Izvještaj o praksi ranhigs gmu. Izvještaj iz prakse: Državna i općinska uprava kao specijalnost visokog stručnog obrazovanja

Izvještaj o obrazovnoj praksi u smjeru 38.03.04 "Država i općinsko poglavarstvo"Prolazeći VC RB u okrugu Oktyabrsky u Uli
ZA OBRAZOVNU PRAKSU
KA
38.03.04 "DRŽAVA I OPĆINA
KONTROLIRATI"
PROLAZENJE VC RB U LISTOPADSKOJ KOTARU
G. ULAN-UDE
Radi student
Grupe 8401
Ivanov Nikita Sergeevič.
Ulan-Ude
2017

Svrha, zadaci, objekt, predmet prakse
Svrha prolaska industrijska praksa je konsolidirati
teorijsko znanje i praktične vještine za budućnost
profesionalna djelatnost.
Glavni cilj: osigurati cjelovito i kvalitetno osoblje
regrutacija ljudski resursi Oružane snage Ruska Federacija.
Zadaci:
1) osiguravanje ispunjavanja vojnih obveza od strane građana
2) dokumentarna registracija podataka vojna registracija o građanima
vojno registriran
3) izvođenje planiranih poslova za osposobljavanje potrebnog broja vojno osposobljenih građana.
Cilj vježbe:
Predmet vježbe:

Struktura organizacije
Odjel Vojnog komesarijata za Republiku Burjatiju u okrugu Oktyabrsky u Ulan-Udeu
je složen, razgranat sustav koji se sastoji od nekoliko odjela,
od kojih svaka ima svoje funkcije.
1. Podjela vojnog roka
Glavna funkcija:
Regrutiranje građana za služenje vojnog roka
2. Odjel za mobilizaciju
Glavna funkcija:
Interakcija s tijelima lokalne uprave na
pitanja spremnosti za mobilizaciju.
3. Tajni dio
Glavne funkcije:
Upravljanje poslovanjem, knjigovodstvo i čuvanje arhivske građe, priprema i predaja arhivske građe
organi
Sudjelovanje u razvoju i provedbi mjera za osiguravanje režima
tajnost
4. Mirovinski odjel
Glavna funkcija:
Pravovremena dodjela i preračun mirovina, organizacija isplate umirovljenicima i
njihove obitelji

voditelj Odjela
Podružnica
poziv
Podružnica
mobilizacija
Mirovina
podružnica
Tajni dio
Glavni
grane
Glavni
grane
Glavni
grane
Glavni
grane
Starije
pomoćnik
Starije
pomoćnik
Starije
pomoćnik
Starije
pomoćnik
pomoćnik
pomoćnik
pomoćnik
pomoćnik

Analiza predmeta prakse
Moja praksa odvijala se u odsjeku za regrutaciju. Djelatnosti ovog odjela su
provođenje i razvijanje aktivnosti vezanih uz regrutaciju, početno postavljanje na
vojna registracija, obavještavanje i traženje građana.
Odjel za regrutaciju čine: šef odjela, viši asistent,
pomoćnik. Odgovornosti:
- šef odjela trebao bi staviti vojne obveznike u vojnu evidenciju, baviti se svime općenito
pitanja regrutacije, nevojne obuke, odabira i slanja u DOSAAF za
studija, odabir nastavnika OVS-a u školama, koji će se baviti pitanjima obrazovne baze u školama, pitanjima prijema građana u vojnu službu po ugovoru.
- viši asistent odgovoran je za uredski rad odjela, korespondenciju s organizacijama,
rad s klasificiranim dokumentima, rad s obrascima stroga odgovornost, izvještavanje
vodovi, formacija i pratnja timova ročnika do okupljališta,
kombinirajući dužnosti šefa odjela u njegovoj odsutnosti.
- asistent obrađuje rezultate ispitivanja novaka, kandidata za vojnike po ugovoru i
časnika, daje preporuke za svakog novaka i kandidata, bavi se
pretraga i obavještavanje građana.

Zaključak
Nakon isteka razdoblja prakse možemo zaključiti: U vezi s stečenim iskustvom,
praksa je bila korisna i poučna. Za vrijeme prakse bilo je
učinio dovoljno veliki broj zadaće.
Tijekom prakse u Odjelu Odbora za unutarnje poslove Republike Baškortostan u listopadskom okrugu Ulan-Ude
identificirao sljedeće aspekte organizacije. Rad Odjela VK RB na
Listopadski okrug Ulan-Ude reguliran je nizom regulatornih dokumenata. Vrijedno je napomenuti da sam tijekom prakse bio
savladao:
Specifičnosti rada odsjeka za regrutaciju
Rad s osobnim datotekama
Rad s osobnim datotekama
Treba izraditi razgovor s građanima
Rad s uredskim dokumentima uredskog posla
Rad s uredskim dokumentima na računalu.
Također, tijekom prakse izvršeni su sljedeći zadaci:
stjecanje znanja i vještina na radnom mjestu; proučavanje strukture;
Završavanjem ovih zadataka postignut je glavni cilj prakse - to je
konsolidacija teorijskog znanja i stjecanje praktičnih vještina za budućnost
profesionalna djelatnost.

Praksa u gmuu, koju je potrebno proći prije pisanja djela, kod učenika izaziva oprečne osjećaje. S jedne strane, postoji prilika da u timu osjetite atmosferu diplomskog projekta i saznate svoje šanse u ovoj specijalnosti.

S druge strane, trebali biste napisati "in gmu". A stvarni pravopis bit će presudan pri stavljanju oznaka u knjigu zapisa. To je sigurno do određene mjere pristrano, jer se profesionalne vještine malo uzimaju u obzir, ali nema se što učiniti.

Zapravo, izvještaj o praksi u bilo kojem pogonu, u bilo kojoj tvrtki sastavlja se na približno isti način. Izvještaj o praksi sastoji se od 3 glavna dijela.

  1. ... U ovaj odjeljak potrebno je pružiti informacije izravno povezane s tvrtkom - njezinu povijest, strukturu, smjer glavnih djelatnosti, oblik vlasništva itd.
  2. Glavni dio. Kao rezultat, ovdje treba opisati nekoliko odjeljaka. Prije svega, tu je analiza vašeg rada, dovršenih aktivnosti. Drugo, teorijska pitanja se analiziraju u perspektivi njihovih praktična aplikacija, koja će kasnije biti istaknuta u dip. Oblikovati.
  3. ... U ovom odjeljku izvještaj o praksi obuhvaća vašu osobnu svijest o pozitivnim i negativnim aspektima diplome tvrtke, prijedloge za reorganizaciju proizvodnje, ostale kritike i želje.

Postoje i druge vrste praksi - uvodne ili, na primjer, industrijske. Naravno, to će u ovom slučaju biti malo drugačije. Ali ne strukturom, već pokrivenošću reflektiranog materijala.

Ministarstvo Poljoprivreda Ruska Federacija

Odjel za znanost i tehnologiju, politiku i obrazovanje

Savezna državna proračunska obrazovna ustanova

više obrazovanje

"DORasnojarsko državno agrarno sveučilište "

Institut za ekonomiju i financije agroindustrijskog kompleksa

Odjel za "Državnu i općinsku upravu"

R E T

o obrazovnoj praksi na odjelu

"Državna i općinska uprava"

Institut za ekonomiju i financije agroindustrijskog kompleksa

FSBEI HE Krasnojarsk GAU

Krasnojarsk 201_

Uvod 3

  1. FSBEI HE "Krasnojarska GAU" …………………………………………………… 4
  2. Osnove državne i općinske uprave 5

5

2.2. Državna civilna i općinska služba u Ruskoj Federaciji 7

Zaključak 9

Bibliografski popis 10

Prijave 11

Rad je izvještaj o obrazovnoj praksi na temelju Odjela za državno i općinsko upravljanje Instituta za ekonomiju i financije agroindustrijskog kompleksa, FSBEI HE "Krasnoyarsk GAU" u razdoblju od 1. do 14. srpnja.

Ciljevi obrazovne prakse:

  • oblikovati predodžbu o budućoj profesionalnoj djelatnosti;
  • učvrstiti teorijsko znanje stečeno u procesu proučavanja općih stručnih disciplina;
  • naučiti koristiti znanje stečeno u situacijama u kojima su potrebne upravljačke odluke.

U skladu s određenim ciljem postavljeni su sljedeći zadaci:

  • objediniti i produbiti znanje i praktične vještine koje su studenti stekli u izučavanju osnovnih i specijalnih disciplina unutar kurikuluma;
  • naučiti osnove organizacije aktivnosti učenja na Sveučilištu;
  • proučiti regulatorne dokumente u sustavu državne i općinske uprave;
  • ovladati suvremenim tehnologijama za traženje i odabir literature u okviru budućih profesionalnih aktivnosti

Rad pokazuje znanje stečeno u procesu proučavanja sljedećih regulatornih pravnih akata Povelje Savezne državne proračunske obrazovne ustanove visokog profesionalnog obrazovanja "KrasGAU", Ustava Ruske Federacije; Savezni zakon br. 131 "O generalni principi organizacija lokalne samouprave u Ruskoj Federaciji ”; Savezni zakon br. 79 "O državnoj državnoj službi Ruske Federacije"; Savezni zakon br. 25 "O komunalnoj službi u Ruskoj Federaciji", "Europska povelja o lokalnoj samoupravi".

1. FSBEI HE "Krasnojarski GAU"

Savezno državno proračunsko obrazovno učilište visokog obrazovanja "Krasnojarsko državno agrarno sveučilište" stvoreno je 1952. godine kao poljoprivredni institut u planinama. Krasnojarsk.

Mjesto sveučilišta: 660049, Krasnojarski kraj, Krasnojarsk, Prospekt Mira, 90.

Krasnojarsko državno agrarno sveučilište danas ima 17 instituta (od toga 10 obrazovnih), 71 odjel, 20392 studenta. 523 osobe, 361 student poslijediplomskog studija (uključujući 215 redovitih studija) studira na master programima, radi 1313 nastavnika i zaposlenika. Oko 70% učenika školuje se na proračunskoj osnovi. GAU Krasnojarsk uključuje: 2 podružnice (Achinsk, Abakan), Obrazovni centar osposobljavanje i usavršavanje agroindustrijskog kompleksa Republike Tyva (Kyzyl), 6 predstavništava (Kansk, Minusinsk, Dudinka, Shushenskoe, Taimyr, Zaozerny), tri obrazovna gospodarstva (Minderlinskoe Uchkhoz, eksperimentalno polje UNPK "Borsky" i UOOH "Ezagash") (Dodatak 1).

Misija Krasnojarskog državnog agrarnog sveučilišta je stvoriti novu generaciju visokokvalificiranih stručnjaka u agroindustrijskom kompleksu, lidera u inovacijama, proizvodnji i poduzetnička djelatnost, znanstvena i profesionalna elita u korist socijalno-ekonomskog razvoja sibirske regije i zemlje u cjelini. Misiju podupiru trojica Osnovni principi: elita, fokus na razvoj agroindustrijskog kompleksa Sibira i drugih regija Ruske Federacije; Međunarodna djelatnost.

Radno vrijeme zaposlenika KrasGAU - vrijeme tijekom kojeg zaposlenik, u skladu s internim propisima o radu i uvjetima ugovora o radu, mora ispunjavati radne obaveze, kao i druga vremenska razdoblja koja, u skladu s Zakon o radu i drugi regulatorni pravni akti Ruske Federacije odnose se na radno vrijeme.

Za sveučilišne zaposlenike koji se bave nastavnim aktivnostima utvrđuje se kraće radno vrijeme - 36 sati tjedno i produženi godišnji plaćeni odmor od 56 kalendarskih dana.

Općenito, KrasGAU je inovativno, obrazovno, znanstveno, metodološko i savjetodavno središte poljoprivrednog obrazovnog sustava istočno-sibirske regije Rusije.

2. Osnove državne i općinske uprave

2.1. Pravni i regulatorni okvir za državnu i općinsku upravu

Ustav je jedinstveni normativni pravni akt koji je usvojio narod ili u njegovo ime, a koji sadrži temelje ustavnog sustava, saveznog ustroja države i prava i slobode građana Ruske Federacije. Ustav je usvojen narodnim glasanjem 12. prosinca 1993. Sastoji se od preambule i dva dijela. Prvi odjeljak sastoji se od 9 poglavlja, drugi odjeljak sadrži završne i prijelazne odredbe.

Ustav Ruske Federacije utvrđuje temelje ustavnog sustava, ljudska i građanska prava i slobode, savezni ustroj, status predsjednika Ruske Federacije, Savezne skupštine, Vlade Ruske Federacije, pravosuđa i lokalnih vlasti. samouprava.

Budući da studiram u smjeru "Državna i općinska uprava", važan mi je cijeli Ustav, ali bilo bi uputno razmotriti točno 8. poglavlje Ustava - lokalnu samoupravu.

Poglavlje 8. definira temelje lokalne samouprave (LSU), utvrđuje da stanovništvu pruža neovisno rješenje pitanja od lokalnog značaja. LSG provode građani putem referenduma, izbora i drugih oblika izravnog izražavanja volje. Ovo poglavlje formulira osnovna načela lokalne uprave i njezina jamstva.

Savezni zakon od 6. listopada 2003. br. 131 "O općim načelima organizacije lokalne samouprave u Ruskoj Federaciji" (sastoji se od 12 poglavlja) u skladu s Ustavom Ruske Federacije uspostavlja opće pravne, teritorijalne, organizacijske i ekonomska načela organizacija lokalne samouprave u Ruskoj Federaciji, određuje državna jamstva za njezinu provedbu.

Europska povelja o lokalnoj samoupravi (Strasbourg, 15. listopada 1985.) najvažniji je multilateralni dokument koji definira temeljna načela funkcioniranja tijela lokalne samouprave. Povelja je stoga međunarodni ugovor i ima deklarativni karakter u odnosu na nacionalno zakonodavstvo svake države koja ga je potpisala i ratificirala. Sastoji se od preambule i tri dijela.

Predmet regulacije Saveznog zakona od 27. srpnja 2004. br. 79 "O državnoj državnoj službi Ruske Federacije" (sastoji se od 17 poglavlja) odnosi su se na prijem u državnu državnu službu Ruske Federacije, njegovo usvajanje i prestankom, kao i utvrđivanjem pravnog statusa državnih državnih službenika Ruske Federacije.

Savezni zakon od 2. ožujka 2007. br. 25 "O komunalnoj službi u Ruskoj Federaciji" (sastoji se od 10 poglavlja) uspostavio je opća načela organizacije komunalna služba i temelje pravnog statusa općinskih zaposlenika u Ruskoj Federaciji.

Svi navedeni propisičine osnovu državne i općinske vlasti.

2.2. Državna državna služba i općinska služba u Ruskoj Federaciji

Državni i općinski službenici važeće zakonodavstvo- ruski državljani koji obavljaju profesionalne uslužne djelatnosti (obavljajući profesionalne dužnosti) na položajima u državnoj ili općinskoj službi i za to primaju plaću (naknadu, dodatak) iz proračuna odgovarajuće razine. Pojam državnog službenika definiran je Saveznim zakonom od 27. srpnja 2004. br. 79 "O državnoj državnoj službi Ruske Federacije", općinski zaposlenik definiran je Saveznim zakonom od 2. ožujka 2007. br. O komunalnoj službi u Ruskoj Federaciji ".

Državljani Ruske Federacije koji su navršili 18 godina, koji govore državni jezik Ruske Federacije i koji ispunjavaju kvalifikacijske uvjete imaju pravo pristupiti državnoj i općinskoj službi. Primanje građanina u državnu ili općinsku službu na radno mjesto državne (općinske) službe ili zamjena od strane državnog (općinskog) zaposlenika drugog radnog mjesta u državnoj (općinskoj) službi vrši se na temelju rezultata natječaja .

Prestanak državne i općinske službe moguć je nakon dostizanja dobne granice, isteka ugovora o usluzi, odricanja od državljanstva Ruske Federacije, nepridržavanja zahtjeva i zabrana nametnutih zaposlenicima.

Dužnosti državnog službenika uključuju: poštivanje regulatornih pravnih akata Ruske Federacije i sastavnica Ruske Federacije; obavljati službene dužnosti u skladu sa službenim propisima; izvršavati upute relevantnih vođa dane u granicama njihovih ovlasti; promatrati u izvršavanju službenih dužnosti prava i legitimni interesi građani i organizacije; pridržavati se službenih propisa državnog tijela; održavati razinu vještine i druge. Općinski službenici imaju slične dužnosti, samo što se one izvršavaju na razini lokalne samouprave.

Postoji odnos između državne i općinske službe, koji se osigurava kroz:

1) jedinstvo osnovnih kvalifikacijskih zahtjeva za radna mjesta u državnoj službi i radna mjesta u općinskoj službi;

2) jedinstvo ograničenja i obveza u prolazu državne i općinske službe;

3) jedinstvo zahtjeva za stručno osposobljavanje, prekvalifikaciju i usavršavanje civilnih i općinskih službenika;

4) uzimajući u obzir radni staž u općinskoj službi pri izračunavanju staža u državnoj službi i radni staž u državnoj službi pri izračunavanju staža u općinskoj službi;

5) korelacija osnovnih uvjeta naknade i socijalnih jamstava civilnih i općinskih službenika;

6) korelacija osnovnih uvjeta za osiguranje državne mirovine građana koji su prošli državnu službu i građana koji su bili na općinskoj službi i njihovih obitelji u slučaju gubitka hranitelja.

Državna i općinska služba slični su u načelima organizacije, funkcijama, ciljevima i zadacima, profesionalni zahtjevi do kadroviranja i regulacije pravni status državni i općinski službenici. Međutim, državnu službu vrše građani u tijelima državne vlasti Ruske Federacije i njenih sastavnica, a općinska služba u tijelima lokalne samouprave koja nisu uključena u sustav tijela državne vlasti.

Zaključak

Kao rezultat prolaska obrazovne i upoznavajuće prakse postignuti su sljedeći ciljevi:

- formirao ideju budućeg profesionalnog djelovanja;

- učvršćeno je teorijsko znanje stečeno u procesu proučavanja općih stručnih disciplina;

- koristiti stečeno znanje koristi se u situacijama koje zahtijevaju odluke uprave.

Izvršen je niz zadataka:

  • objedinio i produbio znanje i praktične vještine stečene u proučavanju osnovnih i specijalnih disciplina unutar kurikuluma;
  • proučene su osnove organiziranja obrazovnih aktivnosti na sveučilištu;
  • Proučavao regulatorne pravne akte u sustavu državne i općinske uprave

Bibliografski popis

  1. Zakon o radu Ruske Federacije [ Elektronički izvor]: od 30.12.2001., br. 197-FZ. - Način pristupa: http://www.rg.ru/2001/12/31/trud-dok.html (datum liječenja 07/11/2015)
  2. Povelja Savezne državne proračunske obrazovne ustanove visokog profesionalnog obrazovanja "KrasGAU" [Elektronički izvor]: Odobreno naredbom Ministarstva poljoprivrede Ruske Federacije od 25. svibnja 2011. br. 76-u. - Način pristupa: http://www.kgau.ru/new/all/ustav/ (datum liječenja 07/11/2015).
  3. O državnoj državnoj službi Ruske Federacije [Elektronički izvor]: Savezni zakon Ruske Federacije od 27. srpnja 2004. br. 79-FZ. - Način pristupa: http://www.rg.ru/2004/07/31/gossluzhba-dok.html (datum pristupa 11/11/2015).
  4. O komunalnoj službi na ruskom [Elektronički izvor]: Federalni savezni zakon Ruske Federacije od 2. ožujka 2007. br. 25-FZ. - Način pristupa: http://www.rg.ru/2007/03/07/sluzhba-dok.html (datum liječenja 07/11/2015).
  5. O općim načelima organiziranja lokalne samouprave u Ruskoj Federaciji [Elektronički izvor]: Savezni zakon Ruske Federacije od 6. listopada 2003. br. 131-FZ. - Način pristupa: http://www.rg.ru/2003/10/08/zakonsamouprav.html (datum liječenja 07.11.2015)
  6. Ustav Ruske Federacije [Tekst]: usvojen narodnim glasanjem 12. prosinca 1993 .: (uzimajući u obzir izmjene i dopune uvedene zakonima Ruske Federacije o izmjenama i dopunama Ustava Ruske Federacije od 30. prosinca 2008. br. 6-FKZ, br. 7-FKZ) // M.: Astrel, 2012. - 63 str.
  7. Europska povelja o lokalnoj samoupravi [Elektronički izvor]: Strasbourg, 15. listopada 1985. - Način pristupa: http://base.garant.ru/2540485/ (datum liječenja 07.11.2015).

Prilog 1

71 odjel

Izvještaj o obrazovnoj praksi Odjela za "Državnu i općinsku upravu" ažurirano: 31. srpnja 2017. od autora: Znanstveni članci.Ru

SAVEZNA DRŽAVNA OBRAZOVNA USTANOVA

VISOKO STRUČNO OBRAZOVANJE

"SJEVERNO-KAVKAŠKA AKADEMIJA JAVNIH SLUŽBI"

ODJEL ZA DRŽAVNU I OPĆINSKU UPRAVU

Tečajni rad

"Državna i općinska uprava kao specijalnost višeg strukovno obrazovanje»

Ispunio student

Fakultet državnog medicinskog sveučilišta

Grupe

znanstveni savjetnik

Rostov na Donu

Uvod ………………………………………………………………………………. 3

1. Državna struktura i upravljanje ……………………………………. pet

1.1 Državna struktura moderna Rusija…………………………. 5

1.2 Funkcije države, zadaci i metode državne uprave ... 7

2. Državna i općinska uprava: o sadašnjosti i budućnosti specijalnosti ………………………………………………………………………………. devet

2.1 Formiranje specijalnosti GMU-a ……………………………………………. devet

2.2. Formiranje specijalnosti "Državna i općinska uprava" u okviru visokog stručnog obrazovanja ..................... 13

3 .Zahtjevi za izobrazbu stručnjaka i njegove aktivnosti ………… ..20

3.2 Zahtjevi za specijalističko osposobljavanje ……………………………………… .23

Zaključak ………………………………………………………………………… 25

Reference ………………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………………………… …………………………………… 26

Uvod

Neće biti veliko pretjerivanje ako se kaže da je kvaliteta javne uprave prvenstveno određena kvalitetom. osoblje zaposlenici u tijelima upravljanja, zalihe koje imaju stručno znanje i sposobnost da ih primijene u svojim aktivnostima.

Istodobno, profesionalnost ljudi zaposlenih u javnoj službi pretpostavlja ne toliko tzv. „Gransko“ znanje, koliko poznavanje i razumijevanje mehanizama interakcije države, društva i pojedinih građana tijekom razdoblja radikalne zamjene svih koji su prije operirali s novim. Razumijevanje potrebe za organiziranjem rada državnog aparata na novi način dovelo je do uvođenja takve socijalne institucije kao što je "javna služba".

Kako bi brže postao moderan, koji odgovara ruskoj stvarnosti javna služba davne 1991. godine odlučeno je stvoriti sustav specijaliziranih obrazovne ustanove(kadrovski centri, kasnije transformirani u regionalne akademije javnih službi), glavni zadatak koji su definirani obukom, prekvalifikacijom i usavršavanjem državnih i općinskih službenika.

Nešto kasnije, početkom 1992. godine, u klasifikator specijalnosti visokog stručnog obrazovanja uvedena je specijalnost „državna i općinska uprava“.

Relevantnost odabrane teme posljedica je svega navedenog i posebne uloge u modernom, sve složenijem svijetu menadžerske znanosti - menadžmenta - i stručnjaka ove profesije - menadžera.

Upravljanje je neophodno na bilo kojoj razini: poduzeću, banci, obrazovnoj ustanovi, bolnici, državi, gradu itd.

Sukladno tome, može postojati upravljanje proizvodnjom, financijskim, socijalnim, državnim, općinskim i drugim upravljanjem.

Odavno je poznato da neprikladan upravitelj može u kratko vrijeme dovesti tvrtku do bankrota, a nadarenog menadžera do uspjeha. Isto se odnosi i na grad. Upravljanje modernim gradom nije jednostavnije od upravljanja najvećim industrijsko poduzeće... Menadžment kao nauka o upravljanju usko je povezan s ekonomijom. Najveće kapitalističke tvrtke zapošljavaju profesionalne ekonomiste i menadžere i školuju menadžere u sveučilišnim centrima. Učinkovito poslovanje nemoguće je bez modernih znanja u području ekonomije i menadžmenta.

DO suvremeni menadžer postavljaju se izuzetno visoki zahtjevi. Mora razumjeti pitanja ekonomije, politike, financija, prava, ljudske psihologije, znati raditi u timu, jasno i logično izražavati i braniti svoje misli, dobro poznavati specifična područja svog profesionalnog djelovanja, biti sveobuhvatno razvijen , civilizirana, kulturna osoba. Za gradskog (općinskog) upravitelja rad s ljudima i stanovništvom je od posebne važnosti. Napokon, gradska vlast postoji za dobrobit ljudi i može učinkovito funkcionirati samo uz potporu stanovništva. Zadatak je budućih menadžera da budu na vrhuncu moderne

zahtjevima.

Stoga, cilj seminarski rad detaljna studija državne strukture i upravljanja, formiranje specijalnosti "Državna i općinska uprava" u okviru visokog stručnog obrazovanja, zahtjeva za izobrazbom stručnjaka i njegovih vrsta djelatnosti.

Da bi se postigao ovaj cilj, postavljaju se sljedeći zadaci: proučiti:

Državno ustrojstvo moderne Rusije

Funkcije države, zadaci i metode državne uprave

Formiranje specijalnosti "Državna i općinska uprava" u okviru visokog stručnog obrazovanja

Područja i aktivnosti stručnjaka

Zahtjevi za izobrazbu stručnjaka


1. Državna struktura i upravljanje

1.1 Državna struktura moderne Rusije

Prema Ustavu Ruske Federacije, usvojenom na narodnom referendumu 1993. godine, Rusija je demokratska savezna vladavina zakona s republičkim oblikom vladavine (članak 1.).

Čovjek, njegova prava i slobode su najviša vrijednost. Priznavanje, poštivanje i zaštita ljudskih i građanskih prava i sloboda dužnost je države (članak 2). Nositelj suvereniteta i jedini izvor moći u Ruskoj Federaciji je njen multinacionalni narod (stavak 1. članka 3.). Ustav Ruske Federacije i savezni zakoni imaju nadmoć na cijelom teritoriju Ruske Federacije (stavak 2. članka 4.).

Ruska Federacija - Socijalna država, čija je politika usmjerena na stvaranje uvjeta koji osiguravaju pristojan život i slobodan razvoj osobe (stavak 1. članka 7.).

Ruska Federacija prepoznaje ideološku i političku raznolikost i višestranački sustav. Nijedna ideologija ne može se uspostaviti kao državna ili obvezna (članak 13.).

Ruska Federacija je sekularna država. Nijedna religija ne može se uspostaviti kao državna ili obavezna (stavak 1. članka 14.).

Državna vlast u Ruskoj Federaciji provodi se na osnovi podjele na zakonodavnu, izvršnu i sudsku. Zakonodavna, izvršna i sudska vlast su neovisne.

Tijela savezne vlade su predsjednik

RF, Savezna skupština (Vijeće Federacije i Državna duma), Vlada RF-a, sudovi RF-a (članak 10.). Ostali članci Ustava utvrđuju funkcije, ovlasti i postupak za formiranje svakog od navedenih tijela. Državnu vlast u sastavnim dijelovima Ruske Federacije vrše tijela državne vlasti koja su oni formirali (stavak 2. članka 10.).

Kao savezna država, Ruska Federacija sastoji se od 89 saveznih subjekata. To su republike (21), kraji (6), oblasti (49), savezni gradovi (Moskva i Sankt Peterburg), autonomna oblast (židovske), autonomne okruge (10) - članak 65. Svi subjekti Ruske Federacije su jednaki (str. 1. članak 5.). Ustav definira popis pitanja koja su u isključivoj nadležnosti Ruske Federacije (članak 71.) i pitanja pod zajedničko upravljanje RF i RF subjekti (članak 72). Utvrđeno je da u pitanjima koja nisu navedena u člancima 71. i 72., sastavnice Ruske Federacije imaju punu državnu vlast (članak 73.).

Lokalnu upravu u Ruskoj Federaciji vrše tijela lokalne uprave koja nisu dio sustava državnih tijela (članak 12.).

1.2Funkcije države, zadaci i metode državne uprave

Koje su funkcije i odgovornosti države, što je javna uprava, koje zadatke treba riješiti, čime i kako upravljati? Funkcije države mogu se podijeliti: na unutarnje i vanjske.

Unutarnje funkcije države uključuju:

a) zaštita prava i sloboda građana, njihovih života, dostojanstva, imovine;

b) državna regulacija gospodarstva, ekonomska aktivnost;

c) državno uređenje socijalne sfere, kulturnih, znanstvenih i drugih djelatnosti;

d) kaznena funkcija - suzbijanje pokušaja državnog sustava, imovine, života, prava i sloboda građana, kršenje javnog reda i mira.

U rješavanju ovih problema država koristi metode upravnog i gospodarskog reguliranja, kao i metode ideološkog utjecaja. Administrativne metode - objavljivanje obvezujućih zakona, sustav kazni za nepoštivanje zakona. Ekonomska regulacija - sustav poreza, carina, proračunsko financiranje, sustav trošarina, socijalnih i drugih naknada, uz pomoć kojih se podržava ili ograničava određene vrste aktivnosti. Ideološki se utjecaj vrši putem sredstava masovni mediji i ima za cilj usaditi građanima osjećaj patriotizma, ponosa prema svojoj zemlji, želje da doprinesu njenom prosperitetu. Jedno od sredstava za poticanje domoljublja je uporaba državnih simbola.

Istodobno, država se ne bi trebala miješati u privatni život građana, ako to ne utječe na interese drugih građana ili društva, u aktivnosti poslovnih subjekata, političkih stranaka, javnih, vjerskih i drugih organizacija, ako to čine ne kršiti zakon.

Vanjske funkcije države:

a) obrana granica, zaštita suvereniteta i neovisnosti zemlje;

b) vanjskopolitička aktivnost;

c) vanjsko-gospodarska aktivnost;

d) zastupanje i zaštita interesa svojih građana u inozemstvu;

e) jačanje svog prestiža u svijetu, osvajanje dostojnog mjesta među ostalim zemljama, uspostavljanje sfera utjecaja za velike i ekonomski jake države, a u prošlosti i zauzimanje kolonija.

Metode za rješavanje vanjskih državnih problema: diplomatski, ekonomski i vojni.


2. Državna i općinska uprava: o sadašnjosti i budućnosti specijalnosti

2.1 Formiranje specijalnosti Državnog medicinskog sveučilišta

Formiranje specijalnosti Državnog medicinskog sveučilišta, koje je započelo od trenutka kad je uvršteno u klasifikator specijalnosti u ožujku 1992. godine, odsječeno je od formiranja sustava državne i općinske službe u zemlji.

Specijalnost je uvedena u vrijeme kada nije postojao niti jedan normativni akt koji bi odredio parametre državne i općinske službe u Rusiji. Tada su se razmatrali samo nacrti zakona Ruske Federacije o javnoj službi i oni su se konceptualno bitno razlikovali. Slijedom toga, bilo je moguće oblikovati sadržaj obrazovanja u ovoj specijalnosti, oslanjajući se na opće ideje o javnoj službi, postojećim stranim i novim domaćim iskustvima.

Prvi sveruski normativni akt, koji utvrđuje glavne odredbe o državnoj službi, posebno zahtjeve za obrazovanjem, pojavio se tek u prosincu 1993. (Ukaz predsjednika Ruske Federacije od 22. prosinca 1993. br. 2267 "O odobrenju Pravilnika o saveznoj državnoj službi ", Zbirka akata predsjednika i vlade Ruske Federacije, 1993., br. 52, čl. 5073).

Zahvaljujući shemi upravljanja obrazovanjem usvojenoj u Rusiji, sadržaj obrazovanja u ovoj specijalnosti odredilo je savezno tijelo za upravljanje obrazovanjem i, shodno tome, do te mjere da je to tijelo razumjelo kakva će biti državna (i općinska) služba u Rusiji. Bilo je vrijeme (iako prilično kratko) kada se specijalnost zvala „Država i Regionalni kontrolirati". A u zakonu Ruske Federacije "O osnovama državne službe Ruske Federacije" od 31.07.95. Takvi nepostojeći u klasifikatoru specijalnosti spomenuti su kao "Javna uprava"(stavak 6. ovog zakona). Činjenica da je sada (izmjenom ovog zakona od 18.02.99.) Naziv specijalnosti usklađen sa postojećom stvarnošću nije promijenila stanje stvari. Usporedba državnih obrazovnih standarda tzv. Od "prve generacije", usvojene 1995. godine, pokazuje se gotovo potpuna podudarnost zahtjeva za osposobljavanjem stručnjaka za takve bitno različite specijalnosti kao što su "državna i općinska uprava" i "upravljanje".

Prekid veze između sustava obuke osoblja za državnu i općinsku službu i same službe najjasnije se vidi na ovom primjeru. S oko 150 državnih i nedržavnih sveučilišta s licencom za izobrazbu stručnjaka s visokim obrazovanjem u ovoj specijalnosti, značajan kontingent studenata koji su već obučeni u okviru stjecanja prvog visokog obrazovanja, strogo govoreći, niti jedan sveučilišni diplomac u primjenjivi zakoni ne može biti primljen u državnu ili općinsku službu odmah nakon završetka studija.

Činjenica je da su u zakonodavstvu onih sastavnica Ruske Federacije koje su precizirale zahtjeve za osobe koje se prijavljuju za radna mjesta u sustavu državne službe postojali zahtjevi za radnim iskustvom (u pravilu najmanje godinu dana). Kao ilustraciju citirat ću izvatke iz zakona "O javnoj službi" regije Irkutsk (izmijenjen i dopunjen Zakonom regije Irkutsk od 11.06.1999 br. 32-03):

"B) za voditelje i starije osobe visoko stručno obrazovanje iz specijalnosti "državna i općinska uprava" bilo specijalizacijom položaja regionalnih vlasti u regionalnoj javnoj službi ili obrazovanjem za koje se smatra da imaju jednaku vrijednost.

u) za mlađe regionalne javne pozicije regionalne javne službe - srednje strukovno obrazovanje o specijalizaciji regionalnih javnih položaja, regionalne javne službe ili obrazovanja za koje se smatra da imaju jednaku vrijednost “.

“... 4. Po regijama vladine pozicije regionalna državna služba, utvrđuju se sljedeći kvalifikacijski uvjeti za radni staž i radno iskustvo u specijalnosti:

a) najviše regionalne državne položaje - radni staž regionalne državne službe na glavnim regionalnim državnim položajima najmanje dvije godine, ili radno iskustvo u specijalnosti najmanje pet godina ;

b) glavne regionalne javne funkcije - radni staž regionalne javne službe na vodećim regionalnim javnim položajima najmanje dvije godine ili;

c) vodeće pozicije u regionalnoj vladi - radni staž na višim položajima u regionalnoj vladi najmanje dvije godine, ili radno iskustvo u specijalnosti najmanje tri godine ;

d) visoke položaje u regionalnoj vladi - radno iskustvo u specijalnosti najmanje tri godine ;

e) položaji mlađih regionalnih vlasti - nema zahtjeva za radnim stažem .

U nedostatku potrebnog radnog staža, građanin može biti imenovan na to mjesto na temelju rezultata ovjere. "

Takve odredbe sadržane su u zakonima koji uređuju državnu službu u gotovo svim sastavnim dijelovima Ruske Federacije. Svugdje za zauzimanje radnih mjesta, počevši od starijih osoba, postoje zahtjevi za radnim iskustvom. Ne postoje zahtjevi za radnim stažem samo za mlađe položaje, ali za te položaje dovoljno je imati srednje strukovno obrazovanje .

Upućivanje na mogućnost imenovanja na radna mjesta na temelju rezultata ovjere odnosi se u pravilu na one koji su već u sustavu javne službe. Sustav zauzimanja položaja na temelju natječaja predviđenih zakonom nije dobio odgovarajuću distribuciju. I premda diplomci mnogih sveučilišta primjenjuju svoje znanje u državnim i općinskim vlastima, to se događa ne toliko kao rezultat normativno formaliziranog sustava, već usprkos tome.

Kao rezultat toga, gotovo sva sveučilišta u svoje nastavne planove i programe, razvijene na temelju državnog obrazovnog standarda u specijalnosti 061000, uvode discipline koje ne produbljuju znanje potrebno za zauzimanje položaja u sustavu državne i općinske službe, već ona koja pomažu diplomci pronalaze posao izvan ovog sustava.

Širenje ove prakse olakšava se dodjelom specijalnosti „državna i općinska uprava“ skupini specijalnosti ekonomije i menadžmenta s dodjelom kvalifikacije „menadžer“. Iako je očito da specifičnost same službe, koja se sastoji u obavljanju državnih funkcija od strane zaposlenika, pretpostavlja dostupnost čvrstog znanja ne samo u području ekonomije i menadžmenta, već i u području sudske prakse, političkog znanost i sociologija. S tim u vezi, bilo bi logičnije ovu specijalnost dodijeliti skupini interdisciplinarnih specijalnosti (350 000) s promjenom dodijeljenih kvalifikacija (na primjer, „specijalist u području državne i općinske uprave“).

Niti je Rusija razvila jasno definiran pravni sustav specijalizacije u državnoj i općinskoj službi (ne postoji tumačenje koncepta „specijalizacije državnih službenika“, koji se koristi u zakonima Federacije i sastavnim dijelovima Federacije ). Izgleda da zato u našem novom standardu zapravo ne postoje namjenski sati za specijalizacije i barem preporučene specijalizacije.


2.2. Formiranje specijalnosti "Državna i općinska uprava" u okviru visokog stručnog obrazovanja

Formiranje specijalnosti „Državna i općinska uprava“ u okviru visokog stručnog obrazovanja odvojeno je od formiranja sustava dodatnog stručnog obrazovanja za državne i općinske zaposlenike.

Ova je okolnost teško uočljiva za one koji ne rade na značajnim razmjerima kako bi poboljšali kvalifikacije i prekvalifikaciju državnih i općinskih službenika. Ova situacija nije bila slučajna, već zbog objektivne okolnosti.

Prvo, ne postoji državna regulacija sustav dodatnog strukovnog obrazovanja u cjelini, osim nekoliko propisa Ministarstva obrazovanja Ruske Federacije.

Drugo, posebno reguliran (naredbama Ministarstva obrazovanja, kojim se odobrava državni obrazovni standard) samo sustav dodatnog stručnog obrazovanja savezni državni službenici... Za istu kategoriju državnih službenika utvrđeni su zahtjevi za profesionalnom prekvalifikacijom, posebno u Dekretu predsjednika Ruske Federacije od 3.09.1997. „O dodatnim mjerama za osposobljavanje državnih službenika“ napominje se da je potrebno izraditi planove za godišnju izobrazbu državnih službenika, imajući u vidu da „obavezna profesionalna prekvalifikacija osoba koje su prvi put imenovane na javna radna mjesta u saveznoj javnoj službi ne niža od zamjenika načelnika odjela (u daljnjem tekstu: "vodeće pozicije"), tijekom prve godine rada na navedenim radnim mjestima ”.

Inače, ova Uredba ne sadrži nikakve upute tijelu za upravljanje obrazovanjem u Ruskoj Federaciji u pogledu određivanja sadržaja obrazovanja. Postoji samo preporuka za konstitutivne entitete Federacije da također naprave planove za obuku državnih službenika konstitutivnih entiteta Federacije i općinskih službenika. Kao rezultat, dodatno strukovno obrazovanje za posljednje dvije kategorije uopće nije regulirano. I, kako kažu, "prema zadanim postavkama" za rad s njima prihvaćaju se zahtjevi državnog obrazovnog standarda za dodatno stručno obrazovanje federalnih državnih službenika. Slažete se, ovaj se pristup teško može smatrati legitimnim.

Postoji još jedna okolnost na koju bih vam želio skrenuti pozornost.... Najnovija verzija Državnog obrazovnog standarda za dodatno stručno obrazovanje federalnih državnih službenika (naredba Ministarstva obrazovanja br. 2370 od 31. srpnja 2000.) obvezuje čelnike obrazovnih institucija koje provode usavršavanje i prekvalifikaciju saveznih državnih službenika na uskladiti nastavne planove i programe sa zahtjevima ovog standarda, kao i sa kvalifikacijskim zahtjevima (karakteristikama) za javna radna mjesta saveznih državnih službenika. Sam standard predviđa da je „Specifično područje dodatnog stručnog obrazovanja federalnog državnog službenika odabrano s popisa područja, uzimajući u obzir:

Vrsta profesionalne djelatnosti državnog službenika (menadžerska, organizacijska, ekonomska, plansko-financijska, marketinška, informacijska i analitička, dizajnerska i istraživačka, dijagnostička, inovativna, metodološka);

Kvalifikacijski zahtjevi za određeno radno mjesto;

Specifični ciljevi učenja;

Regionalne i sektorske značajke i specifičnosti državnog tijela koje šalje federalnog državnog službenika na studij. "

Istodobno, sastavljači standarda, koji karakteriziraju vrste profesionalnih aktivnosti državnog službenika, vodili su se vrstama aktivnosti preuzetih iz ukinutog državnog obrazovnog standarda za specijalnost 061000 (kako je izmijenjen i dopunjen 1995.), koji su pak , praktički se podudarao s popisom aktivnosti za menadžera koji je obučen za drugu specijalnost - 061100 „Menadžment“, i ostao u novom standardu za specijalnost „Menadžment organizacije“.

Postavlja se potpuno prirodno pitanje - koliko je takav pristup legitiman? Poklapa li se sadržaj aktivnosti državnog službenika zaista sa sadržajem aktivnosti menadžera? Ako pođemo od činjenice da je u novi sustav obrazovnih standarda, vidimo značajne razlike između standarda za specijalnosti 061000 i 061100 (koji je čak preimenovan u "Organizacijski menadžment") - očito ne.

Zapravo,

U nedostatku jasno definiranih kvalifikacija za određene položaje,

Ako postoji nesklad između vrsta djelatnosti koje se zapravo oblikuju u sustavu javnih usluga i onih definiranih u standardu,

Uz ne samo tekstualnu neskladnost između vrsta djelatnosti državnih službenika navedenih u Državnim obrazovnim institucijama visokog profesionalnog obrazovanja u 1995. i 2000. godini,

nemoguće je provesti zahtjev za usklađivanjem kurikuluma i programa Državnog obrazovnog standarda za dodatno strukovno obrazovanje, budući da ovaj standard sadrži odredbu 5.2 koja kaže da „obrazovni programi dodatnog strukovnog obrazovanja moraju osigurati njegov kontinuitet u odnosu na državne obrazovne standarde visokog i srednjeg strukovnog obrazovanja koji odgovara smjeru studija “.

Da bismo se u to uvjerili, dovoljno je pogledati popis područja studija za programe dodatnog stručnog obrazovanja, odobren od ovog SES-a.

Ovaj standard također sadrži takvu inovaciju kao što je „obrazovanje dopunsko visokom obrazovanju“. U nedostatku ove vrste obrazovnih programa u dokumentima koji definiraju zahtjeve za državne službenike, on jednostavno "visi".

Formiranje specijalnosti 061000 odvojeno je od stvarne kadrovske situacije i stvarnosti koja se razvila u organizaciji rada s osobljem u sustavu državne i općinske službe.

Malo ove okolnosti već je dotaknuto kad je bilo pitanje mogućnosti diplomanata da zauzmu radna mjesta državnih i općinskih službenika.

Uz to, potrebno je spomenuti i takve trenutke koji su povezani prije svega s regijama s malom gustoćom naseljenosti i nerazvijenom mrežom obrazovnih institucija. Različitu gustoću stanovništva prati različit stupanj obrazovanja odgovarajućih kategorija zaposlenika.

Usporedimo, na primjer, središnju i sibirsku federalnu oblast. Prva ima površinu od oko 680 tisuća četvornih kilometara, populaciju od oko 38 milijuna ljudi. Drugi zauzima površinu od gotovo 7 milijuna četvornih kilometara, stanovništvo je nešto više od 21 milijun ljudi. Očito je da bi pristupi organizaciji obrazovnih aktivnosti u tim regijama trebali biti ujednačeni, ali ne i ujednačeni.

Za sustav regionalnih akademija javnih službi, od kojih svaka ima nekoliko (za Sibirsku akademiju javnih službi - 14) predmeta u Federaciji, ovaj je aspekt od temeljne važnosti.

Sve akademije moraju razmišljati o tome kako organizirati obrazovne aktivnosti izvan svog mjesta uz minimalno ulaganje vremena i financijskih sredstava iz odgovarajućih proračuna.

Na primjer, iznos režijskih troškova za studente iz Republike Burjatije (trošak putovanja do Novosibirska, smještaj tijekom razdoblja obuke) četiri je puta veći od troška stvarne obuke na dopisnim odjelima. A u Sibirskom saveznom okrugu potreba za obukom je velika: tek nešto više od polovice saveznih državnih službenika ima visoko obrazovanje, iako zakon predviđa obveznu prisutnost visokog obrazovanja. Sad nam je jedina prilika da imamo teritorijalno izdvojeni pododjeli je stvaranje grana.

Praksa je pokazala da su propisi kojima se uređuje stvaranje podružnica usmjereni na to da proces čine lakše podložnim regulaciji, što je nužno, ali u isto vrijeme i specifičnosti rada s državnim i općinskim zaposlenicima na velikim teritorijima, s nerazvijenim obrazovnim infrastruktura, ne uzima se u obzir. Konkretno, nitko ne može odgovoriti na takva pitanja:

Zašto je za stvaranje podružnice obrazovne ustanove potreban pristanak rukovodstva konstitutivnog entiteta Federacije, kojeg ne zanima kako će se riješiti kadrovsko pitanje za federalne državne službenike koji rade u ovom konstitutivnom entitetu Federacije;

Zašto je potrebno pristati na otvaranje podružnice službe za zapošljavanje u danom konstitutivnom entitetu Federacije, koja najčešće nema prihvatljivu predodžbu o kadrovskim potrebama relevantnih struktura? Izgleda da je to razlog zašto oni tako lako daju svoja pozitivna mišljenja o zahtjevima za otvaranje podružnica;

Kako osigurati poštivanje zahtjeva za državnim službenicima u različitim sastavnim dijelovima Federacije, bez čega (poštivanje) ometa procese razmjene osoblja između teritorija i različitih upravljačkih struktura.

Uzmemo li u obzir prisutnost mnogih sveučilišta koja školuju stručnjake za državnu i općinsku upravu, u čijim kurikulumima postoji mnogo takvih disciplina u kojima ne postoje utvrđene (općeprihvaćene) odredbe, možemo sa sigurnošću pretpostaviti postojanje konceptualno različitih modela državne i općinske uprave, koje se uvode u svijest učenika, a to ne može a da ne dovede do pojave proturječnosti između zaposlenika koji ispovijedaju različite znanstvene škole.

Inače, ovaj trenutak naglašava ekskluzivnost specijalnosti „Državna i općinska uprava“ u sustavu visokoškolskih specijalnosti, što je podcijenjeno u praksi Ministarstva obrazovanja.

Stoga je potrebno organizirati obrazovne aktivnosti za osposobljavanje i prekvalifikaciju državnih i općinskih službenika na takav način da služe jačanju ruske državnosti i jedinstva Rusije. Po mom mišljenju, jedan od hitnih trenutaka je povećanje rigidnosti regulacije obrazovnih sadržaja državnih i općinskih zaposlenika. Akademske slobode treba prije svega odnositi na nastavne metode, a tek nakon toga - na sadržaj nastave.

Na temelju gore navedenog mogu se izvesti sljedeći zaključci:

1. Državna kadrovska politika tek se počinje oblikovati, ne postoji sustav privlačenja, zadržavanja i korištenja visokokvalificiranih stručnjaka u javnoj službi, u radu na osposobljavanju, prekvalifikaciji i usavršavanju upravljačkog osoblja.

2. Rad s osobljem, zapravo, u stvarnoj praksi (a ne na razini deklaracija) još uvijek nije jedno od prioritetnih područja djelovanja državnih vlasti i lokalne samouprave.

3. Formiranje regulatornog i zakonskog okvira za stručno obrazovanje državnih i općinskih zaposlenika zaostaje za stvarnim potrebama prakse.

4. Značajan dio rukovodećeg osoblja dugi niz godina nije poboljšao svoje kvalifikacije i nije prošao profesionalnu prekvalifikaciju.

5. U mnogim upravama ne postoji izravna veza između promicanja i osposobljavanja.

6. Vlasti i uprave imaju malo utjecaja na sadržaj obuke svog osoblja, praktički ne sudjeluju u izradi kurikuluma i programa.

Kako bi se javnim vlastima i lokalnoj samoupravi osiguralo visokokvalificirano osoblje, formiranje cjelovite kadrovske politike na ljestvici Ruske Federacije i sastavnica Federacije.


3 .Zahtjevi za izobrazbu stručnjaka i njegove aktivnosti

Sveučilišna priroda osposobljavanja stručnjaka omogućuje im da ne budu zatvoreni u uskom okviru specijalizacija i da rade u mnogim područjima gospodarstva, da se bave različite vrste aktivnosti. Diplomanti specijalnosti "Državna i općinska uprava" stjecati će temeljna znanja iz ekonomije, prava, sociologije, menadžmenta, financija, analize sustava, urbanog upravljanja i socijalne sfere, itd. Preferencijalni objekti profesionalnog djelovanja diplomanata u specijalnost "Državno i općinsko upravljanje" mogu biti državna i općinska tijela predstavničke, izvršne i sudbene vlasti, druga državna i općinska tijela, organizacije i institucije. Moglo bi biti i drugo područje razna poduzeća urbana ekonomija i socijalna sfera, koja zahtijeva kvalificirano upravljanje. Tipična radna mjesta: stručnjak za strukturnu jedinicu gradske uprave ili gradskog vijeća za ekonomsku analizu i planiranje, industrijsku politiku općine, upravljanje imovinom, zemljišni resursi, stambene i komunalne usluge grada, usluge prijevoza

stanovništvo, kadrovska politika, planiranje aktivnosti samih lokalnih vlasti, nadzor rada itd.

Djelatnosti stručnjaka usmjerene su na osiguravanje racionalnog upravljanja ekonomskim i društveni procesi na razini gradova, četvrti i drugih teritorija, temeljenih na interesima stanovništva, na organizaciji teritorijalnih sustava upravljanja, radi poboljšanja upravljanja u skladu s trenutni trendovi.

Specijalist za državno i općinsko upravljanje mora biti sposoban planirati svoj individualni i kolektivni rad, usmjeriti ga prema postizanju postavljenih ciljeva, prema postizanju konačnog rezultata uz racionalno korištenje svih vrsta resursa. Mora biti sposoban voditi tim, vršiti racionalnu kontrolu nad aktivnostima zaposlenika i organizacije u cjelini, zastupati svoju organizaciju i njene interese u vanjsko okruženje, istražiti i dijagnosticirati nove probleme i situacije, izrađivati ​​prognoze, formulirati ciljeve i zadatke, provoditi savjetodavni, metodološki i obrazovni rad sa zaposlenicima, provoditi inovacije u području menadžmenta.

kratki opis glavne vrste profesionalnih aktivnosti stručnjaka za državnu i općinsku upravu:

a) upravljačke aktivnosti. Ovo je rad šefa organizacije, ustanove, strukturne jedinice, povezan s donošenjem upravljačkih odluka; rad u strukturne jedinice uprave koje pružaju upravljanje imovinom, zemljištem, nekretninama, određenim sektorima općinskog gospodarstva, odnosima s javnošću, u tijelima za kontrolu i nadzor;

b) organizacijske aktivnosti... Ovo je posao vezan uz organizaciju, planiranje i kontrolu samog procesa upravljanja teritorijom;

c) gospodarska aktivnost povezana s ekonomska analiza, predviđanje i planiranje društveno-ekonomskog razvoja područja. To uključuje razvoj trenutnih i dugoročnih planova za razvoj teritorija, interakciju s poslovnim subjektima, izračun potrebe za resursima, izbor najučinkovitijih rješenja u uvjetima ograničenih resursa;

d) planiranje i financijske aktivnosti. Ovo je rad u ekonomskim i financijskim odjelima vlade i upravljačkim tijelima povezanim s organizacijom financijsko planiranje i upravljanje putem financijskih poluga;

e) marketinške aktivnosti... Za razliku od marketinga u poduzeću čiji su predmet njegovi proizvodi ili usluge, marketing teritorija posao je otključavanja njegovih potencijala za većinu učinkovita upotreba;

f) informacijske i analitičke aktivnosti. Objektivne informacije i objektivna analiza stvarnog stanja uvijek su potrebne za donošenje upravljačkih, ekonomskih i projektnih odluka. Gotovo sva tijela lokalne samouprave danas u svojim strukturama imaju informacijske i analitičke službe, koje na temelju proučavanja velike količine vanjskih i unutarnjih informacija razvijaju odgovarajuće preporuke za poboljšanje slučaja;

g) dizajnerske i istraživačke aktivnosti, ovo je rad na Poslovni slučaj projektna rješenja koja se odnose na rekonstrukciju, tehničku preopremljenost i razvoj pojedinih područja urbane ekonomije; rad u ekonomskim odjelima specijaliziranih dizajnerskih organizacija;

h) dijagnostička aktivnost. U procesu upravljanja teritorijom neprestano se pojavljuju poteškoće i problemi, a razlozi i načini prevladavanja nisu očiti. Potrebni su nam stručnjaci koji su vješti u metodama sistemske analize, koji su u stanju razumjeti problem (dijagnosticirati ga) i predložiti rješenja. Do sada malo gradova koristi suvremeni pristupi do rješavanja složenih problema. Upravo je ta niša dijagnostička aktivnost menadžera koja se treba popuniti;

i) inovacijska aktivnost... Posebna vrsta aktivnosti povezana s uvođenjem svega novog u organizaciju upravljanja;

j) metodička aktivnost. Posao povezan s generalizacijom postojećeg iskustva i razvojem smjernice da se slučaj poboljša.

Uz dodatnu obuku, menadžer specijaliziran za državnu i općinsku upravu može se prilagoditi drugim vrstama profesionalnih aktivnosti:

istraživanje; financijske, financijske i ekonomske, revizije, razmjene dionica itd. Ove su vrste specijalnosti "Financije i krediti", ali za menadžera s dobrom ekonomskom izobrazbom ovaj je problem prilično rješiv.


3.2 Zahtjevi za specijalističko osposobljavanje

Maturant mora skladno kombinirati visoku razinu temeljnih znanstvenih spoznaja i stručno osposobljavanje.

Specijalist u području državne i općinske uprave mora zadovoljiti sljedeće Opći zahtjevi:

Upoznat je s osnovnim učenjima iz područja humanističkih i društveno-ekonomskih znanosti, sposoban je analizirati društvene probleme i procese, zna koristiti metode tih znanosti u svojim profesionalnim aktivnostima;

Zna osnove Ustava i zakonodavstva Ruske Federacije, etičke i zakonski propisi reguliranje odnosa osobe prema osobi, društvu, okoliš, zna ih uzeti u obzir u svom radu;

Ima holistički pogled o procesima i pojavama u živoj i neživoj prirodi, posjeduje znanstvene metode spoznavanja prirode na razini potrebnoj za rješavanje profesionalnih tehničkih, ekonomskih, ekoloških i drugih problema;

Sposoban za nastavak obrazovanja i obavljanje profesionalnih aktivnosti u okruženju stranih jezika;

Ima znanstveno razumijevanje zdravog načina života, posjeduje sposobnost i vještine tjelesnog samopoboljšanja,

Posjeduje kulturu mišljenja, poznaje njene opće zakone, sposoban je ispravno (logički) formulirati svoje rezultate u pisanom i usmenom govoru;

Zna kako organizirati svoj rad na znanstvenoj osnovi, posjeduje računalne metode prikupljanje, čuvanje i obrada podataka koji se koriste u području njegovih profesionalnih aktivnosti;

U uvjetima razvoja znanosti i promjene društvene prakse, sposoban je preispitati nakupljeno iskustvo, analizirati svoje sposobnosti, zna steći nova znanja, koristiti suvremene informatičke obrazovne tehnologije;

Razumijeva bit i društveni značaj njegova buduće zanimanje, zna njegove glavne probleme, posjeduje profesionalne discipline, razumije njihovu međusobnu povezanost;

Sposoban pronaći nestandardna rješenja tipičnih problema ili riješiti nestandardne probleme;

Sposoban je za projektne aktivnosti, poznaje principe sistemske analize, zna graditi i koristiti modele za opis i predviđanje različitih pojava, provoditi njihovu kvalitativnu i kvantitativnu analizu;

Sposoban postavljati ciljeve i formulirati zadatke povezane s provedbom profesionalne funkcije, zna koristiti metode nauka koje je on proučavao za rješavanje ovih problema;

Spreman za suradnju s kolegama u timu, upoznat s metodama upravljanja kadrovima, zna organizirati rad izvođača, pronaći i donijeti menadžerske odluke u sukobu sa zahtjevima, poznaje osnove pedagoške djelatnosti;

Metodološki i psihološki spremni za promjenu vrste i prirode svojih profesionalnih aktivnosti, rade na interdisciplinarnim projektima organizacijskih struktura i aktivnosti lokalnih vlasti.


Zaključak

U zaključku bih želio izvesti sljedeće zaključke:

Potrebno je "usidriti" proces regulacije visokog (i srednjeg) strukovnog obrazovanja u našoj specijalnosti i procesu propis sustavi državne i općinske službe.

Potrebno je “usidriti” propise o sadržaju osnovne (više stručne) i dodatne stručne naobrazbe državnih i općinskih zaposlenika.

U rješavanju pokrenutih pitanja potrebno je razvijati dijalog i zajednički rad državnih i lokalnih vlasti, s jedne strane, i specijaliziranih obrazovnih institucija, s druge strane.

Razvoj izgleda obećavajuće Poslovni odnos regionalne akademije državne službe s opunomoćenim predstavnicima predsjednika u saveznim okruzima, jer je osposobljavanje, usavršavanje i prekvalifikacija državnih službenika dio kadrovska politika, uključujući i za čiju je provedbu stvoren institut predsjednikovih predstavnika.


Bibliografija

1. Ustav Ruske Federacije. M., 1993.

2. Baglai M.V. B. N. Gabrichidze Ustavno pravo Ruske Federacije. M.: INFRA-M. 1996.

3. Ustavno pravo Ruske Federacije. Jekaterinburg: Uralska državna pravna akademija, 1995.

4. Chirkin V.E. Državna znanost. M.: Yurist, 2000 (monografija).

5. Pikulkin A.V. Sustav javne uprave. M.: UNITI, 2000 (monografija).

6. Salikov M.S. Usporedni federalizam SAD-a i Rusije. Jekaterinburg, 1998.

7. Teorija države i prava studenata: Udžbenik za sveučilišta. Web stranica www. juristy.ru 2000.

8. Najnovija literatura o parlamentarizmu (tekstovi knjiga su slobodno dostupni). Web stranica www. jegislature.ru

9. Europska povelja o lokalnoj samoupravi // SZ RF, 1998, 36. čl. 4466.

10. Zotov VB Teritorijalna uprava. M., 1998.

11. Vasiliev V.I. Lokalna uprava. M., 1999.

12. Vydrin EV Lokalna uprava u Ruskoj Federaciji: od ideje do prakse.

13. Ovchinnikov II Lokalna uprava u sustavu demokracije. M., 1999.

14. Općinsko upravljanje / Ur. T.G.Morozova. M.: UNITI, 1997 (monografija).

15. Lokalna samouprava i pitanja interakcije s državnim vlastima. Jekaterinburg, 2000.

16. Filippov Yu.V. Osnove razvoja lokalne ekonomije. M.: Delo, 2000 (monografija).

17. Općinsko vlasništvo kao ekonomska osnova lokalne samouprave. Jekaterinburg. 1998.

Kvaliteta diplomskog rada uvelike ovisi o kvaliteti pojedinačnog zadatka, tako da bi studenti trebali biti maksimalno zainteresirani za uspješan završetak preddiplomske prakse. Tijekom vježbe student mora ispuniti sve točke programa koje proizlaze iz zadataka prakse i bodove uključene u pojedinačni zadatak na temu vježbe.

Pojedinačni zadatak određuje supervizor, uzimajući u obzir interese učenika. Zadatak treba sadržavati jasnu izjavu o planiranim ciljevima i očekivanim rezultatima. Ciljeve treba pratiti formulacija određenog zadatka koji će student predložiti za rješavanje, a također treba navesti mjesto ovog zadatka u općem skupu zadataka.

Pojedinačni zadatak iz prakse trebao bi općenito sadržavati sljedeće glavne odjeljke:

1. Analiza i opis istraženog objekta, poduzeća ili informacijskog sustava.

2. Odabir (razvoj) i potkrepljivanje metoda za rješavanje određenih problema.

Naravno, navedeni su zahtjevi samo indikativni. Dopuštena su odstupanja u sadržaju zadatka, kako u teorijskom, tako i u praktičnom smjeru. Stoga, prilikom formuliranja pojedinačnog zadatka za preddiplomsku praksu, studenti trebaju odrediti vlastite sklonosti.

Zadatak za preddiplomsku praksu može biti predstavljen popisom tematskih odjeljaka koji otkrivaju glavni sadržaj smjerova studentskog rada. Svaki odjeljak određuje područje profesionalnog znanja koje je student stekao na početku vježbe, za što je potrebno steći održiva znanja i vještine. Ovisno o temi diplomskog rada, studentima se mogu ponuditi sljedeća područja djelovanja koja podrazumijevaju određene zahtjeve za znanjem:

1. Svrha i struktura državnog ili općinskog tijela (ustanove).

Student mora:

razmotriti povijest i poredak organizacije određenog tijela ili institucije;

objasniti njegovu ulogu u sustavu državnih (općinskih) tijela;

utvrditi ciljeve i zadatke djelovanja ovog tijela (institucije);

analizirati njegovo vanjsko i unutarnje okruženje;

istaknuti i opisati objekte kojima upravlja ovo tijelo (institucija);

definirati vrstu organizacijska struktura ovo tijelo (institucija);

istaknuti njegove prednosti i nedostatke.

2. Sustav metoda upravljanja.

Student mora:

razmotriti sustav metoda upravljanja u ovom tijelu (instituciji);

opisati proces komunikacije u tijelu (instituciji);

smatrati pravna podrška aktivnosti upravljanja u ovom tijelu (instituciji).

3. Organizacija upravljanja osobljem.

Student mora:

- analizirati organizaciju upravljanja kadrovima u tijelu (instituciji) u sljedećim područjima:

a) planiranje osoblja;

b) odabir osoblja;

c) zapošljavanje i otpuštanje osoblja;

d) prilagodba osoblja;

e) razvoj osoblja;

f) sustav motivacije osoblja;

g) procjena učinka osoblja;

- procijeniti koliko je politika upravljanja osobljem učinkovita u smislu upravljanja tijelom ili institucijom.

4. Društveni aspekti funkcioniranja državnog ili općinskog tijela (državne ili općinske ustanove).

Student mora:

razmotriti stil upravljanja i vrste ovlasti koje se koriste u ovom tijelu (instituciji);

opisati metode i načine donošenja upravljačkih odluka;

utvrditi stupanj sudjelovanja običnih radnika u razvoju i usvajanju upravljačkih odluka;

analizirati socio-psihološku klimu u timu tijela (institucije);

analizirati odnos između zaposlenika;

razmotriti postojeće sukobe u ovom tijelu (instituciji) i načine njihovog rješavanja;

identificirati glavne izvore sukoba.

5. Identifikacija i analiza glavnih problema državnog ili općinskog tijela (ustanove).

Student mora:

identificirati glavne probleme državnog ili općinskog tijela (institucije);

razmotriti i analizirati ove probleme;

utvrditi izvore njihovog nastanka i dinamiku razvoja;

procijeniti odnos čelnika i zaposlenika tijela (ustanove) s tim problemima;

procijeniti učinkovitost metoda za rješavanje problema u smislu njihove izvedivosti i opskrbe resursima.

Tijekom razdoblja preddiplomske prakse student mora prikupljati statistički materijal, napraviti potrebne izvode iz servisne dokumentacije organizacije, upoznati se s informacijama o temi svog rada, prikupiti i pripremiti grafički materijal. Potrebno je proučiti upute, smjernice, propisi, propisi koji su trenutno na snazi ​​i reguliraju rad države i općinske organizacije(poduzeća, ustanove).

Metodologiju za izvršavanje pojedinih zadataka određuje voditelj ordinacije. Međutim, za uspješno izvršavanje pojedinog zadatka za preddiplomsku praksu studenti moraju iskoristiti sve mogućnosti prikupljanja, sistematiziranja, obrade i analize ekonomskih, upravljačkih i regulatornih informacija, statističkih podataka i ilustrativnog materijala na temu diplomskog rada. Ne radi se samo o pomoći znanstvenog savjetnika ili voditelja prakse, već i o samostalnom radu u knjižnici organizacije, njezinim informacijskim fondovima i tehničkim arhivima. Od posebne je važnosti pribaviti kompetentan savjet od stručnjaka organizacije - baze prakse, koja može pomoći u razjašnjavanju i prilagođavanju tema diplomskih radova od praktičnog interesa. Iskorištavanje ovih mogućnosti stvara brojne koristi za učenika. S jedne strane, olakšava pisanje teze, jer autor će moći široko koristiti činjenični materijal državnih ili općinskih vlasti u kojima je prošao preddiplomsku praksu kako bi potvrdio teorijske prijedloge. S druge strane, na temelju konkretnih podataka, student će biti u stanju donijeti korisne zaključke ili formulirati prijedloge čija će provedba poboljšati rad organizacije.

Provedba pojedinačnog zadatka za preddiplomsku praksu u specijalnosti "Državno i općinsko upravljanje" preddiplomske prakse osigurava konsolidaciju teorijskog znanja, metodologija, načela i pravila profesionalnog upravljanja organizacijom u sustavu države i općinska uprava od strane učenika. Stoga se studentima pripravnicima, kako bi analizirali postojeće probleme, preporučuje neprestano proučavanje literature koja pokriva ne samo domaću, već i Strana iskustva upravljanje.

Svladavši tehnike samoprihvaćanja informacija, student mora organizirati samokontrolu znanja - logično, dosljedno, skladno otkriti pitanja pojedinog zadatka, jasno se pridržavajući njegove strukture. Da biste organizirali samokontrolu, možete se poslužiti takvom tehnikom kao što je popunjavanje tablice "Vrste i sadržaj posla za izvršenje pojedinačnog zadatka". Približni sadržaj takve tablice dan je u Dodatku 3.

U završnoj fazi preddiplomske prakse, studenti moraju sažeti prikupljeni materijal i ispravno ga predstaviti u pisanom obliku, uključujući u sadržaj izvještaja o praksi. Istodobno, potrebno je osigurati da se pokrivanje pitanja odvija prema prethodno osmišljenoj shemi uz uključivanje teorijskih odredbi i praktičnih zaključaka.