Sažetak lekcije i prezentacija malo slovo e. Malo slovo samoglasnika e. Otkrivanje novih znanja

Sažetak i prezentacija za lekciju na temu "Pismo malog slova e" UMK "Škola Rusije" 1. razred

Ciljevi i zadaci lekcije:

    Naučite pisati malo slovo "e"

    Razvijati fine motoričke sposobnosti, oko, govor, fonemski sluh, pamćenje, pažnju, mentalnu aktivnost, pravilno držanje.

    Njegujte urednost, ljubav prema prirodi, međusobno poštovanje.

Oprema: bilježnica koju je uredio V.G. Goretsky, multimedijski projektor, prezentacija za lekciju

Tijekom nastave

slajd broj 1

    Organizacijski trenutak

Začulo se zvono
Lekcija počinje.
Je li sve na mjestu?
Je li sve u redu?
Knjige, olovke
I bilježnice.
Sjede li svi ispravno?

Gledaju li svi u mene?

slajd broj 2

    Poruka o temi lekcije

Prisjetimo se koje smo slovo upoznali na satu lektire, koje glasove predstavlja?

Uvijek ćeš je naći u šumi -
Idemo prošetati i upoznati se
Stoji bodljikavo kao jež
Zimi u ljetnoj haljini.

slajd broj 3

Prisjetimo se riječi koje počinju na slovo E

(Posebna pažnja upućeno na prvi slog, gdje e tvori dva glasa)

slajd broj 4

    Priprema za pisanje

Staviću bilježnicu na koso,
Ispravno držim ruku
Sjedit ću uspravno i neću se saginjati.
bacit ću se na posao.

slajd broj 5

    Rad u bilježnici

Učenici gledaju stranicu u bilježnici.

slajd broj 6

    Upoznavanje s pisanjem malog slova e.

Praćenje duž konture uzoraka.

slajd broj 7

    Pokažite pisanje malog slova e na slajdu.

Učenici konstruiraju slovo pomoću žice i konca. Precrtajte slovo duž slova na vrhu stranice.

slajd broj 8

    Vježba za oči.

slajd broj 9

    Čitanje riječi i uspoređivanje njihova pisanja.

Zapisivanje riječi u bilježnicu.

Rad u bilježnici odvija se pod vodstvom učitelja. Sve riječi s e pišu se nakon pripremne obrade.

slajd broj 10

slajd broj 11

    Minute tjelesnog odgoja

Ujutro se božićno drvce probudilo.
Protezala se i rastezala.
Jednom se umila rosom,
Dva - graciozno se zavrtjela,
Tri - sagnula se i sjela,
I četiri – opet je sjela.

slajd broj 12

    Sastavljanje i snimanje rečenica provodi se pod vodstvom učitelja.

Što i koga vidimo na slajdu?

Pročitajte upitnu rečenicu.

Učenici odgovaraju na pitanje i zapisuju rečenicu koju su sastavili. : U blizini smreke bila je lisica. Učitelj skreće pozornost na riječ lisica.

slajd broj 13

    Sažetak lekcije

Odraz

Djeca imaju crvene i žute kuglice za vijenac.

Za one koji su tijekom lekcije sve razumjeli i sve zadatke izvršili lako i pouzdano, uzmite crvenu loptu.

Ako ste imali poteškoća u izvršavanju bilo kojeg zadatka ili nešto nije išlo, uzmite žutu loptu

    Objesimo sve kuglice na božićno drvce. Naporno ste radili na lekciji, bravo!

slajd broj 14

“Zvuk slova Y” - 4 min Tjelesne vježbe 1 min. Koliko samoglasnika poznajete? 1 minuta. Rad na tablici "Zvukovi". Tijekom nastave. 1) Organizacijski trenutak. Lekcija počinje. Koji znak stoji na kraju rečenice? Odakle dolazi jod? Pažnja, provjeri prijatelju, jesi li spreman za početak lekcije? 6 min Pravilo velikog slova Kartica na ploči. 2) Ponavljanje obrađenog.

"Slovo i glas F" - Što ćemo danas? 2 riječi, 6 bodova, 5 zvjezdica. V. Stepanov. Izbuljeni uperi pogled, poput fotoaparata. 2 riječi, 5 bodova, 5 zvjezdica. Ali, teško uzdahnuvši, Sova se sakrije u šupljinu. Svjetiljka. [Sova]. [Fa-nar"]. Gdje su skriveni glasovi [f], [f"]: u sredini, na kraju ili na početku riječi? *** Sova - dva ogromna oka - odmah me podsjetilo na slovo F.

“Slovo A” - Tko je pažljiv? Zadaci. Regionalni centar za internetsko obrazovanje Tomsk. Autor: Mokronosova E.V., učitelj osnovne razrede Općinska obrazovna ustanova srednje škole Novoarhangelsk. Pred vama je slovo A. -A - a - a! Slovo samoglasnika A. Slovo A Slovo samoglasnika Glas samoglasnika [a]. Zagrijati se. Predstavite samoglasno slovo A. Razmotrite ulogu slova u riječima.

"Slovo E" - Festival pedagoške ideje„Otvoreni sat“ 2009./2010. Sekcija O.S.K.A.U.I.N.: Nastava u osnovna škola. Y.

“Abeceda” - “Abeceda je odskočna daska do mudrosti.” Predmetna područja. Projekt na temu: “Abeceda”. Razvijanje sposobnosti korištenja abecede. Formiranje sposobnosti pravilne analize zvučnog sastava riječi. Integrirane lekcije. Zašto nam treba abeceda? Teme samostalan rad. Učiteljica osnovne škole Elena Nikolaevna Mamasheva.

“Slovo yat” - A. A. Shakhmatova o pitanju pojednostavljenja ruskog pravopisa, usvojeno 11. svibnja 1917. Znači: ne treba biti zvijezda, ali jedan grešan čovjek treba jesti kruh od heljde. Usporedi: 1) Seljak Andrej bio je bolestan: cijeli dan se čudio i tresao. Odgovor. Pitanje. Što znači "proročki Oleg"? Navedite suvremeni i etimološki (povijesni) sastav morfema u obliku riječi zadivljen.

Tehnološka karta za lekciju ruskog jezika u 1. razredu "A" na temu:

"Slovo malog slova e"

Vrsta lekcije: otkrivanje novih znanja

Tema lekcije

Malo slovo "e"

Vrsta lekcije

Otkrivanje novih znanja (DK)

Cilj

Pomoći školarcima da razviju jasnu sliku malog slova "e"

Planirani

proizlaziti

Predmetne vještine

Univerzalne aktivnosti učenja (UAL)

Razvijati znanja o povezivanju slova pri pisanju;

Naučiti ispravan pravopis malo slovo "e";

Njegova povezanost s drugim slovima;

naučiti sastavljati rečenice i tekst na temelju crteža.

Razvijati govor i mišljenje.

Unaprijediti vještine kaligrafije; pravopisna vještina.

Predmet:

naučit će:

- napiši malo slovo "e"

Analizirati elemente malih slova;

Odrediti broj slogova u riječi;

Razvrstati riječi prema broju slogova u njima;

Samostalno odabrati primjere riječi sa zadanim brojem slogova;

dobiti priliku naučiti:

Promatrajte strukturu sloga različite riječi;

Analizirati obrasce riječi;

Usporedi ih po broju slogova;

Metasubjekt

Regulatorno:

Održavanje cilja aktivnosti do postizanja rezultata;

Planiranje rješavanja obrazovnog problema: izgradnja niza potrebnih operacija (algoritam akcija);

Provođenje analize vlastitog rada: pronalaženje grešaka, utvrđivanje njihovih uzroka;

Procjena razine ovladanosti jednom ili drugom obrazovnom aktivnošću (odgovori na pitanje „što ne znam i ne mogu?“).

Kognitivni:

Reprodukcija iz memorije informacija potrebnih za rješavanje zadatka učenja;

Korištenje tablica, dijagrama, modela za dobivanje informacija;

Usporedba različitih predmeta: usporedba;

Provođenje karakterizacije objekata prema jednoj (više) karakteristika; utvrđivanje sličnosti i razlika među predmetima;

Identifikacija općeg i posebnog (bitnog i nebitnog);

Navođenje primjera kao dokaza predloženih odredbi;

Rasprava o problematičnim pitanjima;

Transformacija modela u skladu sa sadržajem nastavnog materijala (izrada modela).

Komunikativan:

Provođenje karakteristika kvaliteta i karakteristika objekta;

Sastavljanje manjih usmenih monoloških iskaza, uvjerljivi dokazi.

Osobno:

Prihvaćanje i svladavanje socijalne uloge učenika;

Razvoj motivacijskih aktivnosti učenja i formiranje osobnog značenja učenja;

Razvoj vještina suradnje s odraslima i vršnjacima u različitim društvenim situacijama.

Osnovni koncepti

Malo slovo "e"

Međupredmetne veze

Ruski jezik - razvoj govora.

Resursi:

- Osnovni, temeljni

-dodatni

Goretsky V.G. Sveske 2. dio

Multimedijska podrška Lekcija ruskog jezika "Pravopis malog slova e."

Organizacija prostora

Djelomično – potraga, kolektivni, individualni rad.

SCENARIJ (PROCES) SATA

Ulazak u poslovni ritam.

Usmena komunikacija nastavnika.

-Bok dečki! Sjedni. Zovem se Margarita Eduardovna i danas ću vas naučiti opismenjavanju. (Djeca: Zdravo)

- Dečki, pogledajte, je li sve spremno za lekciju? (Djeca: provjerite je li sve spremno za lekciju)

- Knjigu, bilježnicu, pernicu?

- Budite marljivi u nastavi

Budite mirni i pažljivi.

Napiši sve bez zaostajanja,

Slušajte bez prekidanja.

Govori jasno, jasno,

Da sve bude jasno.

Kad bi prijatelj počeo odgovarati,

Nemojte žuriti s prekidanjem.

Osobno

Procijeniti situacije sa stajališta pravila ponašanja i etike;

Izrazite pozitivan stav prema procesu učenja: pokažite pažnju, želju da naučite više.

Regulatorni

Ocijenite težinu izvedenih dokaza i obrazloženja.

2. Obnavljanje znanja i prepoznavanje individualnih poteškoća

Otkriva razinu znanja. Identificira tipične nedostatke.

Pogledajte ploču, na njoj su ispisana slova (a, o, y, s, t, e) Pročitajmo ih. Koja ste slova već upoznali? (odgovori djece)

Uklanjam jedno po jedno slovo. Koje nam slovo preostaje? (Djeca: e)

Koje je to slovo, veliko ili malo? Riječ je, naravno, o malom slovu "e".

Pa tko mi može reći kojim ćemo slovom danas učiti pisati? (Djeca: Malo slovo “e”)

Pravo! Dečki, sada pogledajte slajd, pročitajmo riječi. (Djeca: Kreda, smreka)

Čitamo prvu riječ "kreda". Koliko slogova? (Djeca: Jedan slog). Koji glas čujemo u sredini riječi? Recimo opet. (Djeca: Čujemo glas "e")

Čitamo sljedeću riječ "smreka". Koliko slogova? (Djeca: Jedan slog u ovoj riječi). Koja su prva dva glasa koja izgovaramo? (Djeca: “th” i “e”). Kojim slovom se označavaju? (Djeca: Na slovo “e”).

Koliko glasova može predstavljati slovo “e”? (Djeca: jedan ili dva)

Osobno

Opažati učiteljev govor koji nije izravno upućen učeniku;

Ocijenite svoje obrazovne aktivnosti, vaša postignuća, razlozi neuspjeha;

Regulatorni

Ocijenite (usporedite sa standardom) rezultate svojih aktivnosti.

Kognitivni

Prepoznajte poznato i nepoznato.

Komunikacija

Obilježite kvalitete i karakteristike predmeta koji ga povezuju s određenom klasom (vrstom).

3. Postavljanje zadatka učenja

Pogledajte koje je slovo tiskano ili napisano, što je s ovim? Pravo. Po čemu se ova slova razlikuju? Po čemu su slični?

Od kojih se elemenata sastoji pismo? Točno od jedne. Ovaj element se naziva petlja s krivuljom na dnu.

Otvorite svoju bilježnicu na stranici 31. Gledajte, ja ću na ploču napisati malo slovo “e”, obratite pažnju na slovo koje imate u uvećanom prikazu odozgo. Gdje pokazuje strelica? (Djeca: Odozdo prema gore). Točno, ova strelica nam pokazuje da malo slovo “e” treba pisati odozdo prema gore. Sada iscrtajte uvećano slovo.

Dolje imate slike, zaokružite ih.

Pogledajte kako napisati slovo "e" na radnoj liniji. Prvo ću vam pokazati na ploči. U sredini radne linije stavimo točku, povučemo glatku liniju udesno, zaokružimo je na vrhu ulijevo, upišemo petlju u gornju liniju radne linije, dodirnemo ovu liniju i napišemo polu-oval do donje linije, napravite krivulju desno do sredine radne linije.

Opet pišem na ploču. I ponavljaš za mnom u zrak. Uzeli smo ruke u ruke. Pišemo malo slovo "e"

Osobno

Regulatorni

Održavajte cilj aktivnosti dok se ne postigne njezin rezultat.

4. Izgradnja projekta za izlazak iz poteškoća

Organizira aktivnosti učenika za istraživanje problematične situacije.

Sada, na prvoj radnoj liniji, iscrtajte slovo duž tankih linija.

Sada nastavite sami pisati slova na ovoj radnoj liniji. Treba pisati pet puta (gledam kako djeca sjede)

uključim ga elektronička prijava“Kako se piše slovo “e”

U drugom radnom retku tri puta zaokružite malo slovo e, podcrtajte slovo koje najviše odgovara uzorku i napišite isto slovo do kraja retka.

Osobno

Opažati govor nastavnika (razrednika) koji nije izravno upućen učeniku;

Primijenite pravila poslovne suradnje: usporedite različita gledišta.

5. Provedba izgrađenog projekta za izlazak iz teškoće

Organizira provedbu izvedenog projekta u skladu s planom.

Pročitajte prvu riječ (Djeca: El) Koja je veza između slova “e” i “l” (Djeca: donja veza). Što ova riječ znači? Koliko dugo zapisujete ovu riječ? Čitamo sljedeću riječ (Djeca: Ela). Zapisujemo ovu riječ uz nju.Pročitajte sljedeću riječ (Djeca: Jeli). Pišemo ovu riječ.

Pogledajmo drugi stupac. Čitamo prvu riječ (Djeca: Sel) Koja je veza između slova “c” i “e” (Djeca: srednji spoj), te između slova “e” i “l” (Djeca: donji spoj). Zapišimo ovu riječ. Pročitajmo sljedeću riječ (Djeca: sjela). Pišemo ovu riječ. Koja je naša sljedeća riječ? (Djeca: Seli). Zapišimo to.

Tko vrši radnju u prvoj riječi, u drugoj, u trećoj? (Djeca: ja, ona, on)

Osobno

Opažajte učiteljev govor koji nije izravno upućen učeniku.

Kognitivni

Koristite dijagrame za dobivanje informacija.

6. Generalizacija novih znanja

Uspostavlja svijest o percepciji. Primarna generalizacija.

Pogledajmo sljedeći redak, što u njemu piše? (Djeca: Ovdje su jeli). Što je to? (Djeca: Prijedlog). Kako ste utvrdili da je to ponuda? (Djeca: prva riječ je napisana sa velika slova, a na kraju je točka) Podcrtaj veliko slovo na početku rečenice. Jesmo li ikada prije vidjeli ovu riječ "pojeli"? (Djeca: Da, gore smo se sreli), što je značila ova riječ? (Djeca: Jelo) Što ova riječ znači u rečenici? (Djeca: Drvo)

Ljudi, dvije identične riječi u pravopisu s različitim značenjima nazivaju se višeznačnima.

Od koliko se riječi sastoji ova rečenica? (Djeca: Dvije riječi). Čitamo prvu riječ (Djeca: Ovdje). Imenujte samoglasnike, a sada suglasnike (Djeca: Samoglasnici - "o", suglasnici - "v", "t"). Čitamo drugu riječ (Djeca: jeli). Imenovati samoglasnike, a sada suglasnike (Djeca: Samoglasnici - “e”, “i”. Suglasnik - “l”). Djevojčice će samoglasnike u ovoj rečenici označiti crvenom bojom. Uzmite crvenu olovku i podcrtajte. Dječaci, podcrtajte plavom bojom sve suglasnike u ovoj rečenici. Uzmite plavu olovku i podcrtajte je. Sada provjerimo. Koja su slova djevojčice podcrtale? (Djeca: o, e, i), a koji su dječaci naglasili? (Djeca: v, t, l). Zapiši ovu rečenicu.

Pogledajte sljedeću radnu liniju. Što je zapisano (Djeca: Tko je kraj smreke?). Što je to? (Djeca: Prijedlog). Koji znak stoji na kraju rečenice? (Djeca: Upitno).

Postavljeno nam je pitanje, pogledajte ekran da odgovorite na njega. Tko je u blizini? (Djeca: Lisica). U potpunosti odgovaramo da je u blizini smreke bila lisica. Tako je, pogledajte ekran, na njemu je ova rečenica ispisana tiskanim slovima. Na radnoj liniji morate pisati velikim slovima.

Regulatorni

Ocijenite težinu dokaza i rezoniranje "lažno, istinito"

Kognitivni

Navedite primjere kao dokaz predloženih odredbi.

Komunikacija

7. Uključivanje u sustav znanja

Hajdemo s tobom riješiti zagonetke. Slušajte pažljivo.

Vrlo svijetao i gostoljubiv

Balon na vrući zrak kotrlja se nebom.

Polako on

Pretvara zimu u ljeto.

Što je ovo? (Djeca: Sunce). Napravimo riječ na ploči. Čitaju ga u zboru. Sada zapišite ovu riječ.

Duga sam i zelena, ukusna sam kad je slana,

Ukusno i sirovo. Tko sam ja? (Djeca: Krastavac). Napravimo riječ na ploči. Čitamo riječ. Zapišimo to u svoje bilježnice.

Pustit ću te u bilo čiju kuću,

Ako kucate, drago mi je kucati.

Ali jedno neću oprostiti -

Ako mi ne daš ruku. (Djeca: Vrata). Zapišimo ovu riječ.

Osobno

Opažaj učiteljev govor.

Kognitivni

Izgradite model uzimajući u obzir njihove umjetničke specifičnosti.

Analizirajte i ispravite deformirani tekst: pronađite pogreške, vratite logiku prezentacije.

Komunikacija

Sagledati tekst uzimajući u obzir postavljeni obrazovni zadatak, pronaći u tekstu podatke potrebne za njegovo rješavanje.

8. Odraz aktivnosti

Naša lekcija se bliži kraju. Čega se sjećaš? (Djeca: Odgovori djece)

Koje smo slovo učili na satu? (Djeca: Malo slovo "e")

Koliko glasova ova riječ može proizvesti? (Djeca: Jedno ili dvoje)

Kakve su to riječi "Eli" (Djeca: više značenja)

Lekcija je gotova. Doviđenja! (Djeca: Doviđenja)

Regulatorni

Analizirati vlastiti rad: pronaći pogreške, utvrditi njihove uzroke.

Procijeniti razinu ovladanosti jednom ili drugom obrazovnom aktivnošću (odgovoriti na pitanje "što ne znam i ne mogu?").