlar sakrayapti, pashsha. (Qo'llaringizni silkitib, qushlarning parvoziga taqlid qiling)

Qushlar sakrayapti, kuylash.

Tik-tvit, chirp-tvit.

Qushlar parchalarni yig'adi, (Oldinga egilib, barmoqlar bog'langan)

Donlar pishmoqda

Tuklar tozalanadi (Tanani chapga va o'ngga aylantiradi)

Tuklar tozalanadi

Gagalar tozalandi, (Boshni chapga va o'ngga aylantiradi)

Ular panjara ustiga o'tirishdi. (O'rindiqlaringizga o'tiring)

O'qituvchi: Bugun ajoyib ish qildingiz, juda ko'p xayrli ishlar qildi!

Mavzu bo'yicha nashrlar:

Haykaltaroshlik bo'yicha GCD (sinflar) haqida qisqacha ma'lumot "Qushlar boqish joyiga uchib ketishdi" Maqsad: Syujetli modellashtirish orqali plastik shakl tuyg'usini rivojlantirish. Maqsadlar: 1) Qushning ifodali tasvirini yaratishni o'rgatishda davom eting. 2).

"Parranda go'shti". O'rta guruhda dizayn bo'yicha ochiq darsning qisqacha mazmuni Abstrakt ochiq dars o'rta guruhda dizayn bo'yicha Mavzu: "Parrandachilik" Maqsadlar: 1. Bolalarga bino yaratishni o'rgatishda davom eting.

"Bizga bahor keldi" o'rta guruhidagi mavzuli darsning qisqacha mazmuni“Bizga bahor keldi” o‘rta guruhidagi mavzuli darsning qisqacha mazmuni Dastur mazmuni: 1. Fasl almashishi haqidagi bilimlarni mustahkamlash, yordam berish.

Qog'ozdan loyihalash “Rassom shlyapasi” O'rta guruhda qog'oz dizayni bo'yicha dars matni Dars matni Mavzu: Dizayn.

"It uyi" o'rta guruhida qog'oz qurilishi bo'yicha darsning qisqacha mazmuni Qog'oz qurilishi bo'yicha darsning KOZUNASI O'rta guruhdagi "It uyasi" mavzusi Tuzuvchi: Anna Ivanovna Gayazova.

Aqli zaif bolalar uchun bolalar bog'chasining o'rta guruhidagi dizayn darsining qisqacha mazmuni Mavzu: Geometrik shakllardan stol va stul loyihalash. Maqsad: og'zaki ko'rsatmalarni tinglashni va geometrik shakllardan qurishni o'rganing. Vazifalar:.